Строителството на специализираната детска болница в Бургас ще струва 80 милиона лева с ДДС, а индикативната стойност на целия проект с оборудването е 100 милиона лева. Това стана ясно по време на общественото обсъждане, обявено от Община Бургас по намерението да бъде изтеглен кредит от близо 25 000 000 лева за старта на проекта. По проекта се предвижда болницата да е в комплекс „Зорница“ в близост до УМБАЛ, на 8 етажа със 133 легла, от които 10 интензивни и Спешно отделение.
Заемът е необходим за началните строително-монтажни дейности, уточни заместник-кметът с ресор „финанси“ Красимир Стойчев, който представи параметрите на дълга. Срокът за погасяването му е 25 години. Кредитът няма да повлияе върху бюджетното състояние на Община Бургас и тя остава стабилна във финансово отношение, увери Стойчев.
Какво ще коства този заем на бургазлии попита архитект Росица Златанова. Тя постави и въпроса с оглед това, че теренът е малък колко квадратни метра на легло се падат. Д-р Васил Джендов припомни искането на медицинската общност за протонен ускорител и изграждането на хеликоптерна площадка като част от проекта.
За д-р Асен Пенев основен проблем през реализацията на проекта е кадровото му обезпечаване:
„Рискуваме това да се превърне в мастодонт без да има кой да работи вътре. Аз съм с мисълта, че това е абсолютно излишен харч при положение, че нещата могат да се случат в рамките на съществуващото в Бургас доста по-евтино и по-бързо.“
И отговорът-направено е проучване сред лекари и сестри от Бургас и региона с нагласите им да работят в бъдещата детска болница. То ще бъде готово до края на месеца. Общината е започнала разработването на 3-годишна програма за изграждането на екип на болницата. Идеята е към последната фаза на строителството избраният екип от началници на клиники, лекари и старши сестри да бъдат участници във финалния процес на завършването на болницата и да имат възможност да се обучават от доставчиците на апаратурата.
Ще се търсят и специалисти от цялата страна, добави заместник-кметът с ресор „здравеопазване“ Йорданка Ананиева: „Когато преди 8 години кметът тръгна да прави факултет по медицина всички мислеха, че това ще бъде една утопия. В момента тази утопия е факт.“
Финасирането на болницата ще е комбинирано, поясни заместник-кметът по европейските политики Весна Балтина-собствени средства, кредит от Европейската инвестиционна банка и от ОП „Развитие на регионите” 2021 – 2027 г. на ЕС.
Към момента Община Бургас е обявила обществена поръчка за избор на изпълнител на проектирането и строителството като офертите се очакват до 18 ноември. В Министерството на здравеопазването е внесена цялата документация-3-годишен бизнес план за развитието на болницата, проект за структурата и компетенциите на отделенията. Следва назначаването на комплексна оценка от НЗОК и ИА „Медицински надзор“. На базата на всички проучвания МЗ ще предложи на Министерски съвет създаването на детска болница или ще отхвърли проекта. От задействането му са се сменили трима здравни министри.
Предвижда се строителството да започне догодина, а обектът да е завършен през 2025 година.
Консултантът Мария Куманова направи обстойна презентация като припомни, че детската болница „Света Анастасия“ е само част от големия проект, който предвижда развитие и прилагане на нов модел за интеграция за здравна грижа с два центъра за профилактика и промоция на здравето и центъра за координация и здравно консултиране, както и ремонти на детски и училищни здравни кабинети, Медицински центрове и ДКЦ-та на територията на 4 области, ангажирани с проекта -Бургас, Ямбол, Сливен и Стара Загора.
Повече чуйте в звуковия файл.Вторият медицински хеликоптер ще бъде другата седмица в България. Това каза министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов в ефира на Българската национална телевизия. По думите на Кирилов всички проверки на апаратурата са направени, като до 28 февруари хеликоптерът трябва да е в базата до Сливен. Следващият трябва да пристигне до края на март,..
Министерството на здравеопазването, съвместно с Национална здравноосигурителна каса - НЗОК и Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, предприе конкретни действия срещу недостига на онкологични лекарства за есенциална терапия, които са както първа линия на лечение, така и в комбинация в редица схеми с иновативни терапии,..
Кампания с безплатен скрининг за глаукома организират в Бургас, от 10-и до 14-и март. Поводът е Световната седмица за борба с глаукомата, която се провежда всяка година по инициатива на Световната глаукомна асоциация (WGA) и на Световната глаукомна пациентска асоциация (WGPA). Скринингите ще се извършват в МЦ „Оксиком“ с напълно автоматичната..
Малко над 2 млн. лева струва новия ангиографски сектор към УМБАЛ-Бургас, който бе тържествено открит днес. По-голямата част от парите са от Министерството на здравеопазването, а 300 хил. лева е съфинансирането от страна на болницата. През новия сектор са преминали 150 пациенти. Апаратурата е от съвсем ново поколение, подчерта директорът на..
37 души са преминали за последното денонощие през ортопедичния кабинет на областната болница в Бургас. Това каза говорителят на лечебното заведение Юлия Андреева. 14-ет от пострадалите са със счупени долни крайници, останалите 23 на горните крайници. В сравнение с дните, в които нямаше снеговалеж случаите са нараснали почти тройно, отчитат от..
С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков". Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..
Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..