Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Намаления до 50% на Черния петък напълниха МОЛ-овете



Черният петък е един от най-големите дни за пазаруване по цял свят. Не е ясно от кога точно започва тази „шопинг“ традиция, но през последните години успява да завладее и България. С времето обаче традицията на Черния петък се променя и както можем сами да забележим, много търговци започват да предлагат оферти под знака на „Черен петък“ още в началото на месец ноември, а други удължават периода на намаленията чак до Коледа и Нова година.


Една от най-големите уловки по времена Черния петък е предварителното завишаване на цените, коментира Богомил Николов от „Активни потребители“. Затова е добре да бъдем информирани за продуктите и тяхната стойност преди това, съветва той.

"Въпреки многобройните глоби през годините, продължава да се прилага и това се дължи на нашата склонност, като потребители да търсим процентите, а не да гледаме самите цени. Получава се така, че човек е склонен да даде повече пари за нещо, на което пише минус 50%, защото си мисли, че сделката е изгодна. Обаче изгодната сделка е таки, при която, ако има 5 или 10 алтернативни търговеца, които предлагат същия продукт, ние да намерим този чиято цена е най-ниска, а не този, който е представил цената си, като най-много намалена", каза Николов.


И още съвети: Бъдете внимателни с непознатите марки, може да не получите очакваното качество. Когато оглеждате продуктите в магазина, проверете дали не се продава по-евтино в онлайн пространството. Може да пробвате обувките във физически магазин и да поръчате онлайн от друго място, където е значително по-евтино.


Черният петък напълни бургаските молове и магазини. Примамливи табели с намаление до 50%  привличат погледите, а нетърпеливи купувачи се тълпят и чакат на опашки по 20 минути. Такава е картината в единия от големите шопинг центрове на Бургас в к-с "Славейков", където голямото пазаруване е започнало от сутринта. Проверката ни на място показа, че повечето от клиентите са жени.


Има намаления на определени артикули, иначе едни огромни подвеждащи табели, а като влезеш вътре се оказва, че от огромен магазин има десетина неща намалени. Човек по принцип се подвежда, като иска да купи нещо евтино и в желанието си да спести, което е нормално, обаче, ако е следил цените известно време може да си направи сметка, дали нещо е действително намалено или не". 


За тези, които не успеят да се възползват от намаленията днес, повечето магазини са обявили, че Черният петък при тях продължава до края на уикенда.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кукерите в Меден рудник ще играят за благотворителна кауза

Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник.  Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото.  Началото ще бъде поставено  от ул. Босна 36, където е къщата на "Царя" за тази година, а финалът ще е в 18 часа на поляната срещу Хлебозавода. Ще бъдат пресъздадени ритуалите заораване и засяване.  Иван Василев..

обновено на 16.02.25 в 09:59

НОИ: Над 16 400 мъже са ползвали отпуск при раждане на дете през 2024-та

Над 16 400 мъже са ползвали 15-дневен отпуск при раждане на дете, сочат данните на Националния осигурителен институт за деветте месеца на 2024-а година. За същия период на 2023-а отпуските са били с 1300 повече. Когато майката и бащата са в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на..

публикувано на 15.02.25 в 11:05

"Ден до пладне" на 15 февруари:

Ако съботният ден е ясен за хората, които живеят в град Априлци, защото днес там е празникът на сланината и греяната ракия, то през седмицата всички бяха с полярно настроение по отношение на протестите срещу поскъпващите непрекъснато хранителни продукти в търговски вериги и начина да отбележат 14 февруари. Някои дори се надяваха протестът да..

публикувано на 15.02.25 в 08:42

В село Скалица днес е празникът на виното

Традиционният общински Празник на виното ще се проведе днес, 15 февруари, в ямболското село Скалица. Десетки винопроизводители от цялата област ще се съревновават за титлата Цар на виното, местните фермери също ще представят своята продукция. Празникът се провежда за 20-та поредна година, а най-важната част от него са конкурсите, подчерта..

публикувано на 15.02.25 в 07:15

Сливенският владика Арсений благослови лозарите от село Глушник

Сливенският владика Арсений благослови лозарите от село Глушник и община Сливен по случай празника Свети Трифон, след което лично той заряза една от лозите в масива край селото. Владиката заедно със свещеници от епархията отслужиха водосвет за благословение на лозята.  След водосвета владиката поръси лозовите масиви със светена вода и вино и..

публикувано на 14.02.25 в 18:46

За месец затварят за ремонт част от бургаската улица „Иван Хаджипетров“

Бургаската улица „Иван Хаджипетров“ ще бъде затворена за почти месец. Ограничението ще важи от 17 февруари (понеделник) до 11 март (вторник)  за отсечката между ул. „Инж. Никола Димков“ и входа на сградата на СБА-Бургас.  Причината е започване на строително-монтажни работи на канализационни тръби . Там ще бъде въведена временна..

публикувано на 14.02.25 в 17:00

4 двойки подновиха брачните си клетви в Несебър

На тържествената церемония четири двойки,  които тази година отбелязват сребърната си сватба,  подновиха брачните си клетви, съобщават от община Несебър.  В знак на уважение към дълголетието на брачния съюз, кметът Николай Димитров връча на семействата почетни плакети. От името на Българската православна църква молитва и благословение към юбилярите..

публикувано на 14.02.25 в 16:16