Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Банките могат да блокират сметки, ако 12 месеца не сме актуализирали лична информация в техен офис

Снимката е илюстративна
Снимка: Ани Петрова, БНР

Банките имат право да блокират сметки, ако не сме актуализирали лично в рамките на една година информацията за адреса, личната карта и телефонния номер. Това стана ясно след заседанието на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред.

Парламентът прие вчера на първо четене промените в закона срещу изпирането на пари.

Съвсем реално можем да се окажем с блокирани банкови сметки и на практика да останем без пари. Все по-често банковите институции налагат наказателната мярка, тъй като клиентите не са актуализирали банална контактна информация – име, адрес, номер на лична карта или телефонен номер.

Оказва се, че трябва лично, като задължени лица по Закона за мерките срещу изпирането на пари, лично да посетим банковия клон, за да удостоверим с подписа си информацията.

Депутатът от ГЕРБ Маноил Манев оповести, че вече има блокирани сметки.

"Има вече такива случаи, аз проучих. Хора, които се намират в чужбина, зад граница, разчитат на това, че ще извършат плащане към хотела си и не могат да го направят, защото са им блокирани сметките в петък и до понеделник никой не е в състояние да ги разблокира, без значение кредитни, дебитни карти, всичко.

Затова защото вътрешните правила на няколко банки им позволявали, ако ние с вас – задължени лица по чл. 4, не се явяваме всяка година лично, физически в някой клон на банката да препотвърдим с подпис, че сме задължени лица по този закон, а това е видно в КОНПИ и във всички декларации, които подават лицата, банката имала право да блокира тези сметки веднага."

Експерт от БНБ обясни, че задължението банките да поддържат актуална информация за своите клиенти произтича от Закона за мерките срещу изпирането на пари и бе вменено още през 2018 г. Но тъй като имат много клиенти, институциите правят тази актуализация частично и на порции. Но е необходимо явяването на клиента лично, на гише в банката, за да няма неприятни изненади.

"Факт е, че такава е практиката в момента. Банките прилагат строги изисквания за това да бъде проверявана регулярно информация по отношение на такива лица


По публикацията работи: Нина Рангелова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Брокер: Бургас изпреварва Пловдив по цени на недвижимите имоти

И още един казус- физическите лица, които продават терени в регулация и имоти в нови сгради до 5 години след издаването на Акт 16, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност, които целят да ограничат злоупотребите при сделките с недвижими имоти.  С..

обновено на 14.01.25 в 12:51

Според КНСБ от 2021 г. досега хлябът е поскъпнал с над 43%

Хлябът е поскъпнал с над 43% от 2021 г. досега, като цената му продължава да расте и с ДДС, и без този данък. Това сочи анализ на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Експертите подчертават, че близо половината от поскъпването на хляба за този период се е случило след въвеждането на нулевата ставка на ДДС за него. Освобождаването..

публикувано на 13.01.25 в 16:05
Симеон Дянков

Симеон Дянков: Шефовете на "Лукойл" са сред санкционираните от САЩ физически лица

САЩ наложиха санкции върху редица фирми и лица, сред които са мажоритарният собственик на "Лукойл" – Юсуф Алекперов и главният изпълнителен директор Вадим Воробьов, който се занимава с целия бизнес извън Русия, включително и с рафинерия "Нефтохим" в Бургас, съобщи по Nova News Симеон Дянков, министър на финансите в първия кабинет на Бойко Борисов...

публикувано на 12.01.25 в 08:32
снимката е илюстративна

През 2023 област Бургас е на трето място по преки чуждестранни инвестиции

Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в нефинансовия сектор на област Бургас към края на 2023 г. възлизат на над 2 млрд евро, информират от Териториално статистическо бюро - Югоизток. Оттам уточняват, че това  е със 7.4% повече в сравнение с 2022 година. По този показател областта се намира на трето място в страната след Пловдив и преди област София...

публикувано на 10.01.25 в 11:47

КНСБ предупредиха за вълна от протести, ако не се приеме Бюджет 2025

КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на пазарлъците за кабинет - с кого и какъв формат. Двете неща трябва да са отделно. Има много важни теми, които бюджетът, ако не ги обезпечи, просто ще последват каскада..

публикувано на 09.01.25 в 17:00

Обществено обсъждане за платеното паркиране в Поморие

Обществено обсъждане на промените в Наредба №23 за условията и реда за платено и безплатно паркиране в Поморие ще се състои днес от 18.00 часа в залата на читалище „Просвета 1888“. Поводът е отменената със съдебно решение част, която се отнася до преференциалните места за паркиране. Целта на обсъждането е наредбата да бъде актуализирана за..

обновено на 09.01.25 в 15:47
Васил Велев

Работодателите искат ускорено приемане на компенсациите за тока

Работодателите приканват управляващите да ускорят приемането на програмата за компенсация на свръхвисоките цени на електроенергията и предупредиха за протест на 15 януари пред сградите на Народното събрание и Министерския съвет. Напрежението сред бизнеса расте заради скока на цените през последната година и кризата, пред която е изправена българската..

публикувано на 09.01.25 в 14:08