Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не е ясно дали Националният център за безопасен интернет ще работи след 6 месеца

Снимка: ФБ на НЦБИ

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да работи за поне още 6 месеца. Частна компания е осигурила нужното съфинансиране, за да може горещата телефонна линия да е на разположение на децата, които искат да подадат сигнал за онлайн тормоз.

Проблемът на центъра е от миналото лято, след като партньорската швейцарска организация е променила приоритетите си. Така за кратко време той е трябвало да намери близо 100 000 лева съфинансиране, обяснява Антоанета Василева, координатор там. Това се случило в лицето на частна IT компания. Но няма да е така за дълго, казва Василева.

"Положението е "казвам ти дъще, сещай се снахо“. Ние ще продължим да търсим финансиране, ще кандидатстваме за европейската програма, така че да си осигурим устойчивост и ще продължим да настояваме държавата да включи в политиките си работата и дейността на центъра, за да може тя да бъде съфинансирана, както е в другите европейски държави."

В отговор на депутатско питате служебният вицепремиер и вътрешен министър Иван Демерджиев е отговорил, че без подобен център би се отворила огромна дупка, казва Антоанета Василева. И подкрепя със статистика. За 2021-ва има 16 000 сигнала, 23 700 са били те за 2022-ра.

"ГДБОП нямат никаква възможност да приемат по този начин сигналите, те си имат свои процедури, които са изключително претоварени, защото идват и много международни случаи. Ние улесняваме тяхната работа, освен това хората знаят, че могат да се обръщат към нас. Децата ни търсят, защото ние им осигуряваме и анонимност"

За сега спешният телефон за проблеми на децата в интернет остава.

"124 123 е на разположение следващите шест месеца".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От днес е отменено бедственото положение в "Елените"

От днес е отменено бедственото положение във вилно селище "Елените" и местност "Козлука".  Това се случва 14 дни след катастрофалното наводнение в курорта, взело четири жертви. Заповедта е на кмета на община Несебър Николай Димитров. Той се мотивира, че към момента няма данни за опасност за живота и здравето на населението и с оглед овладяване..

публикувано на 16.10.25 в 15:30

Спокойна е обстановката в Бургаско, въпреки продължаващия дъжд

Въпреки продължаващия дъжд в Бургас и региона, обстановката е спокойна, заявиха от областната администрация. Няма постъпили сигнали за бедстващи или пострадали хора. Интензивни валежи е имало в Царево през цялата нощ Единични сигнали за локални наводнени участъци на улици и шахти са постъпили за Бургас. По данни на дежурните в общината те..

публикувано на 16.10.25 в 13:49
Така ще изглеждат къщичките за социалната услуга в Атия

Стартира нов социален проект в село Атия за над 1,3 млн. лева

Нова социална услуга, насочена към хора с интелектуални затруднения, стартира на територията на община Созопол. Днес бе дадена символичната първа копка на дейностите, които ще бъдат в село Атия.  Финансирането е на стойност над 1,3 млн. лева по Националния план за възстановяване и устойчивост. Четири самостоятелни сгради ще..

публикувано на 16.10.25 в 13:40

Сметище от обгорели пластмаси до Средец, искат разследване и обеззаразяване

За сметище от обгорели пластмасови материали на изхода на Средец в посока село Дюлево сигнализира жител на общината . В сигнал до медиите и редица институции Валентин Киров посочва, че вероятно депонираните там отпадъци са с опасен произход. „От снимковия материал, който ми беше предоставен се вижда, че това идва от отпадъците, които..

публикувано на 16.10.25 в 13:00

Протест на варненското летище, ако не се стигне до споразумение за по-добри условия

Ако не се постигне споразумение за исканията ни, сме в готовност да предприемем стачни действия. Това заяви в ефира на Радио Варна и предаването "Новият ден" Георги Николов, председател на синдикалната организация на летищата във Варна и Бургас към Федерацията на транспортните работници в КТ "Подкрепа".  Припомняме, че вчера започнаха..

публикувано на 16.10.25 в 12:30

Започва реконструкция на водопроводната мрежа в Болярово и Попово

Община Болярово започва изпълнението на проект за реконструкция и рехабилитация на водопроводната мрежа в град Болярово и село Попово. Инициативата е на стойност 1 667 852 лева и се финансира от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023–2027 г. Срокът за..

публикувано на 16.10.25 в 10:40

Обществено обсъждане в Айтос за въвеждането на синя зона

Обществено обсъждане на Наредбата за условията и реда за платено и безплатно паркиране ще се проведе в Айтос днес. Поводът е идеята за въвеждане на синя зона в града. Ще се обсъдят и цените за платено паркиране. Заместник-кметът на община Айтос Калоян Калоянов обясни, че тази наредба е част от Генералния план за организация на движението: "Синята..

публикувано на 16.10.25 в 10:20