Една четвърт от българите са провеждали профилактичен преглед или изследване, свързано с превенцията на онкологично заболяване. Закономерно профилактиката се увеличава с покачване на възрастта, когато човек започва да се интересува в по-голяма степен от здравето си. Прави впечатление, че при жителите на столицата, която предлага сравнително по-добър достъп до здравни услуги и по-висок жизнен стандарт, нивото на превенция не е по-високо, а дори малко по-ниско от средното за страната. Това доказва, че незадоволителното ниво на профилактика не се дължи на труден достъп, а по-скоро на недостатъчно високата здравна култура на българина. Това показват данните от проведеното националнопредставително проучване на нагласите на българите към рака, проведено от социологическа агенция „Тренд“ по поръчка на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания. Данните бяха представени в рамките на събитие, посветено на 4 февруари – Световния ден за борба с рака.
Едва 3% от българите смятат, че рака е напълно лечим, показват данните на проучването. 62% смятат, че рака се лекува по-добре в други държави, като водещи за това са държавите Турция (72%), Израел и Германия. 71% от българите биха си направили безплатен профилактичен преглед за рак, показват още данните от проучването.
България е единствената държава, която отчита тенденции на нарастване на смъртността от онкологични заболявания както при мъжете, така и при жените през последните 10 години, показват данните от изследването „Профили на държавите по отношение на рака 2023“ на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие заедно с Европейската комисия, което бе представено по време на форума. Според профила за страната ни смъртността у нас все пак е по-ниска от средната за ЕС, но този извод се поставя под съмнение, тъй като е отбелязано, че съществуват проблеми с данните за регистрацията на раковите заболявания в България.
От изследването става ясно още, че борбата с рака у нас е белязана от парадокси, които не позволяват ранно разкриване на заболяването и ефективна грижа за пациентите. Страната ни например разполага с високотехнологично оборудване за диагностика и лечение на онкозаболяванията, но в 13 области няма нито един онкологичен център, а в 11 - има само по един. Така населението в отдалечените и селските райони на страната остава без възможност за ефективен скрининг и без достъп до лечение. Липсва и достатъчно медицински персонал, който да се грижи за пациентите.
Сравнително бързо на пазара у нас навлизат и новите медикаменти, но тъй като онкологични грижи и услуги се покриват само от Националната здравноосигурителна каса, здравнонеосигурените остават без достъп до тях.
Дете, загубило съзнание след опасна игра в социалната мрежа TikTok, спасиха лекарите в УМБАЛ Бургас, съобщават от лечебното заведение . Случаят е от миналата седмица, но е поредният и медиците предупреждават родителите да бъдат внимателни и критични към съдържанието, което децата им гледат онлайн. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст...
Мъж с мозъчна аневризма е бил приет вчера по спешност в реанимацията на Университетската болница в Бургас. След направени изследвания и оценка на състоянието му медиците са преценили, че е необходимо незабавно хирургично лечение. Поради липсата на неврохирургична клиника в Бургас и сложността на необходимата операция, бързото транспортиране до..
Пациентите със злокачествени заболявания, лекувани в Националната онкологична болница „Дева Мария“ в Бургас са се увеличили с 400% за последните 8 години, съобщи собственикът й Семир Абумелих. Лечебното заведение приема пациенти в 15-етажна сграда с различни отделения в кв. Ветрен, но преди да се премести там временно бе настанено във..
Разработва се проект за изграждане на многопрофилна болница за активно лечение в Царево. Той ще бъде представен от корейско-българско търговско дружество. Здравното заведение ще бъде изградено на терен, който е общинска собственост, а проектът ще бъде представен на официална пресконференция днес от 11.00 часа в сградата на общинската администрация...
В Здравния кът на открито до Пантеона в Бургас стартира новата инициатива на Община Бургас – „Здравен час край морето“. Тя е насочена към деца и ученици на възраст от 4 до 17 години от детските градини, училищата и социалните услуги в града. Идеята е в свободното си време децата да имат достъп до полезни знания за здравето, представени по интересен и..
По-ниската такса за болничен престой няма да се отрази на малки частни болници като нашата, коментира пред БНР Бургас д-р Александър Маджуров , собственик на многопрофилна болница в града. Припомняме, че с министерско постановление сумата, която пациентите вече заплащат е 1 лев, вместо досегашните 5,80 лева на ден. МБАЛ Айтос: Намалената..
Подобрява се състоянието на мъжът, който пострада при инцидент в лунапарк в Ямбол, отчитат лекуващите лекари. Проверките по случая продължават, очакват се резултати за техническата изправност на съоръжението и причината за скъсването на люлката по време на движение. 25-годишният Михаил Митев вече е в съзнание, но остава на лечение в областната..
Дете, загубило съзнание след опасна игра в социалната мрежа TikTok, спасиха лекарите в УМБАЛ Бургас, съобщават от лечебното заведение . Случаят е от..