Все още е рано за някакви окончателни прогнози, а летният сезон на Бургас особено след тежките последни 2-3 години ще зависи от геополитическата и икономическа обстановка в Европа. Въпреки това първите редовни полети тази година стартират още по-рано на 26 март, каза за предаването „Виа Понтика“ директорът на бургаското летище Георги Чипилски. Миналата година това е станало на 9 април. Повече яснота ще имаме след края на март, посочи той:
„Добра новина е, че авиокомпаниите подават заявките си за лятната програма. Остава темата какви записвания ще има, защото те ще определят евентуално степен на анулиране на някои от полетите. За 2022 година достигнахме 16% на анулирани полети, надяваме се тази година да са много по-малко. Очакванията ни са за 40 авиокомпании да летят до 75 дестинации.
Стартът на лятната програма тази година е още по-рано, първите редовни полети ще бъдат на 26 март, очакваме полети от Полша, Словакия и Израел. От края на март и началото на април се очакват и полети до 10 дестинации в 6 държави. Това означава добър старт на летния сезон. Миналата година регистрирахме рекорден брой полети дори и през октомври, предполагам тази година също ще бъде така.“
Имаме участия в международни туристически изложения, там рекламираме Бургас и региона. От предходната година заедно с Министерството на туризма правим роудшоу, промотираме дестинацията Бургас и Южното Черноморие, с цел привличане на повече туристи. Тази година бяхме в Германия, а в следващите седмици е планирано такова посещение и във Великобритания.
Важно е развитието на пазара и до други страни като Великобритания и Германия, които ще компенсират липсата на туристи от Русия и Украйна.“, каза още Чипилски.
Научме ли се да плануваме година напред или поне месеци предварително своята лятна почивка? Има ли вече предварителни записвания за новия туристически сезон? Отговори потърсихме от Христина Славова от Бургаската регионална туристическа камара:
„До края на февруари-март са т.нар. ранни записвания, има специални оферти. Намаленията са в момента от 15-20%. Записванията са от чуждестранния и от българския пазар. Хората, които могат да си планират от толкова рано своята почивка могат да се възползват. Положителното е, че има ръст от английския пазар, Чехия и Полша също. За поредна година се радзваме, че все повече българи предпочитат родното ни Черноморие. Традиционно една от почивките им в годината е именно тук. Войната в Украйна ще повлияе втора поредна година на летния ни сезон, но се надяваме нивата на посещаемост да се компенсират от съседните ни държави, от Западна Европа и Израел.
Черноморието ни е едно разпознаваемо място, но зависи как ще го представим пред света, защото рекламата също е много важна“, посочи още Христина Славова.
Най-изгодно е в момента да се направи резервация за летните отпуски на юг от Бургас. Едно от предпочитаните места за почивка е Синеморец, а все по-често става използването на уикенд туризма, сподели Анна Божкова от Сдружението на бизнеса и туризма в Царево:
„Прогнозите и сравненията правим винаги на база на предходни години. Към момента се движим с малко по-добри темпове от миналата година. След пандемията българинът избира българското Черноморие. Това доведе до по-добри продукти, които да предоставяме на туристите. Търсят се кътчета около природата, например Синеморец, едно от предпочитаните места. Царево също се превърна през годините в една дестинация, която хората предпочитат, защото могат да изберат от почивка на спокойни и чисти плажове, могат вечерта да посетят заведение, има нощен живот, има богата палитра от услуги, които привличат туристите. Имаме при нас и туристи от Румъния, Турция.
Появи се и уикенд туризма, който не беше толкова актуален и по време на пандемията. Хората от големите градове се качнат на колите си и пътуват петък-неделя, идват да почиват през уикенда. Имат възможност да посетят любими места, по-модерни места. Най-силният сезон е юли-август. Едни от най-спокойните периода са юни и септември. Имаме и рибен фест през есента, такива събития удължават сезона. Подобни инициативи се случват и през май.
Тези, които искат да посетят българското Черноморие през лятото сега могат да резервират място и дата. Изборът е голям“, каза още Анна Божкова
Повече информация и отговори на наши въпроси ще чуете в звуковите файлове.Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022 година. Делът на БВП за област Бургас е 4.6% от общо произведения за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, клон Бургас. По БВП на човек от населението област..
Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от него трябва да бъдат и новите данъчни промени. Както вече е известно представянето му беше отложено със седмица. Ресторантьорите вече няколко месеца алармират, че скокът на данък добавена стойност..
Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни. Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..
Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от..
Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това..