Развитието на лапароскопията вече дава възможност да се оперира почти всичко, коментира в предаването „Без направление“ хирургът от УМБАЛ „Дева Мария“ Петър Славов. Новите методи позволяват и успешно премахване на тумори.
Лапароскопията първоначално диагностичен метод, който се използва от над 100 години, посочи д-р Славов. В последствие той се надгражда.
„Премахването на жлъчния мехур, това е класика в лапароскопската хирургия, методът е много успешен и не крие никакви рискове и опасности за пациентите“, добави Славов.
Чрез флуоресцентната образно-насочена лапароскопия се постигат добри резултати при онкологичните операции поясни той:
„Прави се с едно флуоресциращо багрило - индоцианиново зелено, което е абсолютно безопасно. Инжектира се венозно, бързо преминава през кръвоносните съдове и през жлъчните пътищ. Но, когато се облъчи с инфрачервена светлина, тя прониква доста дълбоко, на дълбочина до 2 см. прониква, могат да се видят много добре светещите жлъчни пътища, кръвоносните съдове…“, допълни лекарят.
Това багрило се поглъща повече от туморите и това дава възможност без да се увреждат съседни структури, да се премахне всичко, което свети, добави Славов. При отворена операция, това би могло да се пропусне, уточни хирургът.
Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения файл.Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас. Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е навлязъл в пика си...
Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина. Лекарството се използва за..
Зрелите жени са по-активни в скрининговата програма на Министерството на здравеопазването за безплатни прегледи и изследвания за рак на шийката на матката. Това констатира Медицинският център на УМБАЛ – „Св. Николай Чудотворец“ месец и половина след старта на кампанията. Безплатните профилактични прегледи по програмата са насочени към жените в две..
В Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ Бургас спасиха живота на жена, намушкана в ръката при битов скандал. Пострадалата пристига в болницата в късния следобед вчера, в дежурството на съдовия хирург д-р Радослав Шишков. Прегледът показва дълбока рана до китката, тъканите са срязани до костта, заедно с артерията, а пациентката бързо губи кръв. Д-р..
Момичетата по-често посягат към цигарите отколкото момчетата, почти всяко пето дете е настоящ пушач в страната, съобщиха днес от бургаската здравна инспекция. В България 34,5 % от населението на възраст над 20 г. са ежедневни пушачи Това са предварителни данни от проведеното през 2020 г. Национално проучване на факторите на риска за здравето на..
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното..