В Програмата са разписани тези мерки и действия, които изпълняваме назад в годините и към момента, посочи Маринета Николова, началник на отдел "Екологични политики и програми". „По отношение улавянето, кастрацията и връщането на безстопанствените кучета по места, така, както е изискването на Закона. Не можем да кажем, че Бургас има сериозни проблеми с безстопанствените кучета. Естествено има много какво да се желае и да се направи, затова и продължаваме в тази насока“, допълни тя.
Общинският съветник Евелина Михалева посочи, че отглежда няколко кучета, които е прибрала от междуселски пътища. „По селата масово се изхвърлят кучета, котила и аз мисля, че наистина трябва да се вземат някакви мерки кучетата след като се чипират, да се води някакъв регистър. След това, като се намери някакво куче, някъде изхвърлено, то да може да се разбере кой го е изхвърлил. Намирали сме неведнъж цели котила изхвърлени в чувал в ниви и т.н.“, разказа общинският съветник.
Според Евелина Михалева данъкът в размер на 25 лв. на годишна база, който стопаните в Бургас плащат за животните си е нисък, особено в сравнение с други градове в Европейския съюз. Маринета Николова отговори, че идеята за ниската такса е да се насърчат хората да регистрират домашните си любимци. „Има регистър в Дирекция „Околна среда“, респективно при колегите от „Местни данъци и такси“. Отделно на това, работим с Агенцията по безопасност на храните и ветеринарните лекари. Те по Закон са длъжни всеки месец да изпращат в Общината информация за техните пациенти, респективно с номера на чипа, паспорта на кучето и всичко това се води и при нас. По отношение на контрола, зооинспекторите извършват непрекъснат контрол. Имаме доста наказателни постановления, защото даваме време за тези, които не са регистрирани, да дойдат да ги регистрират. Когато не се спази този срок, се налагат съответните глоби. Безспорно, по селата и вилните зони като застудее се увеличава бройката на кучетата. При сигнали се обират тези кучета, карат се в Приюта, но определено това е проблем. Това, към което се стремим са кампаниите за чипиране и кастрация“, обясни Николова.
Общинските съветници Манол Тодоров и Стоян Грозев са внесли предложение да се заложат допълнителни до 10 000 лева за Общинския приют. „Там условията първо за самите кучета, второ за хората, които работят там, в никакъв случай не можем да кажем, че са добри. Напротив, изключително лоши са. Големият проблем е, че Приютът не е на общинска земя, а е на изцяло частен имот, който безвъзмездно е отпуснат на Общината, но заради това, че е частен, Общината не може да предприеме кардинални действия. Преценихме, че сумата до 10 000 лв., защото може да се изхарчат и 1000 лв., не е идеята да се отпуска цялата сума, да се направят дървени къщички за кучетата, телени огради, защото всички са скъсани, има места, където трябва да се залее допълнително бетон. Тези пари всъщност да бъдат използвани извън делегирания бюджет на Приюта, който всяка година се гласува от общинския бюджет. Идеята е малко да им подобрим условията до момента, в който тръгне по-сериозно процесът по изграждане на нов Приют, който ще бъде изцяло на общинска земя“, поясни Манол Тодоров.
Докладните записки ще бъдат гласувани на предстоящата сесия на местния парламент.
С обучение по водна безопасност и водно спасяване на Централния плаж в Бургас бе отбелязан Световния ден за превенция на удавянията. Инициативата е част от нова общинска програма, предложена от общински съветници, за обучение по водна безопасност, насочена към деца от детски градини и начални училища на територията на Община Бургас. На събитието..
От 1 август 2025 г. започва приемът на проектни предложения по втората сесия от програмата на Община Бургас за подкрепа на стартиращи предприятия. Инициативата има за цел да насърчи развитието на иновативни идеи и устойчив бизнес на територията на общината, както и да създаде благоприятна среда за предприемачество сред младите хора. Право на..
В киновидеоклуба на Народно читалище „Отец Паисий“ в Созопол днес бе представена дигиталната платформа kazva.bg — иновативен проект за бърза и ефективна обратна връзка между гражданите, бизнеса, туристите и местната власт. Платформата е съвместна инициатива на Община Созопол и Центъра за нови технологични системи и ще служи като „отворена..
Граничният полицай Николай Костадинов, който простреля мигрант край Звездец, започва кариерата си в ГПУ -Болярово, съобщиха от общината.В момента е в елитния сектор „Специални тактически действия“ към РД „Гранична полиция“ – Елхово. Елхово е и родния му град. Той е в системата от няколко години, като през 2023 г. е преминал обучение в Центъра за..
Няма повишени стойности на въглероден диоксид в района на цеха за пластмаса в Средец , където възникна пожар и задимяване в района вчера. Това показват резултатите днес към обяд от мобилната станция на регионалната екоинспекция, съобщи директорът на ведомството Павел Маринов. Все още се чакат данните за метана. Снощи и двата показателя сочеха..
Четири екипа на „Електроразпределение юг“ работят в момента на терен за бързото възстановяване на елетрозанхранването в средецкото село Росеново. Електропопроводът, който захранва населеното място е изгорял, поради близостта си до изгорелия цех за пластмаса край Средец. Това обясни за БНР Бургас говорителят на дружеството Петър Костадинов...
Системата за ранно предупреждение BG Alert се задейства заради опасно високите температури. Вероятността от възникване на пожари е сериозна. Точно в 10 часа се чу сигнала, който ще звучи в следващите три дни между 10:00 - 11:00 и 16:00 - 17:00. Целта е достигане до възможно най-голям брой граждани и гости на областта с призив за повишено внимание и..
Мобилна станция на регионалната екоинспекция вече прави замервания за качеството на въздуха в района на пожара в Средец . Първите..
След големия пожар във вилна зона „Острицата“ община Бургас форсира преписката за обособяване на улици и изграждане на водопровод там. Тя е..
Няма повишени стойности на въглероден диоксид в района на цеха за пластмаса в Средец , където възникна пожар и задимяване в района вчера. Това показват..