Очаква се приемът на документи по втория етап на програмата за саниране на сгради да започне до края на месеца. Това стана ясно на среща, организирана от Областния информационен център в Бургас по повод представяне на политиките за въвеждане на енергийна ефективност в жилищни сгради през програмен период 2021-2027.
„Общественото обсъждане в графа жилищен фонд приключи. В момента в МРРБ правят бележки по постъпилите предложения и очакваме до края на месеца тази процедура да стартира във финалния й вариант“, каза Ани Янчева от ОИЦ.
Въпроси, свързани с програмата, всъщност са най-често отправяните от бургазлии във виртуалния енергиен офис в града.
„До края на тази седмица се очаква изискванията за техническите паспорти и документацията да излязат в Държавен вестник“, посочи и управителят на ОИЦ Евелин Кузманов.
924 милиона евро са планирани за целите на енергийната ефективност на частни и обществени сгради у нас, съобщиха от регионалната структура. Те са част от Плана на България за възстановяване, като в тази процедура може да се включи и туристическия сектор. Общо подкрепата за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд у нас е в размер на 1 176 960 000 лв.
Определеният бюджет по компонент 1 за публични сгради, администрации, културна и спортна инфраструктура е на стойност 370 млн. лв. По компонент 2 за енергийна ефективност са включени производства, търговски сгради и услуги. Заложеното финансиране е 235 млн. лв.
„Очаква се да бъде обявена и трета процедура, насочена към бизнеса. Тя е свързана с техноголигчини иновиции - ВЕИ и батерии за локално съхранение на енергия“, посочи Ани Янчева. Индикативният бюджет е 200 млн. лв, като съфинансирането от страна на бизнеса ще е 50%.
Останалите програми, които също предвиждат енергийна ефективност са Програмата за развитие на регионите, насочена към големи инфраструктурни проекти в общините и Програмата за конкурентноспособност и иновации в предприятията – за кръгова икономика. Първата е на стойност 365 млн. лв, а втората – приблизително 500 млн. лв.
И още един казус- физическите лица, които продават терени в регулация и имоти в нови сгради до 5 години след издаването на Акт 16, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност, които целят да ограничат злоупотребите при сделките с недвижими имоти. С..
Хлябът е поскъпнал с над 43% от 2021 г. досега, като цената му продължава да расте и с ДДС, и без този данък. Това сочи анализ на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Експертите подчертават, че близо половината от поскъпването на хляба за този период се е случило след въвеждането на нулевата ставка на ДДС за него. Освобождаването..
САЩ наложиха санкции върху редица фирми и лица, сред които са мажоритарният собственик на "Лукойл" – Юсуф Алекперов и главният изпълнителен директор Вадим Воробьов, който се занимава с целия бизнес извън Русия, включително и с рафинерия "Нефтохим" в Бургас, съобщи по Nova News Симеон Дянков, министър на финансите в първия кабинет на Бойко Борисов...
Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в нефинансовия сектор на област Бургас към края на 2023 г. възлизат на над 2 млрд евро, информират от Териториално статистическо бюро - Югоизток. Оттам уточняват, че това е със 7.4% повече в сравнение с 2022 година. По този показател областта се намира на трето място в страната след Пловдив и преди област София...
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на пазарлъците за кабинет - с кого и какъв формат. Двете неща трябва да са отделно. Има много важни теми, които бюджетът, ако не ги обезпечи, просто ще последват каскада..
Обществено обсъждане на промените в Наредба №23 за условията и реда за платено и безплатно паркиране в Поморие ще се състои днес от 18.00 часа в залата на читалище „Просвета 1888“. Поводът е отменената със съдебно решение част, която се отнася до преференциалните места за паркиране. Целта на обсъждането е наредбата да бъде актуализирана за..
Работодателите приканват управляващите да ускорят приемането на програмата за компенсация на свръхвисоките цени на електроенергията и предупредиха за протест на 15 януари пред сградите на Народното събрание и Министерския съвет. Напрежението сред бизнеса расте заради скока на цените през последната година и кризата, пред която е изправена българската..
Хлябът е поскъпнал с над 43% от 2021 г. досега, като цената му продължава да расте и с ДДС, и без този данък. Това сочи анализ на Института за социални и..
И още един казус- физическите лица, които продават терени в регулация и имоти в нови сгради до 5 години след издаването на Акт 16, ще трябва..