Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Активни потребители": Сиренето скъпо и с много вода

Според теста им 36 от 48 проби не отговарят нито на традициите в производството, нито на законодателството

Снимка: БГНЕС

Над 70% съдържание на вода в сирена, предлагани на българския пазар, е установило ново проучване на асоциация „Активни потребители“. Изследвани са 48 марки краве сирене като пробите са закупени от различни търговски обекти през месеците септември и октомври.

36 от 48 проби не отговарят нито на традициите в производството на сирене, нито на законодателството. Основните нарушения посочва авторът на изследването д-р Сергей Иванов:

„Освен наличието на палма, основното нарушение е, че се продават продукти с водно съдържание между 60 и 70%, в повечето случаи това са т.нар. бързозрейки. Продават се непакетирани и необозначени, което също е нарушение на законодателството. Продават се и продукти с водно съдържание над 70%. Такъв е всеки 4-ти продукт на пазара като рекордьорът е с 87%. Това всъщност изобщо не е сирене, защото правеното по технологията за саламурено сирене не може да има такова водно съдържание. Това са изкуствено сглобени продукти от химикали, вода и може би малко мляко.“

Оводнените сирена все още могат да се предлагат на пазара, но когато водното съдържания надхвърля 60% на етикета се изписва "саламурено сирене с повишено водно съдържание", гласи наредбата за млечните продукти.

Д-р Сергей Иванов

Проблемното сирене не може да бъде разпознато на око, донякъде ориентир  е цената, уточнява д-р Иванов:

По-скъпите сирена-15,16 лева за килограм и нагоре, при тях нередности има в малко под 50% от пробите, а при тези, които са под 14 лева този процент е почти два пъти по-висок. Сирене под 10 лева 100% е фалшификат.

През 2020 година „Активни потребители“ правят подобно изследване, сходни са и изводите. Тогава е проведена кампания за разясняване на вредите от консумирането на оводнено „сирене“. Беше организирана дискусия и в Народното събрание. Министерство на Земеделието и Храните промени законодателството и обнародва нова Наредба за специфичните изисквания към млечните продукти. Наредбата е в сила от 4 ноември 2021, а през май 2022 изтече и гратисния период даден на производителите за привеждане към новите изисквания. Въпреки настояването на НПО-сектора за забрана на оводнените сирена, е предприет по-смекчен подход. Освен колко е разрешено да се влага вода, сред съществените промени в изискванията са забрана за използването на влагозадържащи агенти в сиренето; забранява се добавянето в млечни продукти на мазнини и протеини с немлечен произход с изключение на желатин при специфични цели. На етикетите, на лицевата страна, задължително трябва да се посочва процентът на сухото вещество, съответно водното съдържание. Продуктите с повишено водно съдържание се предлагат в магазините задължително  в оригинална опаковка на производителя, която не може да бъде отстранена от търговеца.

Резултатите от теста може да видите тук.

Наредба има, от БАБХ се изисква единствено да контролират за изпълнението й, добавят от „Активни потребители“. 

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургас е спирка от Националното роуд шоу "Пътят към твоя успех"

Бургас днес е втората спирка от националното роудшоу “Пътят към твоя успех” на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии. В рамките събитието представители на учебни заведения се срещат с мениджъри в сферата на аутсорсинг и технологичната индустрия. Инициативата се провежда за трети път. Събитието започна с кръгла маса с..

обновено на 24.04.24 в 15:19

Кметове и институции на среща за готовността за летния сезон

Новият областен управител на Бургас проф. Мария Нейкова се срещна с кметовете на общини и председателите на общинските съвети в област Бургас. На срещата присъстваха и директорите на териториалните дирекции на МВР, РЗИ и Областна дирекция по безопасност на храните. Подготовка за летен сезон 2024, организация на изборите за евродепутати и народни..

публикувано на 23.04.24 в 17:00

Трима инвеститори с интерес към Бургас (ОБНОВЕНА)

Общинският съвет в Бургас определи представител на Общото събрание на акционерите на Индустриалния и логистичен парк в Бургас. Това ще е общинският съветник Тодор Йосифов. Докладната записка беше изтеглена в началото на сесията по молба на кмета Димитър Николов. Като мотив той посочи, че се касае  за стартирането на три инвестиции на територията..

обновено на 23.04.24 в 15:40

Археологическите разкопки може да забавят проекта за автогара в Созопол

Средновековен некропол откриха при разкопки на мястото на бъдещата автогара в Созопол в началото на април. Обектът се намира в местността „Провлак“ между стария и новия град. Именно добрата локация е причина мястото да бъде избрано за изграждането на автогара. Проектът обаче се отлагаше от около две години, заради съгласувателната процедура с..

публикувано на 22.04.24 в 12:27

С писма и обаждане по телефона, НАП напомня за декларирането на доходите

НАП изпраща имейли или се обажда по телефона на физическите лица, за които има информация, че през 2023 година са получили хонорари, земеделски субсидии, суми от наложени платежи от продажби в Интернет и др., като им напомня, че трябва да декларират и платят данъка върху доходите от тези дейности в срок до 30 април. Данните са вписани в предварително..

публикувано на 22.04.24 в 11:57

Обсъдиха решения за облекчаване наемането на работници от трети страни

Министърът на туризма Евтим Милошев проведе работна среща с Изпълнителния директор на Агенцията по заетостта г-н Смилен Вълов, Старши комисар Николай Николов, директор на Главна дирекция „Миграция“ в МВР, експерти от Държавна агенция национална сигурност, Министерство на външните работи, Министерство на вътрешните работи и Агенцията по заетостта,..

публикувано на 20.04.24 в 12:00

До 30 април превозвачите могат да подават заявленията за изплащане на държавна помощ

До 30 април превозвачите могат да подават заявленията за изплащане на държавната помощ в подкрепа на разходите за стабилизиране на транспортния отрасъл. Документите могат да се внасят в деловодството на Агенция „Пътна инфраструктура“ и  в офисите на областните пътни управления, Националното тол управление, както и електронно чрез системата за сигурно..

публикувано на 20.04.24 в 11:00