Четири научноизследователски лаборатории са изградени в бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“ по проекта Център за върхови постижения УНИТе „Университети за Наука, Информатика и Технологии в е-обществото“. Той се осъществява по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансиран от европейския социален фонд. Фокусът е върху системата за изкуствен интелект с цел събиране на големи бази данни в областта на медицината, посочи зам. ректорът на висшето училище проф. д-р Сотир Сотиров.
„Събирането на тези данни ни подпомага да можем да разберем естеството на някои заболявания. Имаме един прекрасен енцефалограф, с който се опитваме да разчетем човешкия мозък. Една много хубава крачка в правилната посока, управлението на съответните роботчета и обработка на целия този огромен набор от данни които можем да извлечем по този начин.
"Другите лаборатории, с които напредваме напредваме все още, те са очертани и са насочени директно към местния бизнес, за да можем там да направим лаботории с експериментални производства, които буквално да послужат на фирмите в региона“
11 роботи и две малки лаборатории са част от работата на университета по друг проект, по който работи - Център за Компетентност MIRACle, отново по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“. И двата проекта продължават до края на 2023 година.
Повече чуйте в звуковия файл:Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и Национално външно оценяване по математика в 4 и 7 клас. Платформата е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин, разказват създателите й. Кои са те как..
В Бургаска област за следващата учебна година се предвиждат 149 паралелки след 7 клас, с 8 по-малко от миналата година . В тях ще могат да продължат обучението си 3 799 ученици, които са с близо 200 по-малко в сравнение с година назад. Запазва се тенденцията към увеличаване на STEM профилите и професиите, показва приетия план-прием за учебната..
Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област. За следващата учебна година се предвиждат 44 паралелките за осмокласници, броят на децата остава почти без промяна, стана ясно по време на обсъждането държавния план-прием за учебната 2025 – 2026 година. За следващата учебна година от просветното министерство са отпуснали..
Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“. Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на..
Липсва национална стратегия за развитието на математическото образование в прогимназията. За това алармират от гражданска група "Математика за всички деца". Пред БНР Тодор Тодоров обясни: " Има единствено частична регионална стратегия , която е под шапката на Регионалните управления за образованието и тя засяга само математическите..
На 12 и 13 април Бургас отново ще бъде домакин на най-големия фестивал за LEGO роботика в света - FIRST® LEGO® League Challenge, който ще се проведе в Конгресния център и се организира от Център за творческо обучение и Община Бургас. Търси се енергична и вдъхновена група доброволци, с които събитието да стане незабравимо за всички участници и гости...
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди ученици с над 1600 проекта от 11 държави. Проект на нашите..
Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и Национално външно оценяване по математика..