Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йовка Николова: В Бургас се раждат много умни и талантливи деца

Може да не успеят днес, важното е да са борбени и успехът ще дойде, казва преподавателят в ПМГ



В Бургас се раждат много умни и талантливи деца. Мнението е на преподавателя по математика от бургаската Природоматематическа гимназия Йовка Николова. В предаването "Влез в час" на БНР Бургас Николова коментира, че състезанията, за които подготвя учениците ги каляват, а най-ценното е, че създават много приятелства. Николова бе един от двамата бургаски преподаватели, отличени с наградата "Константин Величков" от образователния министър. 

Учителят смята, че децата трябва да повярват в себе си и да знаят, че дори да не успеят днес, това е моментно, важното е да са борбени.

"По-трудно е за тези деца, но те стават и по-калени. Така се е случвало, че те не са успявали от първия, от втория, от третия път. Обаче са продължавали. Ето тази борбеност е много важна, защото тя и след време ще им помага"

Йовка Николова споделя, че е горда с учениците си и техните успехи. 

"Всяка година откриваме такива звездички. Хубаво е да се работи с тях, те запълват времето, мислите ти, те те карат самият ти да се развиваш, защото будният ум не търпи празно място. Иска и още, и още, и още. И ти трябва и още да учиш, да търсиш, да даваш. Даването е в две посоки, не само единият дава, но и ние получаваме от тях. Наистина има невероятно умни деца. Просто трябва да бъдат подхванати и насочвани"

Йовка Николова получи отличие за подготовката на отборите на гимназията и на България за участие в редица международни прояви. Само за последните 3 години нейни ученици са спечелили над 50 индивидуални и отборни медала, купи и грамоти от национални и международни математически състезания, конкурси и олимпиади.

Повече чуйте в звуковия  файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва гласуването за приза „Ученик на годината“

Започва гласуването за приза „Ученик на годината“, съобщават от община Бургас.  С решение на Общинския съвет от септември т. г. са приети Правила за насърчаване и подкрепа на ученици и студенти с изявени постижения в областта на науката, изкуството или спорта по Общинска програма „Бургаски деца“ и Общинска програма „Успешни студенти“...

публикувано на 22.11.25 в 10:35
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Министерството на образованието няма намерение да слива ВУЗ-ове

Министерството на образованието няма намерение да закрива или да слива нито едно държавно висше училище, заяви ресорният министър Красимир Вълчев.  Той допълни, че при следващи промени в Закона за висшето образование ще се предложи създаването на т.нар. консорциуми или сдружения от висши училища, какъвто опит има в други страни. "Те ще могат да се..

публикувано на 21.11.25 в 16:00

Нови специалности и стажове по проект за дуално обучение в СУ "Иван Вазов"

През тази учебна година СУ „Иван Вазов“ работи по проект  „Развитие на дуалната система на обучение в подкрепа изграждането на нов модел на здравни грижи за деца в Югоизточен район“. Той  е част от големия проект за изграждане на детската болница в Бургас. 250 ученици ще получат допълнителна подготовка и стажуване. Предстои да се разкрият и нови..

публикувано на 20.11.25 в 12:49

БНР и БСУ подписаха договор за партньорство (ОБНОВЕНА)

„Българското национално радио (БНР) като обществена медия се стреми да бъде близо до университетите в страната. След един период, в който имаше оптимизъм за бъдещето - последните години ни предлагат една малко песимистична обстановка, дали заради международната обстановка, но и започнахме да се вглеждаме много повече в проблемите вътре в страната. От..

обновено на 19.11.25 в 17:41

Ден на отворените врати в БСУ под мотото „Медии и предприемачество“

Под мотото „Медии и предприемачество“ Бургаският свободен университет ще посрещне днес ученици, родители, партньори и приятели на ежегодния Ден на отворените врати – събитие, което тази година обещава повече вдъхновение и празнична атмосфера. Официалното откриване на Деня на отворените врати е в 11:00 часа, в присъствието на представители на..

публикувано на 19.11.25 в 07:45

Магистърска програма в бургаския филиал на СУ запознава студентите с модерната епоха на България

Във Филиала на Софийския университет в Бургас започна обучението по магистърската програма „Модерна България: Държава и общество (кр. на ХІХ-нач. на ХХI в.)“ - нова възможност за студентите от региона да се включат в академичната работа на Историческия факултет. Това съобщават от учебното заведение.  Лекции с доц. д-р Светослав Живков насочиха..

публикувано на 18.11.25 в 17:30

В Будапеща обсъждат и днес дигиталната трансформация в обучението по български език

От 14 до 17 ноември в Будапеща се провежда работна среща по проекта "Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (Уча БЕЛ 4.0)", осъществяващ се по европейската програма "Еразъм +", с партньори Бургаският свободен университет, българските неделни училища "Асен и Илия Пейкови" в Рим, "Кирил и Методий" в Никозия, "Аз Буки Веди" в Кьолн и Българското..

публикувано на 17.11.25 в 13:00