Над 948 млн. лева инвестиции са влезли в община Бургас по спечелени европейски проекти за програмния период 2014-2020 година. Това съобщиха днес от Областния информационен център. Повече от половината е безвъзмездна финансова помощ. С най-много проекти е община Бургас – 1505, следвана от общините Несебър, Поморие и Созопол, а с най-малко е Сунгурларе – едва 18.
Програмата, донесла най-много средства в региона е „Иновации и конкурентноспособност“ – над 98 млн. лева от 2094 проекта.
„Това се дължи на компесаторните мерки по преодоляване на последиците от ковид пандемията и по-голямата част от тях бяха използвани именно там", каза Антон Ковачев от ОИЦ.
Следва програмата „Развитие на човешките ресурси“, по която са усвоени над 41 млн. лева. Те са насочени основно в по-добра трудова заетост.
Почти 60 млн. лв. са инвестициите, идващи по линия на ОП „Морско дело и рибарство“. Едва 16 пък са спечелените проекти за 6-те години по ОП „Околна среда“, но стойността им е почти половин милиард. лева.
„Това са големите проекти, включително водния цикъл на Бургас, почти 90% от сумата. Надяваме се да е реализиран през 2024 година“
Отчетлив териториален дисбаланс констатират от ОИЦ по отношение на усвояването на европейските средства. Първа е община Бургас със 1505 спечелени проекта.
„Следват община Несебър – с 404 проекта, община Поморие – 156 и община Созопол – 104. Сунгурларе пък имат 18 спечелени проекта. Искам да подчертая, че някои проекти се изпълняват на територията на няколко общини. Надявам се през новия програмен период този териториален дисбаланс да се преодолее чрез новия подход за териториални инвестиции“, подчерта Ковачев.
„Имаше скоро среща за това как могат да се използват по-оптимално евросредствата, как ще се отрази планът за възстановяване и устойчивост, въпреки, че по него има доста спорове, как ще се готвим за влизане в Шенген и еврозоната – това са все въпроси, свързани малко или повече с нашата пряка работа, защото в ОИЦ се получава информация за европейските проекти“, посочи управителят на центъра Евелин Кузманов.
По някои от оперативните програми през новия програмен период вече има отворени процедури. Най-желана сред тях е процедурата за санирането на жилищните и административни сгради по Националния план за възстановяване и устойчивост. Предизвикателството, според експертите, ще е и оперативната програма „Развитие на регионите“, където е заложен нов подход, с търсене на партньорство между всички участници.
Повече чуйте в звуковия файл:
Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на брифинг в парламента. Повод за изявлението ѝ е декларация на Ивелин Михайлов от партия „Величие“, в която той отправя критики към състоянието на Черноморието. Според Петрова това е недопустимо в разгара..
Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на годината са..
333 800 са реализираните през месец май нощувки в хотели и къщи за гости в Бургаска област, съобщават от Териториалното статистическо бюро „Югоизток“ на НСИ. Нощувките от български граждани са малко над 94 000 и се увеличават с 16%, а тези на чуждите граждани са 239 600, но намаляват с 2.3% спрямо май 2024 година. Близо 85 на сто..
12 допълнителни автобуси за летния сезон пътуват към Южното Черноморие от София, за Северното Черноморие не са осигурени допълнителни курсове. От БДЖ информираха, че 32 влака пътуват в двете посоки към Варна и Бургас. Най-голям към момента е интересът на хората да пътуват към морските курорти по южното Черноморие, казва изпълнителният директор на..
Бургас и още три черноморски общини – Несебър, Поморие и Приморско – реализират съвместна рекламна кампания за популяризиране на Южното Черноморие сред турските туристи. Инициативата е насочена към утвърждаване на региона като достъпна и атрактивна туристическа дестинация. Кампанията е част от продължаващата стратегия на Министерството на туризма за..
От днес екипи на АДФИ влизат на проверки в държавните горските предприятия в страната. Ние трябва да сме сигурни защо печеливши бизнеси, каквито бяха доскоро те вече не разполагат с достатъчно приходи, за да обезпечат дейността си. Това заяви земеделският министър Георги Тахов и допълни, че МЗХ подготвя искане до КЗК да бъде установено дали има картел..
Шест възпоменателни монети ще бъдат отсечени догодина – първата година, когато България ще членува в еврозоната, става ясно от предварителната програма на БНБ. Ликът на Свети Иван Рилски ще ни гледа от възпоменателна монета с номинал 100 евро. Следващите две години трябва да излязат 11 възпоменателни монети, пише в предварителната монетна програма на..
Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на..