Министерският съвет извади от „нафталина“ темата за нефтопровода Бургас-Александруполис. Този път със сменена посока - от гръцкото пристанище, до района на Бургас. За тази цел се работи и по проучване на възможностите за реализиране на проекта за пренос на суров петрол от не-руски източници.
Така се връщаме повече от 15 години назад, когато имаше протести на представители от туристическия бранш и на еколози. А гражданите в морските общини имаха възможност да гласуват тогава чрез референдум дали българо-гръцкият проект да бъде реализиран. Новото този път е самата ситуация и кризата с руския петрол.
Горещите теми, свързани с опазването на природата са в непрекъснат затворен цикъл. Причината е, че никога не знаеш в ксй момент ще се появи поредният горещ случай, като темата, която е отново на дневен ред с изграждането на нефтопровода „Александруполис-Бургас“. Това коментира за БНР Бургас екологът Радостина Ценова от БФБ:
„Горещите случаи, които имаме никога не изчезват. Те могат да бъдат замразени, но в някакъв момент отново излизат, а моментът винаги е неочакван, но пък е много ключов и критичен. Случаят с нефтопровода е много интересен и датира от много години. В Бургас все още си спомняме какво се случи в далечната 2007 година, референдумите, които последваха в Бургас, също и в други градове.
Целият казус имаше много интересна съдба през годините с междуправителствени спогодби, със създаването на международната фирма, а по-късно и отказването на България и спирането на проекта.
Сега действителността е по-различна.
Енергийните проекти в момента са с изключителен приоритет, не само за България, Европа, но и света. Кризата в момента, която засяга всеки един от нас предполага взимането на едни бързи и понякога много спорни решения.
Опазването на някакви ценни места, на ценни видове остава на по-заден план, когато става дума за проект от национално или международно значение. Опасенията са ни, че може да се претупат най-точно казано нещата, а трябва да се направят задълбочени оценки и анализи. Изключително много дебати имаше за начина, по който ще се разтоварва горивото, че има ли риск за замърсяване на бреговете и на сушата пред голямата територия от българска страна.
Ако този проект се превърне в приоритетен, то тогава вероятността да се случат нещата бързо е много голяма.
Кметовете на крайморските общини положиха подписите си през 2008 година под Харта за съпричастност към опазване и бъдещето на Черно море“, припомни още Радостина Ценова.
Няма да има голям скок на цените на яйцата и агнешкото месо преди Великден , успокои пред БНР Владимир Иванов - председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. Към момента има доста добро предлагане на яйца , отбеляза той. По думите му обаче този пазар ще изпита трудности заради дефицита на яйца в САЩ в следствие на..
Около 26 милиона лева ще бъде финансовата рамка на община Камено за тази година. Това са общински и държавни разходи и приходи, обясни кметът Жельо Вардунски. От програми и от неразплатени средства от миналата година се очакват още 10 милиона лева. Спрямо миналата година парите ще бъдат повече, но това е заради вдигнатите от държавата капиталови..
Продължава поскъпването на основните хранителни стоки по борсите у нас, отчитат от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. При зеленчуците, наблюдавани от ДКСБТ, по-скъпи са единствено зелето - с 8,6 на сто до 1,47 лева за килограм, и зрелият лук кромид - с 4,8 на сто до 1,23 лева за килограм. Не е отчетена промяна на цените на репите, които..
Проектобюджетът на община Средец е готов и ще бъде представен следващата седмица в съставните селища, съобщават от местната администрация. Ще се приемат предложения на срещите с гражданите, чрез имейли и чрез писма. Срокът за набирането им е до 22 април. Поканени на обсъжданията са гражданите от всички населени места в общината, общинските..
Над 70% от сделките с имоти на българския пазар през последните 10 години се плащат с пари в брой, сочат статистическите данни. Пазарът на имоти расте в очакване на еврозоната, а цените са нараснали с 6% само от началото на 2025 година. В България, според официална статистика на БНБ, само 27 от всеки 100 сделки с недвижими имоти се осъществяват с..
Социалните мрежи са модерното място за реклама дори и в туристическия бранш. Тематичен форум за дигиталните услуги, които могат да предложат хотелите в страната, се проведе в Бургас. Присъстваха представители на администрацията, туристическия сектор и маркетинг експерти. Не се залага достатъчно на маркетинга в сектора, стана ясно..
Потенциалът на България да се утвърди на германския пазар не само като лятна морска дестинация, но и като място за културно-исторически, здравен, еко и спортен туризъм, бяха основните акценти в среща, която проведоха министърът на туризма Мирослав Боршош и главният управител на Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) Соня Миклау...
Продължава поскъпването на основните хранителни стоки по борсите у нас, отчитат от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. При зеленчуците,..
Няма да има голям скок на цените на яйцата и агнешкото месо преди Великден , успокои пред БНР Владимир Иванов - председател на Държавната комисия за..
Около 26 милиона лева ще бъде финансовата рамка на община Камено за тази година. Това са общински и държавни разходи и приходи, обясни кметът Жельо..