В Първо детско отделение на УМБАЛ Бургас пристигна перфузорът, купен със средства, спестени от сватбени букети, съобщават от лечебното заведение. Дарението бе направено през октомври от младоженците Нели и Яни Андрееви. Средствата са събрани от техните гости, които вместо букети, подкрепят благотворителната инициатива на младото семейство.
Модерният перфузор се използва за интензивно венозно лечение на бебета и малки деца. Той замества познатата стойка за система с банка, която не е добър вариант за лечение на малки деца, тъй като се пуска и контролира ръчно. Перфузорът, или инфузионната помпа, дозира медикамента електронно и веднъж програмиран, не е възможна намеса в работата му. Това гарантира стриктен прием до милилитри, тъй като в отделението се лекуват бебета от 3 дни до 2 години. В отделението работят с инфузионни помпи, но до момента не разполагаха с точно такава. Разликата с другите е, че през него могат да текат два различни медикамента и да се използват два венозни пътя. Подобно лечение се налага често при деца в много тежко състояние, обясни началникът на отделението д-р Борис Ангелов. Апаратът сигнализира със звуков сигнал при възникнал проблем.
Това е поредна благородна инициатива на младоженци, които даряват средствата от букети за закупуване на нова апаратура за нуждите на отделението и грижата за най-малките в последните няколко години.
От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..
Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..
Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..
Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин Апелираме..
УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..
Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16. Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботулинов токсин Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след..
Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция. Според д-р Мирослава Киселкова - директор Дирекция "Надзор на заразните заболявания" в РЗИ пикът на грипа в региона вече е минал и няма нужда от допълнителни мерки. „326 са регистрираните случаи..
От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това..