"Това са гинекология, патологична бременност, уши, нос, гърло, родилно, хематология, неонатология, ендокринология, онкология и педиатрия.", уточни Живко Колев.
На заседанието на комисия по устройство на територията присъства и архитект Костадин Христов - представител на Регионална колегия Бургас. Той внесе становище към Общинския съвет, в което обяснява какви са нередностите в предложението и самата процедура. Костадин Христов поясни:
"Те от една страна искат намаление на норматив за дворна площ за лечебни заведения, а от друга страна искат увеличаване на допустимия, по общ устройствен план, коефициент за интензивност на застрояване. Моето мнение е, че двете процедури са две различни. Като транспортна обезпеченост също имам забележки. Най-големият проблем е общото натоварване на територията и липсата на повече паркоместа."
По думите на главния проектант на сградата на "Сърце и Мозък", архитект Даниела Георгиева, леглата в болничното заведение изглеждат много като бройка, но всъщност за един пациент може да се използват и до три легла, в зависимост от здравословното му състояние.
"Леглата може да изглеждат много като бройка, но реално не на всяко от тях стои пациент. И намаляването с 2 квадратни метра не е нещо драстично. Ние дори осигуряваме повече леглова площ от позволеното в норматива.", допълни архитект Даниела Георгиева.
Въпросът за новия корпус „Мама и аз“ в „Сърце и мозък“ предстои да се преразгледа на следващото заседание на Общинския съвет в Бургас, за да се стигне до решение дали изграждането му ще се осъществи.
От две години в Царево функционира програма за подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми и местни семейства, информират от Общината. Кандидатстването за подпомагане с финансови средства е опростено, с представяне на медицински документи, попълване на декларации и се извършва лично пред кмета, а самоличността на заявилите нужда от подкрепа остава..
Все по-често млади лекари от столицата специализират в УМБАЛ Бургас. Над 50% от лекарите, които се явяват на конкурсите за специалност в последните години, са от други градове на страната, включително от столицата, съобщават от здравното заведение. Една от тях е д-р Мария Стефанова, която от един месец е специализант в Очното отделение на УМБАЛ Бургас...
Доста лекарства липсват, това стана редовно в последните години. В момента липсват 388 по лекарско предписание. Те попадат в различни фармакологични групи, най-изразено е в "кръвотворене". Там липсват 61 антитромботични лекарства. Има и антихеморагични, които действат по обратен начин. Това съобщи Николай Костов, председател на Асоциацията..
Д-р Рафаил Елевтеров е избран за временен управител на Медицинския център в Царево. Това стана факт на проведеното заседание на Общински съвет. Елевтеров ще остане на тази длъжност до провеждането на конкурс за избор на управител. Рокадата се наложи след като досегашния управител д-р Николай Гавраилов почина в началото на новата година. „Д-р..
Ямбол е на прага на грипната епидемия, обявиха здравните власти. Само за седмица броят на заразените е достигнал 232 на 10 хил. души население. През тази седмица в училищата и детските градини ще се следи за броя на отсъстващите. Само за седмица броят на заболелите от грип и респираторни инфекции се е покачил от 141 на 232 на 10 хил. души,..
Дългоочакваният кръвен център в Бургас би трябвало да заработи през есента или най-късно зимата. Това уточни директорът на Университетската многопрофилна болница за активно лечение в морския град д-р Бойко Миразчийски. Проблем в здравното заведение не е недостигът на лекари, а на специалисти по здравни грижи – акушери, лаборанти,..
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) приключи своята проверка по случая с животните в село Сигмен. Допълнителните лабораторни изследвания потвърдиха наличието на заболяванията Меди-Висна и Ку-треска, но не и на чума по дребните преживни животни. Съгласно чл. 47 от Закона за ветеринарномедицинската дейност е издадена заповед за обявяване на..