Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БСУ надгражда изследвания с нов проект


Заключителната среща по проект ИРИСИ, се проведе в Бургаския свободен университет, работил със свои партньори в последните 4 години и половина.. Проектът „Регионално индексиране на иновационната активност в отраслите на икономиката - сценарии пред идентифицираните в ИСИС  четири приоритетни тематични области на интелигентната специализация и мястото на кръговата икономика (ИРИСИ)“ се финансира чрез Фонд „Научни изследвания“. Университетът представи и новия проект, надграждащ направените до момента изследвания.  Очаква се да стартира и нова общинска програма  „Наука“, която да подпомага младите учени от бургаските университети. 

Реализираният проект ИРИСИ е в партньорство на Бургаския свободен университет, Института по механика към БАН и катедрата по Индустриален бизнес в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Този проект ни помогна да направим сравнение между два региона, каза ректорът на БСУ проф. Милен Балтов:

„Югоизточният регион, който е с областите Бургас, Сливен, Ямбол и Стара Загора и Югозападния регион, а резултатите се получават най-вече като концентрация на население, индустрия и държавна администрация в град София.

Изследването показа първоначално през 2019 година, че иновационната активност е значително по-висока в Югозападна България.

Направихме едно допълнително изследване 3 години по-късно, резултатите излязоха преди 10 дни. Оказа се, че в Югоизточния регион иновационната активност се е подобрила, независимо, че това беше период и на Ковид, който изследвахме. Нараснал е интересът към елементи, аспекти на кръговата икономика, а отговорът на фирмите не е, че са част от кръговата икономика, а че се стараят да купуват оборудване, което да може да се ремонтира“, посочва проф.Балтов.

Работата по този проект е във взаимодействието и с местната власт, като политиката на общината е такава, че предстои и нова общинска програма „Наука“, посочи председателят на Общинския съвет проф. Севдалина Турманова:

„Участват и млади учени, повишили своята квалификация и по някакъв начин са приобщени към този тип изследвания. 
Новата програма, която искаме да развием и чийто правила за работа са публикувани за обсъждане, ще бъдат разгледани пред февруарската Общинска сесия. Тези средства, които искаме да заложим и за младите учени, защото те са също голяма част от нас. Искаме да учредим и награда „Млад учен“ както имаме и „Студент на годината“, каза още проф.Турманова.

Какви са част от резултатите в съвместната работа обясни проф. Николай Щерев, ръководител на катедра „Индустриален бизнес“ в УНСС

„Изготвихме препоръки как стратегията за интелигентна специализация да се приложи на практика. Как да се подобри съобразно съвременните изисквания, правилата и политиката. Предложихме и конкретен политически механизъм това да се случва, чрез насърчаване на т.нар. академично предприемачество от студентската скамейка през университетите до бизнеса. Работихме и по механизми как това да се случва.“


Новият спечелен проект от БСУ ще надгради направените изследвания до момента. Той е „Нагласи на българските предприемачи и мениджъри към продължаващото професионално образование и обучение на човешкия ресурс в организацията“.  Негов ръководител е проф. Мария Нейчева, декан на Центъра по икономически и управленски науки:


„Стопанските организации са основен източник на финансирането на продължаващото професионално обучение, но все още инвестициите са предимно от частния сектор. Само 27,5% от хората са подпомагани от работодателите си за участие в продължаващото обучение. Нарастващата роля на фирмите в тази сфера е сред целите на стратегията за образование и обучение 2020. Страните от ЕС са насърчавани сами да изберат най-подходящият микс от инструменти за насърчаване на фирмите.

Ще се изготви и анализ на резултатите след инвестициите на фирмите за продължаващото професионално образование. Това обаче трябва да е обвързано и с конкретна държавна политика, която да мотивира фирмите да правят такива инвестиции“, посочи още проф. Нейчева.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици от Гимназията по компютърно програмиране организират прояви за Деня на Европа

Ученици от клуб „Посланици на Европейския парламент " от Професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас гостуваха в БНР Бургас, за да разкажат дни преди Деня на Европа за инициативите, които провеждат. Станислав Ташев, Господин Радев и Иван Делчилов представиха както минали, така и предстоящи прояви. С тях беше и..

публикувано на 02.05.24 в 18:18

Концерти с образователна цел се проведоха в две училища в община Царево

Музикални концерти с образователна цел се проведоха в средно училище " Никола Вапцаров" в Царево и основно училище "Св.Св.Кирил и Методий" в Ахтопол, съобщават от общината. В тях се включиха ученици от начален курс. Целта бе запознаване с музикалните инструменти цигулка и пиано.  Водещият и организатор на концертите Иван Радилов представи..

публикувано на 01.05.24 в 13:57

412 кандидати за медици се явиха на предварителни изпити в Университет „Проф. д-р Асен Златаров”

412 кандидат студенти се явиха на предварителните изпити по биология и химия за специалност „Медицина” в бургаски държавен Университет „Проф. д-р Асен Златаров”. От тях отлична оценка са получили 16%, много добра – 21%, а добра – 22%.  „Има голяма вероятност да направим още едни предварителни изпити, тъй като в момента по специалност „Медицина”..

публикувано на 29.04.24 в 11:22
Стилян, инж. Елена Димитрова и Владимир

Ученици от ПГЕЕ „Константин Фотинов“ представиха фотоволтаичен проект в столицата

Деветокласници от бургаската професионална гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ представиха два инженерни проекта на изложение в София. Макетите показват оптимизация на фотоволтаична електроцентрала. Стилян Памуков и Владимир Иванов са от 9 „е“ клас в гимназията. В средата на месеца те представиха учебното..

публикувано на 29.04.24 в 09:00

Ученици от Сунгурларе ще участват в националния кръг на викторина за безопасност на движението

Първо място на областния кръг от националната викторина за безопасност на движението завоюва отборът на СУ „Христо Ботев" - Сунгурларе. С приз за второ място е отбора на ОУ „Любен Каравелов“ - Бургас. На трето място се класира отборът на ОУ "Антон Страшимиров“ - с. Дебелт, на четвърто място е за отбора на ОУ „Христо Ботев" - Поморие, а на пето място -..

публикувано на 26.04.24 в 16:17

Професионална гимназия по транспорт в Бургас с дебют на световно за водородни автомобили

Професионална гимназия по транспорт в Бургас направи своя дебют в световното състезание за водородни автомобили Hydrogen Grand Prix 2024. Учениците от 8 Б клас са специалност "Електрически превозни средства". В отбора се включват: Борислав Върбанов ,Теодор Пирьов-пилоти, Николай Павлов, Анастас Чакалов-механици и инж. Красимир Кънчев, който е..

публикувано на 26.04.24 в 14:31

Канят на празнична творилница в СУ "Христо Ботев" в Айтос

Пролетен празник „Шарен свят“ ще се проведе тази събота  в средно училище „Христо Ботев“ в Айтос .  Това е второто издание на инициативата.   Предвидено е в двора на училището да има творчески работилници по рисуване с пясък, изработване на великденски сувенири, оцветяване по шаблон и др. , съобщи организаторът му Лазарина..

публикувано на 26.04.24 в 09:00