Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Събин Попов: Наредбата за градската среда не е и на 50% съвършена

Снимка: Личен архив

Всички сгради в Бургас постепенно ще трябва да съобразят фасадите си цветово в унисон с новоприетата наредба за градската среда.

Това ще важи и за вече построени здания, уточни председателят на Камарата на архитектите в Бургас Събин Попов. Според него градът трябва да има стандарти за градската среда, но документът има редица слабости и ще претърпи промени. Той не е и на 50% съвършен, смята експертът. 

Съгласно приетата тази седмица от общинския съвет наредба за градската среда отделните жилищни комплекси ще имат свои цветове. Арх. Събин Попов поясни, че това ще се отнася и за вече построени сгради

„Постепенно и за тях ще започне да важат тези правила, като в някакъв срок явно ще трябва да ги пребоядисат. Тези, които са общински ще се поемат от общината, а пък частните – от частните собственици“  

Архитектът има известни забележки спрямо документа:

С наредба фактически Общинският съвет издига фигурата на главния архитект още повече. Доколкото разбирам от Наредбата, която получих след като беше минал 14-дневния срок, през който можеха да се правят някакви възражения или допълнения, наблегнато е на цветовите решения за всеки район от Бургас, сред които не видях бял цвят.  Явно тези, които имат бели балюстради ще трябва да ги боядисат в друг цвят“

Експертът посочи разпоредба, според която при саморазрушаваща се или компрометирана сграда, тя трябва да се разруши от собственика и на нейно място да се построи същата сграда. „Това е намеса в частната  инициатива“, категоричен е архитектът.  

По думите му не са направени приложения към наредбата, които след изследвания, да определят характерните елементи на градската среда в отделните райони.

„Абсурдно е да се правят наредби от администрацията, която да иска мнения от професионалните организации, които после не приема или приема на 5%“, допълва арх. Събин Попов. 

Той смята, че документът  тепърва ще претърпи редица изменения. 

Повече чуйте в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Организират благотворителна изложба - базар "Мартеници за Петя и Петя" в Несебър

Сдружението на занаятчиите и творците в Несебър организират поредно благотворително събитие, този път то е под надслов „Мартеници за Петя и Петя“. Целта е да се помогне на две деца, които са с детска церебрална парализа и имат нужда от денонощна грижа и рехабилитация, разказа председателят на организацията Надежда Трифонова: "Петя Желева е..

публикувано на 16.02.25 в 17:30

"Един Процент Промяна" - сдружението, което помага Доброто да се случва около нас

"Един Процент Промяна" е сдружение за хора, които искат да правят добрини в България и които са готови да случват осезаема промяна в обществото. Вече близо 10 години дейността им доказва, че доброто го има и то се случва около нас. 7 души стоят за дейността на тази организацията, която всеки месец подкрепя различна кауза. Над 200..

публикувано на 16.02.25 в 17:00

Обявиха жълт код за валежи и студ

През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат по-значителни...

публикувано на 16.02.25 в 16:50

Две бургаски училища преминават утре в онлайн режим, заради авария

Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и ДГ "Чайка", учениците на двете училища ще преминат утре в онлайн режим.  Детска градина "Чайка" разполага с достатъчно отоплителни уреди и ще продължи да работи. Термал инженеринг вече започна работа по отстраняване на..

публикувано на 16.02.25 в 16:27

"Бъди човек" - Айтос събраха над 6 хиляди лева в подкрепа на Виктор

Доброволците от „Бъди човек“ – Айтос провеждат кампания в подкрепа на 9 – годишния Виктор, който се бори със синдром на Жубер и бъбречна недостатъчност.  Кулминацията на инициативата бе благотворителен концерт под надслов „С любов за Виктор“, който се проведе през тази седмица  в айтоското читалище „ Васил Левски 1869“. В проявата се..

публикувано на 16.02.25 в 16:00

Кукерите в Меден рудник ще играят за благотворителна кауза

Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник.  Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото.  Началото ще бъде поставено  от ул. Босна 36, където е къщата на "Царя" за тази година, а финалът ще е в 18 часа на поляната срещу Хлебозавода. Ще бъдат пресъздадени ритуалите заораване и засяване.  Иван Василев..

обновено на 16.02.25 в 09:59

НОИ: Над 16 400 мъже са ползвали отпуск при раждане на дете през 2024-та

Над 16 400 мъже са ползвали 15-дневен отпуск при раждане на дете, сочат данните на Националния осигурителен институт за деветте месеца на 2024-а година. За същия период на 2023-а отпуските са били с 1300 повече. Когато майката и бащата са в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на..

публикувано на 15.02.25 в 11:05