Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конкурсът "Рецептите на баба" за 15-та поредна година



С нов, по-кратък срок за участие стартира националният конкурс „Рецептите на баба“. Отново ще бъде в три категории - за детска рисунка, литературна творба и автентична регионална рецепта. Това каза за БНР Бургас организаторът му за 15-та поредна година Пеньо Иванов, от фондация „Пазител на традицията - Пазителите“:

„В конкурса участват деца и ученици до 14-годишна възраст, но и се радва на особено внимание от родители и педагози от всички области в страна, включително и от Бургас. Крайният срок за изпращане на творбите е по-кратък и ще ги очакваме до 19 февруари. Няма ограничения в броя на изпратените творби от едно дете. Рисунките са с размер 35 х 50 см. Децата са разпределени в 3 възрастови групи - до 7 години, от 8 до 10 години и от 11 до 14 години. Няма такса за участие. 

От миналата година има нова промяна, с три категории. В началото когато започнахме стартира с рисунка на тема традиционна кулинария, след това добавихме и литературна творба, от 2022 година имаме и автентична рецепта. 

Има участници и от Бургаска област, както и от всички останали региони в страната. 

Основната цел на този национален конкурс е съхраняването на традициите на българските занаяти чрез изкуството в различните му аспекти, както и за съхраняването на българското наследство. 

Всяка от изпратените рисунки и/или литературни творби и/или автентични регионални рецепти трябва да бъде придружена от изписани печатно на компютър данни на участника. Учебните заведения, изпращащи творби на повече деца заедно следва да имат приложен опис на участниците със съответните данни и творби.


Конкурсът е част от националния календар на образователното министерство. Най-добрите рецепти, рисунки и литературни творби ще бъдат обявени до 30 април. 

Регламентът и всичко необходимо за участие в конкурса могат да бъдат намерени тук  и във фейсбук. 

А още информация чуйте в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
снимката е илюстративна

Община Котел предупреждава за опасно време на 2 и 3 октомври

Община Котел отправи предупреждение за опасно време на 2 и 3 октомври с възможни интензивни валежи до 100 литра на квадратен метър, позовавайки се на прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология. Жителите на улиците „Калина“ и „Иглика“ в кв. „Изток“ са призовани да не паркират автомобилите си в района и да предприемат действия за..

публикувано на 01.10.25 в 18:30

За и против купуването на уреди за диагностика на дървета в Бургас

Темата за изсичането на дървета в Бургас е една от най-горещите. Как се определя дали едно дърво е болно или не, кое трябва да се отсече и трябва ли като се прави ремонт наред да се премахват всичките- това са въпроси на граждани, чиито отговори те търсят от общинската администрация. Напомням, че лятото имаше напрежение заради премахването на..

публикувано на 01.10.25 в 17:38

Временни ограничения на движението по три улици в Бургас на 2 октомври

Временни ограничения на движението по бургаската улица  „Вардар“ в участъка от ул. „Дрин“ до ул. „Родопи“ и по ул. „Дрин“ – от ул. „Струма“ до ул. „Вардар“. Ограниченията влизат в сила на 2 октомври от 11:00 ч. и ще бъдат въведени заради ремонт на настилката след ВиК дейности. Същия ден от 08:45 ч. ще бъде затворен за автомобили участъкът на ул...

публикувано на 01.10.25 в 17:00

Кризисният щаб в Приморско провери готовността за предстоящи валежи

Кризисният щаб на Община Приморско е в готовност за предстоящи валежи. Съвместно с началника на Районното управление в Приморско Владимир Колев и началника на районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в града Младен Илиев е извършена инспекция на критичната инфраструктура и проблемните зони в общината. По данни на..

публикувано на 01.10.25 в 14:40

Жители на кв. "Речица" в Сливен настояват за приключване на водния проект

Жителите на сливенския квартал "Речица" настояват в двуседмичен срок да се подпише акт 16 на изградения водопровод и канализация, заради които улиците са разкопани близо четири години. Ако това не се случи, заплашват с ефективни протестни действия. Жителите на сливенския квартал "Речица" на протест заради 4-годишен ВиК проект Кметът Стефан..

публикувано на 01.10.25 в 14:00
Юлиян Здравков

Юлиян Здравков: Мартин сега се учи отново да ходи и говори

4-годишният Мартин, прегазен от електрически автомобил в Слънчев бряг, е изписан от УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов"  и от седмица е започнало  бавното му възстановяване. Тежкият инцидент е от 14 август, когато 18-годишният Никола Бургазлиев блъсна в курортния комплекс петима души, сред които три деца. След няколкоседмична кома в бургаската областна..

публикувано на 01.10.25 в 13:40

Започна брегоукрепването на плажа в Ахтопол

В Ахтопол започна брегоукрепването на плажната ивица. Проектът е реализиран от Община Царево с участието на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и специализираните звена „Геозащита“. На откриването присъстваха кметът на общината Марин Киров, областният управител Владимир Крумов, представители на институциите и на..

публикувано на 01.10.25 в 13:00