Природозащитната организация WWF възстановява горските местообитания в България. Дейността е част от кампанията, която тази година е под мотото „Общ дом. Общо бъдеще“. Крайречната растителност осигурява дом и храна за различни видове бозайници и птици. Изсичането на горите ги унищожава.
WWF работи усилено за възстановяването на крайречните гори, обясни Костадин Вълчев – старши експерт „Гори“ в природозащитната организация:
„Колкото са по-добри условията за другите видове, толкова са по-добри и за хората. Все по-популярни стават т.нар. екосистемни услуги, особено в контекста на климатичните промени. Защото горите ни осигуряват не само кислорода, не само питейната вода, но и ни предпазват от бедствия като наводнения, а след ковид кризата се говори и за състоянието на естествените екосистеми, в това число и горите, връзката с рисковете от епидемии и пандемии. Както казват - „здрава гора, здраво общество“. Има един исторически извод, че древните цивилизации са предшествани от гори и са следвани от пустини. Да се надяваме, че в XXI век сме достатъчно разумни, за да не изчезнем оставяйки пустини след себе си.
Експертът коментира и изказване на икономическия министър, че трябва да се увеличи сечта в старите гори:
„Тази сеч не е била никога забранявана напълно. Имаше мораториум върху изсичането на старите гори. Според европейската стратегия 2020-2030 година трябва около 10% от горите си да ги заделим във фаза на старост. Там изсичането на дърветата да е минимизирано, както и това, че няма нужда да отпада този мораториум, но под натиск от бизнеса това се случва.
Гората не е просто съвкупност от дървета. Тя е цялостен организъм, чиито части са неразривно свързани помежду си и си взаимодействат на различни нива. В този смисъл наличието на разнообразие от видове е изключително важно за устойчивостта на горите. Особено в условията на бързо променящ се климат. Биоразнообразието е ключов индикатор, че гората се развива балансирано и е в състояние да предоставя ефективно своите екосистемни услуги, които всички ние ползваме“, разказва Костадин Вълчев, старши експерт „Гори“ във WWF.
Различни животински видове в България са изложени на риск. Сред водещите заплахи за много популации са както бракониерството така и постепенното увреждане на техните местообитания и климатичните промени. Като природозащитна организация една от водещите мисии на WWF e да се грижи за опазването и възстановяването на дома на дивите животни у нас, голяма част от които обитават горите.
Едни от най-ценните местообитания са крайречните гори. Те са толкова богати на биоразнообразие, че често биват оприличавани на екваториалните джунгли. Запазената естествена крайречна растителност осигурява дом и храна за различни видове бозайници, птици, земноводни, влечуги и насекоми. Изсичането на гората унищожава дома на дивите животни, някои от които не могат да се адаптират към новите условия и загиват.
Всеки може да стане част от каузата на WWF да опази дома на дивите животни в България, като се включи в кампанията Общ дом. Общо бъдеще.
Вижте как на wwf.bg/koleda.
Близо 80% от подадените заявления за обследване на земеделски площи, пострадали от измръзване и слана в цялата страна, вече са обработени. Към момента са подадени 5052 заявления за 32 095 хектара засегнати площи. На места, където е необходимо, се извършват повторни огледи. Към момента са изготвени 478 констативни протокола за площи със 100 % щети..
Директорът на Центъра за подводна археология в Созопол д-р Найден Прахов бе удостоен с грамота "Пазител на българското наследство" от вицепрезидента на Република България Илияна Йотова. Отличието му бе връчено по време на дискусията „Бранд Созопол и мощите на Кръстителя“. Специален акцент бе поставен върху възможностите за развитие на остров „Св...
Координационният център по пътна безопасност ще бъде възстановен, заяви министърът на вътрешните работи Даниел Митов, след като за това настоя премиерът Росен Желязков. Митов обяви и мярка, свързана с камерите, които ще следят за пътни нарушения: "Ще предложим камерите на пътя да се управляват от специално обучени за това лица, които обаче нямат..
Тридесет млади автори от България и чужбина ще пристигнат в Бургас, за да се включат във финалния етап на Международния младежки литературен и филмов фестивал „Приятелството – смисъл и спасение“. Събитието, организирано от Центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“, ще се проведе за четвърта поредна година и ще постави кулминацията на..
Завърши ремонтът на участъка от ул. „Първа“ между първото кръгово кръстовище на Несебър и хотел „Калофер“. Дейностите са обхванали три етапа – два реконструкционни и един ремонтен – в рамките на общински проект за подобряване на пътната инфраструктура в курорта. Община Несебър предвижда да започне ремонт на следващата отсечка, от хотел „Калофер“ до..
Липсата на План за управление на парк "Странджа" и лошата туристическа инфраструктура са големите проблеми пред управлението на парка. Ако за първия средства няма, то за втория могат да се намерят, смята директорът на парка Невен Каравасилев. "Каня всички заинтересовани организации в парка ако искат да осиновят маршрут. Идеята не е нова, но не е..
Изложба с кауза ще ознаменува рождения ден на БНР-Бургас. Обществената медия отбелязва своята 13-та годишнина с амбицията да бъде в помощ на младите таланти на България. На 29 май от 17.30 часа в галерия „Ателие R“ на улица „Възраждане“ 25 ще бъде открита изложба под надслов „Магията на пленерната живопис-морето“ с картини на ученици от..
Дискусията, както и големият разговор за еврото в България все още не са се провели. Не сме провели и разговор за сегашната ситуация в еврозоната. Това..
От 15 юни по линиите София–Бургас и София–Варна тръгва експресен влак, който ще е сериозна конкуренция на автобусния транспорт. Това каза в Бургас, след..
75 хиляди нарушения на трудовото законодателство при извършени 20 хиляди проверки са установили от Главната инспекция на труда от началото на годината..