"В това ни се състои трагедията. Истината е, че парите, които получихме в изминалите два програмни периода, с два стратегически плана, бяха изхарчени. Не бяха инвестирани правилно, нямаше контрол през годините. Не се изгради процес да се следи тези пари какво произвеждат. Липсваше анализ на това къде отиват тия пари."
Това каза в интервю за БНР заместник-министърът на земеделието Тодор Джиков, който има дългогодишен опит като картофопроизводител.
Огромен процент от субсидиите се концентрираха в малък брой стопанства. Изхарчихме 20 милиарда и внасяме 60% от плодовете и зеленчуците, обобщи Тодор Джиков.
Бизнесът търси най-малкото съпротивление. Много удобно и администрацията, и бизнесът си затварят очите, коментира заместник-министърът на земеделието в предаването "Преди всички".
"Продължавамхе да си затваряме очите години наред за това, че се инвестират пари, а влизайки в магазините, българските плодове и зеленчуци, млечни произведения, не стават повече."
Ако например заради разрастване на конфликта в Украйна прекъсне логистиката в Европа, след месец и половина ще ядем само хляб, няма да имаме месо, мляко, плодове и зеленчуци, направи равносметка той.
Като друг проблем Джиков очерта намаляването на работната ръка и обезлюдяването на регионите.
"Не можем да възстановим сектор плодове и зеленчуци, мляко, тревопасно животновъдство и месо, защото вече няма работници. Трябва да докараме работници по някакъв начин. Да, ние може да внасяме плодове и зеленчуци, но ще обезлюдим териториите. Една държава е държава тогава, когато има население. Когато има обезлюдени села, планини, това е територия."
Българските производители нямат адекватен достъп до пазари. Затова ще се създадат 6 регионални държавни тържища със сериозен държавен контрол, включително лаборатории и "там ще има ред на търговията", обясни Джиков.
Има едва 19 организации на производители у нас, което е смешно, изтъкна той.
Според него "държавата трябва да направи кооперирането атрактивно".
"1990-а година завари България в много стройна организация на пласиране на цялата произведена храна. Имахме "Булгарплод", с неговите поделения по общини и области, имахме "Родопа", имахме "Сердика". Във всяко населено място имаше пункт за изкупуване на мляко, имаше пунктове за изкупуване на плодове и зеленчуци. Кооперативите на Западна Европа копираха от държавата, но не са държавни, а са собственост на земеделските производители."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
В Созопол близо 100 дка общински терени ще бъдат облагородени, залесени и социализирани. Те ще се превърнат в най-големия парк в морския град. Новата зона ще бъде свързана със съществуващия парк, който граничи с ваканционно селище „Санта Марина“ и ще свързва града с едноименния лесопарк. Общината има одобрен проект по програмата „ Interreg..
В Ямбол от днес служители на Областната агенция по безопасност на храните започват засилени проверки в магазини, складове, пазари и заведения за хранене. Инспекторите ще следят за произхода и качеството на агнешкото месо, яйцата и тестените изделия преди великденските празници. Проверките в търговските обекти ще се извършват изненадващо, уточни..
Спокойна е обстановката по пътищата в Бургаска област, съобщиха за БНР Бургас от Областното пътно управление. На места край границата, до ГКПП Малко Търново, в района на проходите "Ришки" и "Приморски" превалява мокър сняг. В Община Бургас ситуацията също е безпроблемна, увериха от там. По Черноморието почти през целия ден ще бъде облачно с валежи от..
Фондация „Движение на българските майки“ - звено Бургас и този Великден организира Благотворителен базар. Той ще се проведе в рамките на три дни около Цветница, а мястото е по традиция на площад „Тройката“. Инициативата се осъществява изключително и само от доброволци – от изработването на сувенирите на щанда до хората, които стоят зад него...
Доброволците от инициативата „Бъди човек" - Айтос провеждат за поредна година благотворителна кампания за Великден. Тя е под надслов "Подари вечеря на пенсионер в нужда". Целта е да се съберат средства за закупуването на хранителни продукти, които ще бъдат предоставени на самотни възрастни хора в Айтоско. Ралица Дачева е един от най –..
Сдружението на занаятчиите и творците в Несебър организира поредната благотворителна кампания. Този път тя е подкрепа на Силвия Желева от Равда. Младата жена за втори път в живота си се бори с онкологично заболяване. Необходимата сума за покриване разходите по започнатото лечение е около 40 000 лв. На 12 и 13 април ще се проведе благотворителен..
75 години се навършват днес от първия ритуал по мироварене, извършен от Българската православна църква. Съгласно църковната практика право на приготвяне и раздаване на свето миро имат само главите на отделните напълно автокефални православни църкви - Вселенската, Руската, Румънската, Сръбската и Българската патриаршии. В своята най-нова история..
Шест автометачни автомобила извършват почистване на улиците в Бургас. Общият размер на разходите през 2024 г. за извършването на тази услуга е 2 280 300..
Семинарът по „Интегриране на Душата“ ще се проведе в Бургас. Той предоставя възможност за задълбочено разбиране на духовния път на човека, пътешествието..
Доброволците от инициативата „Бъди човек" - Айтос провеждат за поредна година благотворителна кампания за Великден. Тя е под надслов "Подари вечеря на..