Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Лафка“ си тръгна, но лавките останаха


От около две години павилионите на „Лафка“ стоят заключени и с катинари в цялата страна. Бургас също не прави изключение. Тези обекти се намират на едни от най-ключовите и апетитни места в града. Сега обаче не само са затворени, но и част от тях са със занемарен външен вид. Защо не са премахнати, след като „Лафка“ обяви, че спира дейността си? Много просто, защото все още фирмите, които са сключили договор да ги стопанисват, плащат и наем

В самото начало павилионите представляваха вестникарски будки, в които се продаваха още цигари, напитки и пакетирани храни. След това те се превърнаха в основни места за продажба на търкащите се талони и други хазартни игри. 
През февруари 2020 г. „Лафка маркет“ АД официално обяви, че прекратява дейността си заради одържавяването на лотариите. В съобщение от ръководството на фирмата тогава се посочваше, че: „Влезлите в сила на 22 февруари нови законови ограничения в областта на лотарийните игри и въвеждането на държавен монопол, водят до значителен спад на продажбите в търговската мрежа на Lafka и до практическа невъзможност за нормалното функциониране на дружеството“. И така много от обектите в цялата страна бяха затворени. 
След въпроси от БНР- Бургас, от Общината посочват, че в града много от обектите на „Лафка“ са премахнати доброволно. „Останалите са разположени на позиции по одобрена годишна схема за преместваемите обекти за 2022 година. Те имат действащи разрешения за поставяне и за тях се плащат дължимите наемни такси. Включително е платена и тази за месец октомври. Поради тази причина към момента няма основание за тяхното премахване. Ако се стигне до такова, то ще е за сметка на фирмата. Ако тя откаже, следва принудително премахване от страна на Общината, която би потърсила изразходените средства по съдебен път“, посочват от местната администрация. 
От самото начало павилионите, които са около 20 в Бургас, се стопанисват от фирмите „Боби прес“ ООД и „МТ РИЪЛ ПРОПЪРТИС“ АД. Обектите на първата се намират на общински терени, а на втората са върху частни, поясниха от местната администрация. Тези фирми обаче са свързани една с друга, тъй като „МТ РИЪЛ ПРОПЪРТИС“ АД е собственик на половината капитал на „БОБИ ПРЕС“.

Интересно е, че от 2021 г. „Лафка маркет“ АД я няма, но със същия ЕИК в Търговския регистър продължава да е вписано „МТ РИЪЛ ПРОПЪРТИС“.
Според финансовите отчети на „Боби прес" ООД пък през 2019 г., година преди „Лафка Маркет“ да прекрати дейността си, „Боби прес“ отчита оборот от 6,315,000 лв. 
От Община Бургас посочват, че понастоящем няма проявен интерес от други фирми към заетите от тези павилиони площи в града. Подобно е и мнението на Николай Димитров от Асоциацията в защита на дребния и средния бизнес. През 2019 г. три текста от наредбата, по която се отдават обекти в Бургас, бяха оспорени от браншовите организации на бизнесмените, които развиват павилиона търговия. 
„В Бургас много трудно върви всякакъв бизнес. Жалко е, че на апетитни, добри позиции, които бяха стопанисвани години наред от хора, които ги бяха разработили, те се настаниха на готово. Един бизнес не става печеливш веднага. За него се изисква време. Тези търговци съответно се преориентираха към други дейности. Няма работа. Бургас, за съжаление, много отдавна е спрял да се развива като град на възможността“,  допълни Димитров. 

Според него, над 150 фирми, занимаващи се с подобна дейност в Бургас, са се преориентирали към друг вид бизнес. „На първо място, наемите за подобни обекти в Бургас са най-високи в държавата. Включително и в София не са такива. Градът в последните няколко  години се разви като една лятна туристическа дестинация и всичко е свързано само с летния туризъм. Не е вината само от страна на Общината и администрацията, много са факторите, които влияят на това. Включително и на държавно ниво. На първо място трябва да се преосмисли политиката и стратегията на Община Бургас за такива малки временни обекти. Да се актуализират цените в по-ниски“, посочи той. 

Димитров допълни, че бюрокрацията също трябва да се намали. Той посочи като пример, че при създаването на подобен малък обект от 10 – 15 кв. м., само за изготвянето на документите са необходими между 3000 – 4000 лв. Всяка година се оказва, че има повече свободни обекти, отколкото фирми, които желаят да ги заемат. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Унгарската MOL иска да купи рафинерията на „Лукойл“ в Бургас

Унгарската MOL иска да купи рафинерията „Лукойл-Нефтохим“. Това заяви унгарският премиер Виктор Орбан, предаде БГНЕС. Новината беше съобщено лично от унгарския премиер, ден след посещението му в България, където той имаше срещи с президента Румен Радев и лидера на най-голямата парламентарна партия ГЕРБ-СДС Бойко Борисов. MOL е единственият кандидат от..

публикувано на 22.12.24 в 12:45

Храните поскъпват предпразнично

Почти всички основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Цената на кравето сирене пада с 1,3 на сто до 11,58 лева за килограм, а на кашкавала тип "Витоша" се вдига с 0,1 на сто до 17,39 лева за килограм. Киселото мляко (3 и..

публикувано на 22.12.24 в 09:30

Разглеждат проектобюджета в ресорната комисия на НС на 7 януари

Проектобюджетът и данъчните закони ще бъдат разгледани в ресорната парламентарна комисия на 7 януари догодина, показва справка на БНР на сайта на парламента. В петък - т.е. в последния си работен ден за 2024 година, депутатите одобриха състава на бюджетната комисия, но не избраха председател. Репортерът Марта Младенова информира, че в..

публикувано на 22.12.24 в 08:30

Близо 17 600 са свободните работни места в цялата страна

Близо 17 600 са свободните работни места в цялата страна, сочат предварителните данни на Националния статистически институт към края на третото тримесечие на годината. Те са с почти 1000 позиции по-малко в сравнение с края на второто тримесечие.  Преди дни от Агенцията по заетостта съобщиха, че сред най-търсените професии са персонал, полагащ грижи за..

публикувано на 21.12.24 в 16:45

ПП: Новата година започва без бюджет след отказ на МФ да внесе удължителен закон за Бюджет 2024

Държавата ще започне новата 2025 г. без държавен бюджет, след като Министерството на финансите отказа да внесе в парламента проект на закон за удължаване на действието на бюджета за 2024 г., съобщават от пресцентъра на "Продължаваме Промяната". От ПП отбелязват, че след сформирането на парламентарната Комисия по бюджет и финанси, е било внесено искане..

публикувано на 20.12.24 в 15:29

Такса смет и данък сгради се увеличават в Бургас

Общинският съвет прие изменение на такса смет и данък сгради в Бургас. През 2025 година такса битови отпадъци вече ще е не 1,3 промила, а 2 промила.  Данък-сгради ще е около 30%. Увеличават се туристическият данък, наемите на някои от общинските зали, както и някои от административните услуги.  Част от мотивите за повишението са инфлацията,..

публикувано на 20.12.24 в 13:08
снимката е илюстративна

Д-р Петър Пачев, БАБХ: Овцете в Сигмен най-вероятно са болни от Меди-Висна

Българската агенция по безопасност на храните е запозната със случая в карнобатското село Сигмен, където собственикът на животновъдна ферма Веселин Янев днес алармира, че животните му са заразени със смъртоносна болест, но официалните власти не вземат мерки срещу разпространението й.  Сигналът за завишена смъртност в стадото с 1823 овце е подаден на..

обновено на 19.12.24 в 19:40