Деветата научна сесия на Ученическия институт на Българската академия на науките бе открита в зала "Проф. Марин Дринов" на БАН. Над 50 проекта на ученици от 15 града в страната участваха в научния форум. Деветата ученическа научна сесия се посвещава на фундаменталните науки за устойчиво развитие. Настоящата година бе обявена от ЮНЕСКО и ООН за „Международна година на фундаменталните науки за устойчиво развитие“. Мисията на Ученическия институт на БАН е да развива и надгражда проектното образование, основано на креативност, изследователски подход и въвеждане на иновации.
Темите, които бяха представени, се състезаваха в няколко раздела: „Математика и информатика“, „Хуманитарни и обществени науки“, “Биология, биомедицина; биоразнообразие и екология“, „Изобразително изкуство“ и др.
В раздела „Хуманитарни науки“ бяха представени 10 ученически проекта, сред тях и този на учениците от ПГСАГ „Кольо Фичето“ – Магдалена Стоянова, Румяна Драгнева и Стоян Добрев от ХІІ клас, както и Христо Химитлийски от Х клас – на тема „Остров Света Анастасия и Ченгене скеле – минало и настояще“, с научни ръководители Петя Кудева - ст. учител по история и цивилизация и Яна Иванова - уредник в РИМ Бургас. Техният проект в научна област „Социални отношения“ бе високо оценен от рецензента Симона Самуилова, гл. ас. д-р в Институт за исторически изследвания – БАН.
След защитата на проекта и оценките на авторитетното жури в състав проф. д.ф.н. Максим Стаменов – ИБЕ – БАН, председател на журито, доц. д-р Вихра Баева – ИЕФЕМ – БАН, и гл. ас. Д-р Симона Самуилова – ИИстИ – БАН, разработка на учениците бе удостоена с Първо място.
За разработката и участието си в ІХ-тата сесия на Ученическия институт на Българската академия на науките, учениците от ПГСАГ бяха вдъхновени от Европейската година на младежта 2022 и показаха, че младите хора, макар и учещи в професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия, се интересуват от миналото на град Бургас и в частност на Острова и Ченгене скеле. Те посветиха своя проект на гимназията, която през 2020 г. отбеляза своя 60-годишен юбилей.
Вторият медицински хеликоптер ще бъде другата седмица в България. Това каза министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов в ефира на Българската национална телевизия. По думите на Кирилов всички проверки на апаратурата са направени, като до 28 февруари хеликоптерът трябва да е в базата до Сливен. Следващият трябва да пристигне до края на март,..
Министерството на здравеопазването, съвместно с Национална здравноосигурителна каса - НЗОК и Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, предприе конкретни действия срещу недостига на онкологични лекарства за есенциална терапия, които са както първа линия на лечение, така и в комбинация в редица схеми с иновативни терапии,..
Кампания с безплатен скрининг за глаукома организират в Бургас, от 10-и до 14-и март. Поводът е Световната седмица за борба с глаукомата, която се провежда всяка година по инициатива на Световната глаукомна асоциация (WGA) и на Световната глаукомна пациентска асоциация (WGPA). Скринингите ще се извършват в МЦ „Оксиком“ с напълно автоматичната..
Малко над 2 млн. лева струва новия ангиографски сектор към УМБАЛ-Бургас, който бе тържествено открит днес. По-голямата част от парите са от Министерството на здравеопазването, а 300 хил. лева е съфинансирането от страна на болницата. През новия сектор са преминали 150 пациенти. Апаратурата е от съвсем ново поколение, подчерта директорът на..
37 души са преминали за последното денонощие през ортопедичния кабинет на областната болница в Бургас. Това каза говорителят на лечебното заведение Юлия Андреева. 14-ет от пострадалите са със счупени долни крайници, останалите 23 на горните крайници. В сравнение с дните, в които нямаше снеговалеж случаите са нараснали почти тройно, отчитат от..
С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков". Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..
Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..
Вторият медицински хеликоптер ще бъде другата седмица в България. Това каза министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов в ефира на Българската..