По повод Трифон Зарезан, кметът на Болярово Христо Христов изпрати поздравителен адрес. В нето той напомня, че на 14 февруари по древна българска традиция почитаме покровителя на лозарите и винопроизводителите. Според етнографи, честването на Трифон Зарезан води своето начало още от времената, когато по нашите земи са бродели племената на траките. Ароматното и силно вино, произвеждано от тях, било прочуто в цял свят.
"Във всеки дом в община Болярово и до днес се произвеждат домашни вина и ракии с впечатляващи качества. Виното присъства на трапезите ни наравно с хляба на всеки празник. Земеделски производители и частни стопани отглеждат в общината над 3500 дка лозови насаждения.
Гордеем се, че от отглежданите в град Болярово 1000 дка от сортовете Мерло, Каберне Совиньон и Сира на „Винпром-Ямбол“ се произвеждат вина, отличени със златен медал на международни изложения.
На лозовия масив в Стефан Караджово, създаден от "Уайн холдинг" ООД със съдействието на Община Болярово през 2014 г., се отглеждат сортовете Каберне совиньон, Сира, Мерло и Мавруд – с отлично качество и сертификат за биопроизводство.
Засиленият интерес към конкурсите за домашни питиета, които провеждаме по традиция на този ден в Болярово, в Стефан Караджово и в Голямо Крушево , са доказателство, че сред частните стопани има не само изтънчени ценители, но и изкусни майстори на вино.
През следващите две години сме си поставили за цел да популяризираме родното ни винопроизводство в съвместен проект с още пет държави – Испания, Италия, Португалия, Словения и Хърватия. Финансирането за това вече е осигурено по програма "Европа на гражданите".
Инициативата е насочена към винопроизводителите в малките населени места. Така, че всички вие, местните производители, ще имате възможността да се запознаете и да обмените опит с винопроизводители от тези пет държави.
Приемете моите искрени пожелания за здраве и берекет, за слънчева и плодородна година.
Нека Свети Трифон закриля и умножава труда Ви, да дарява плодородие и изобилие и да слави името Ви като добри стопани и производители. Нека от днешното традиционно зарязване на лозята да се родят тежки гроздове и да има качествено вино, с което да прославяте община Болярово и занапред!
Честит празник на всички лозари, винопроизводители и любители на виното!"
Регионалната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Царево представи официални правила за действие при наводнение и реална опасност от заливане. Информацията съдържа конкретни инструкции за гражданите в различни ситуации – у дома, на открито и при пътуване с автомобил, както и насоки за предварителна подготовка и ограничаване на риска...
Заради проливния дъжд вторник е неучебен за училищата и детските градини на територията на цялата община Царево. Социален патронаж и млечна кухня работят за момента. Според информацията от последното заседание на Общинския щаб - хората трябва да са внимателни по републиканската и общинската пътна мрежа - възможни са локални заливания на пътното..
Спокойно е преминала нощта в Бургаска област, но през деня се очакват интензивни валежи. Това съобщи областният управител Владимир Крумов: "Очакваме дъжда да стане по-интензивен в светлата част на денонощието. По данни на НИМХ се очакват между 50 и 60 литра на кв./м за 24 часа да падне. Много е преовлажнена почвата в момента, но да се надяваме,..
Червен предупредителен код за значителни валежи издаде за 7 октомври, Националният институт по метеорология и хидрология за 8 области в Източна и Североизточна България. Предупреждението важи за областите Търговище, Разград, Силистра, Шумен, Добрич, Варна, Бургас и Ямбол. Жълт и оранжев код за дъжд в 24 области на 6 октомври Оранжев..
Тази вечер започнаха нови валежи по Южното Черноморието. През деня по крайбрежието преваля за кратко слаб дъжд. Хората в Черноморските общини са предупредени за опасно време, а тези които живеят в рискови райони, се призовават да напуснат домовете си за две денонощия. Системата BG-ALERT беше задействана тази сутрин в община Царево и курорта..
Ниски остават нивата на реките в област Ямбол. Към момента няма опасност от преливане в долното течение на река Тунджа. За следващите 24 часа за района е обявен оранжев код за обилни валежи. Дъжд с нормална интензивност вали от няколко часа на територията на областта, но няма сериозно повишение на нивата на реките, уточни областният управител..
Абсолютно забранено е влизането на хора във вилно селище "Елените" поне до сряда. Това съобщи главен комисар Захари Васков, директор на Главна дирекция "Национална полиция". Затварят ваканционно селище "Елените" до второ нареждане По думите му са евакуирани 200 души, като 100 от тях са отишли при познати и роднини, а останалите са настанени в..
Червен предупредителен код за значителни валежи издаде за 7 октомври, Националният институт по метеорология и хидрология за 8 области в Източна и..
Заради компрементираната инфрауктура в района на в.с. "Елените", силната напоеност на почвата и очакваните нови валежи, Оперативният кризисен щаб реши да..
Предупреждение за нови обилни валежи е в сила за община Царево. Днес в ниската част на града, в дясно от автогарата багери разчистваха наносите от..