Една идея от преди няколко години – отново на дневен ред. Софийският университет планира да разкрие филиал в Бургас. Предложението е поставено на обществено обсъждане, е пуснатo за обществено обсъждане, а идеята е в морския град да се обучават студенти по „Религия и теология“ и „Музикално и танцово изкуство“.
Идеята за това датира още от 2019 г., когато е дадена положителна оценка от акредитационната комисия, има и решение на Академичния съвет на висшето училище.
В мотивите си, служебният министър на образованието проф. Сашо Пенов, който е преподавател и бивш декан именно в този университет, пише:
„Предложението е израз на сериозна обществена потребност на Бургас и региона, като целта е да се отговори на необходимостта от кадри за туристическия и културен бизнес в съчетание с духовна просвета и мениджмънт в областта на поклонническия туризъм“
И се пояснява, че разкриването на филиал ще донесе редица предимства на града и региона. В мотивите си, проф. Пенов уточнява, че общинското ръководство на Бургас решително застава зад идеята и осигурява съответната материално-техническа база.
Предложението е в Бургас да се обучават студенти в две направления. Едното е „Религия и теология“, което включва магистърските специалности „Църковен мениджмънт“ и „Християнско поклонничество“, в задочна форма на обучение. Другото е „Музикално и танцово изкуство“. Там предложението е за бакалаври по „Музикални медийни технологии и тонрежисура“ и магистри по „Аудио-визуален дизайн“ и „Филмова и сценична музика“, всичко – в редовна форма. Предвижда се това да са общо 90 студенти.
Любопитен момент е, че в предложението на проф. Пенов е посочено, че общината предоставя кабинети и зали в новопостроения конгресен център, който е държавна собственост и се управлява от предприятието „Пристанищна инфраструктура“. Администрацията съдейства и с помещения в реновирания Дом на нефтохимика и просветните центрове към два храма. Софийският университет е предвидил 20 преподаватели на трудов договор, както и назначаването на още 10. При нужда, можело да се обявят още конкурси. Осигурени са и общежития, които са предоставени от университета „Проф. д-р Асен Златаров“.
Според анализа, нужда от подобно обучение има. Въпреки че от приложените справки се вижда, че в страната, за миналата година, в тези две направления в страната, се обучават общо 2318 студенти. Те се преподават (освен в София), но и във Велико Търново, Шумен, Благоевград, Варна, Пловдив (в два университета) и още две висши учебни заведения в София.
Реално, до момента, подобен филиал нямаше как да се случи, след като по времето на ГЕРБ и министър Красимир Вълчев беше наложен мораториум за разкриването на нови ВУЗ-ове и филиали до приемането на национална карта на висшето образование. Тя беше финализирана през миналата година и мораториумът вече не действа.
Очаквайте повече подробности – в следващите дни в програмите и на сайта на БНР-Бургас. А проектът е представен на обществено обсъждане до 24 ноември.
Община Бургас ще съфинансира изграждането на асансьор и ремонт на прилежащата инфраструктура в училище „Йордан Йовков“. Целта е да се осигури достъпна архитектурна среда за ученици със специални потребности, като училището кандидатства по Националната програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“. Сградата на..
Народните представители обсъждат окончателно дали да бъдат намалени таксите на студентите платена форма във висшите учебни заведения. В доклада на комисията, който обсъждат в Народното събрание, е предвидено таксата на заварените студенти да не може да нараства повече от 20% годишно, а платената форма на обучение да е минимум 60 на сто..
Народното събрание ще приеме окончателно промени в Закона за висшето образование, с които се намаляват таксите за платено обучение. Въпреки намерението таксите да бъдат намалени с 40% студенти от Софийския университет и други висши училища излизат на протест пред Народното събрание с искане за конкретни и справедливи решения за заплащането и..
От следващата учебна година изпитите по математика от Националното външно оценяване след 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи. За решаването на този вид задачи, учениците ще използват базовите си знания и умения по природни науки. Целта е задачите да станат по-практични без да се заучават закони, съобщи пред журналисти министърът на..
Професор Сотир Сотиров бе избран за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Той ще довърши мандата на професор Христо Бозов, който тази година навършва пределната възраст, до която по закон може да заема постта. Професор Сотиров бе избран в оспорваната надпревара на още трима кандидати и след балотаж с декана на..
Община Бургас е в процес на придобиване на терен за разширяване на детска градина „Пинокио“ в най-големия жилищен комплекс „Меден рудник“. С предложение до Общинския съвет, кметът Димитър Николов иска съгласие за закупуване на 4807 кв. м. от имот, собственост на голяма хранителна верига в близост до съществуващата сграда на детската градина...
В 9 часа днес ще започне балотажът за избор на нов ректор на Бургаския държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров". Четирима бяха вчера кандидатите - проф. д-р Ирена Марковска, проф. д-р Румяна Янкова-Аврамова, проф. д-р Севдалина Турманова, и проф. Сотир Сотиров. Четирима са кандидатите за ректор на БДУ „Проф. д-р Асен Златаров“..
От следващата учебна година изпитите по математика от Националното външно оценяване след 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи. За решаването на този..
Народното събрание ще приеме окончателно промени в Закона за висшето образование, с които се намаляват таксите за платено обучение. Въпреки намерението..
Народните представители обсъждат окончателно дали да бъдат намалени таксите на студентите платена форма във висшите учебни заведения. В доклада на..