Над 70% съдържание на вода в сирена, предлагани на българския пазар, е установило ново проучване на асоциация „Активни потребители“. Изследвани са 48 марки краве сирене като пробите са закупени от различни търговски обекти през месеците септември и октомври.
36 от 48 проби не отговарят нито на традициите в производството на сирене, нито на законодателството. Основните нарушения посочва авторът на изследването д-р Сергей Иванов:
„Освен наличието на палма, основното нарушение е, че се продават продукти с водно съдържание между 60 и 70%, в повечето случаи това са т.нар. бързозрейки. Продават се непакетирани и необозначени, което също е нарушение на законодателството. Продават се и продукти с водно съдържание над 70%. Такъв е всеки 4-ти продукт на пазара като рекордьорът е с 87%. Това всъщност изобщо не е сирене, защото правеното по технологията за саламурено сирене не може да има такова водно съдържание. Това са изкуствено сглобени продукти от химикали, вода и може би малко мляко.“
Оводнените сирена все още могат да се предлагат на пазара, но когато водното съдържания надхвърля 60% на етикета се изписва "саламурено сирене с повишено водно съдържание", гласи наредбата за млечните продукти.
Проблемното сирене не може да бъде разпознато на око, донякъде ориентир е цената, уточнява д-р Иванов:
„По-скъпите сирена-15,16 лева за килограм и нагоре, при тях нередности има в малко под 50% от пробите, а при тези, които са под 14 лева този процент е почти два пъти по-висок. Сирене под 10 лева 100% е фалшификат.“
През 2020 година „Активни потребители“ правят подобно изследване, сходни са и изводите. Тогава е проведена кампания за разясняване на вредите от консумирането на оводнено „сирене“. Беше организирана дискусия и в Народното събрание. Министерство на Земеделието и Храните промени законодателството и обнародва нова Наредба за специфичните изисквания към млечните продукти. Наредбата е в сила от 4 ноември 2021, а през май 2022 изтече и гратисния период даден на производителите за привеждане към новите изисквания. Въпреки настояването на НПО-сектора за забрана на оводнените сирена, е предприет по-смекчен подход. Освен колко е разрешено да се влага вода, сред съществените промени в изискванията са забрана за използването на влагозадържащи агенти в сиренето; забранява се добавянето в млечни продукти на мазнини и протеини с немлечен произход с изключение на желатин при специфични цели. На етикетите, на лицевата страна, задължително трябва да се посочва процентът на сухото вещество, съответно водното съдържание. Продуктите с повишено водно съдържание се предлагат в магазините задължително в оригинална опаковка на производителя, която не може да бъде отстранена от търговеца.
Резултатите от теста може да видите тук.
Наредба има, от БАБХ се изисква единствено да контролират за изпълнението й, добавят от „Активни потребители“.
Повече чуйте в звуковия файл.Стартът на летния туристически сезон 2025 ще бъде даден на 31 май в Поморие. Градът заема утвърдено място на туристическата карта на България и предлага отлична комбинация от море, история, култура, балнео и СПА, посочват от Министерството на туризма. С откриването на сезона в Поморие се поставя фокус върху насърчаването на разнообразен и устойчив..
Свиневъдите могат да кандидатстват от 12 май за първи транш подпомагане за брой реализирани угоени прасета по схемата „Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свинете“ през 2025 г., съобщават от Държавен фонд "Земеделие". За държавната помощ през тази година е утвърден бюджет от 42 000 000 лв. Документи се..
Министерският съвет публикува във профила си във Facebook клип, с който защитава избор на България да е член на ЕС и да приеме еврото като официална валута. Това става на фона на разразилите се снощи полемики, след като президентът Румен Радев обяви, че ще внесе в НС искане за провеждане на национално допитване "ЗА" или "ПРОТИВ" приемането на еврото в..
Община Царево е домакин на архитектурен пленер, днес от 15:30 часа в местното читалище, в който ще бъдат представени разработки на идейни архитектурни проекти. Някои от задачите, които си е поставила администрацията са: - Разработка на градска мобилност и виждане за реставрация и функция на стария дървен склад на пристанище Царево; - Концепция за..
Мониторниг на плажни ивици в граничните на Черно море страни ще бъде извършен по трансграничен проект. От българска страна той се изпълнява от „Бургаската Регионална Туристическа Асоциация“ в партньорство с организации от Турция, Украйна и Молдова. Основната цел на проекта е запазване на морската растителност в Черно море. Разпространението,..
Извънредна проверка на поморийските плажове е извършена на 7 май в 16.00 часа от РИОСВ и отдел УТООС към Община Поморие, съобщават от администрацията. Обходът е обхванал плаж „Поморийска пясъчна коса“, плаж пред „Гардения Бийч Палас“ и Южен плаж в участъка около улица „Чайка“. На плаж „Поморийска пясъчна коса“ е установено наличие на единично..
Областният управител Владимир Крумов поиска достъп до системите за сателитно наблюдение на морето от Морска администрация и ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, както и ежедневно предоставяне на данни за морската повърхност. Искането е с цел прецизно проследяване на екологичната обстановка в региона. Аргументът на Крумов е, че по този начин ще се осигури още..
Стартът на летния туристически сезон 2025 ще бъде даден на 31 май в Поморие. Градът заема утвърдено място на туристическата карта на България и предлага..
Свиневъдите могат да кандидатстват от 12 май за първи транш подпомагане за брой реализирани угоени прасета по схемата „Помощ за реализирането на доброволно..