Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма недостиг на антибиотици и препарати за инхалации в болниците в бургаска област

Ръст има на болните с остри респираторни заболявания в цялата страна, така е и в област Бургас. Липсват основни антибиотици в аптечната мрежа и препарати за инхалации. БНР Бургас провери как се справят лечебните заведения в региона и имат ли те редовни доставки на препарати.

Към момента няма липса на медикаменти в УМБАЛ Бургас, съобщиха оттам. Ситуацията с приема на пациенти е сходна с тази на минали години, когато е имало увеличен брой на заболелите.

 Нямаме проблеми, обясни управителят на една от частните болници в Бургас д-р Александър Маджуров. Той подчерта, че има ръст на пациенти в две от отделенията -детското и УНГ. През почивните дни също са били обслужени голям брой болни:

Имаме всичко, което ни трябва, много ни е натоварено.Справяме се. Няма конкретна определена възраст деца ,които приемаме.Приемаме от бебета до 16-17 години. Като всички респираторни инфекции, дават много пневмонии. Това е очаквано, защото две-три години доминантен щам беше ковидът, позагубихме натрупания имунитет към грипа. Сега удря тежко с много усложнения. Този и следващият месец ще са доста по-натоварени. 

Проблем с антибиотиците няма, ползваме основно венозни, които не се използват вкъщи. Не използваме таблетни форми.Имаме и препарати за инхалации, имаше малък дефицит на пулмикорт миналия месец, но е преодолян.

 И в Айтос и в Карнобат има увеличен брой на пациентите, които трябва да се лекуват в болници заради усложнения  следствие на вирусни инфекции. Свободните места в детското ни отделение много бързо се запълват, обясни д-р Паруш Парушев, директор на айтоската болница:

В момента се справяме, доставчиците доставят редовно това, което сме заявили. Тестваме всички за ковид, в момента нямаме такива пациенти. И преди пандемията, и сега персоналът работи на допълнителни часове.

Проблемът с липсата и на медицински сестри,и на лекари остава, подчерта д-р Парушев. От близо три години не сме назначили нито един нов човек.

Добрата новина при нас е, че започнахме ремонт по проект на Инфекциозното отделение, обясни той. То ще бъде обновено, като към всяка стая ще има и санитарни възли.

 В Карнобат ситуацията е сходна и пациенти има, и лекарства засега има, подчерта д-р Николай Колибаров, директор на карнобатската болница:

"Има наплив на пациенти, те са основно в доболничната помощ. Аз съдя по ренгена, понеже ние ги обслужваме, рентгенът е пълен. Имахме проблем с вентолина за инхалации, но успяхме да си го намерим и си го закупихме отделно чрез частна аптека. Той е специално за детското отделение."


По публикацията работи: Десислава Златева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатни прегледи при над 200 дерматолози в 30 града у нас

Над 200 дерматолози от 30 града у нас днес ще преглеждат безплатно в рамките на кампанията Евромеланома.  Голяма част от специалистите изискват предварително записване на час. Списък на участващите болници, медицински центрове и лекари е публикуван на сайта на кампанията.  Безплатни прегледи за рак на кожата в УМБАЛ "Св. Георги" Кампанията..

публикувано на 14.05.25 в 11:15

Започна ремонтът на Стоматологията

Започна ремонтът на Общинския дентален център в Бургас, съобщават от общината. Работата ще продължи 10 месеца, а през това време Стоматологията няма да прекратява дейността си. Проектът предвижда основен ремонт на сградата, която е построена през 1968 г., включително изграждането на вътрешни инсталации и въвеждане на мерки за енергийна ефективност. На..

публикувано на 14.05.25 в 10:50

Десетки бургазлии се включиха в кампанията "Пътека на знанието за инсулта"

Информационна кампания за симптомите и рисковите фактори, водещи до инсулт се проведе в Бургас по повод днешния Европейски ден за информираност за заболяването. Пунктът бе пред сградата на общината. Там бе разположена „пътека на знанието“, каквото име носи и самата кампания. Преминаването през нея има за цел да предаде основни познания за..

публикувано на 13.05.25 в 13:37

Кристина Стоянова: Има недостиг на медицински специалисти в Бургас

В Международния ден на медицинските сестри засягаме темата за недостига на здравни специалисти и в Бургас. По-конкретно в Центъра за спешна медицинска помощ, който се състои от 12 филиала в цялата област. В тях не достигат медицински кадри, защото няма пълно окомплектоване на спешните екипи. Това се отнася не само за медицинските сестри, а и..

публикувано на 12.05.25 в 15:15
На снимката: Цветка Бойчева, председател на Регионалната колегия на Асоциацията на професионалистите по здравни грижи

Има недостиг на специалисти по здравни грижи в Ямболска област

Недостигът  на специалисти  по здравни грижи в Ямболска област може да доведе до затваряне на цели болнични отделения. Млади кадри липсват, а броят на напусналите системата акушерки и медицински сестри се увеличава, предупреждават от Асоциацията на професионалистите по здравни грижи.  Ниското заплащане, условията на труд, негативизъм от страна на..

обновено на 12.05.25 в 09:00

Община Сливен отличи специалисти по здравни грижи в детски и учебни заведения

В навечерието на 12 май, когато световната общност отбелязва празника на медицинските сестри, Община Сливен отличи за принос в сферата специалисти по здравни грижи от местни училища, социални центрове, детски ясли и градини. На официалната церемония, състояла се в зала „Сливен“, заместник-кметът по хуманитарните дейности Пепа Чиликова, се обърна с..

публикувано на 12.05.25 в 08:46

Деца задържат дишането си за минути! МЗ: Това е опасно предизвикателство

Министерството на здравеопазването предупреждава за опасно предизвикателство в социалните мрежи. При него деца се състезават да задържат дишането си или по друг начин да блокират достъпа на кислород до тялото. С цел превенция и информиране на родителите и децата за потенциалните рискове от подобни „игри“, Министерството на здравеопазването се обърна..

публикувано на 08.05.25 в 16:09