Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историкът проф. Пламен Митев: 150 години след гибелта на Апостола се оказва, че все още не сме осъществили идеите му


Непознати досега документални материали от Османския архив в Истанбул, дават нова информация свързана с живота и дейността на Васил Левски. Това съобщи на среща – разговор в Бургас проф. Пламен Митев. Той е специалист по българското Възраждане. Изследовател е на личността и живота на Апостола на свободата. Заместник – председател е на Общобългарски комитет „Васил Левски“. 

Преди 5 години започват да откриват нови документи неизвестни на българските историци свързани с Васил Левски в Османския архив в Истанбул. Това не е било възможно, защото на запитвания от българска страна, отговорът винаги е бил, че няма нищо ново, разказа проф. Митев  Промяната се е случила благодарение на последователната политика на турските архив да дигитализира богатото документално наследство на Османската империя. Това дава възможност дистанционно, българските историци лесно да потърсят и намерят информация. Сега повече от 100 нови документа свързани с Левски вече са включени в научно обръщение, съобщи историкът:   

"Вече се знае, че Васил Левски не е роден през 1837 години, а през 1840 година. В един данъчен регистър за мъжкото население в Карлово е посочено, че през 1844 години той е бил на 4 години. До тук ние не разполагаме с нито един автентичен документ за неговото раждане – няма акт за раждане, кръщелно, запис в тефтерите на карловската църква  и това е едната посока  по линия на която османските документи ни изправят преди призвикателството да решим кога е роден Левски. Новата му година на раждане показва, че той загива на Христовата възраст и това в някаква степен подкрепя една широко популярна теза, че ние си имаме своя Христос. Левски увисва на бесилото на 33 години." 

Има и документи, които ни  дават основание за преосмисляне на досегашната хронология за началото на интереса на турските власти към личността на Апостола и към осъществяваната от него конспиративна дейност. Не обирът при Арабаконак, не издайничеството на Димитър Общи и арестуваните преди него комитетски дейци са подтикнали властите да започнат издирването на Васил Левски, каза проф. д-р Пламен Митев:

"Той е търсен още от пролетта на 1872 г., целенасочено, системно във всички провинции на Османската  империя. Турската полиция е разполагала с подробна информация - кой е Левски, каква е неговата роля, какви са неговите задачи и мащабите на това което прави!" 

Тези нови документи показват и мащабите на делото на Апостола на свободата, добави проф. Пламен Митев.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лазарки от Долно Езерово дариха събраната от тях сума на семейство, чийто дом изгоря при пожар

Лазарки от квартал Долно Езерово дариха събраната от тях сума по време на празника на семейство, чийто дом изгоря при пожар . Групата е обходила десетки къщи на Лазаровден въпреки студеното време. Така те не само са спазили традицията, но са направили и добро.  Момичетата предварително са реши и обявили, че парите от обиколката им ще бъдат..

публикувано на 20.04.25 в 17:00

Движението на българските майки в Бургас събра над 5 хил. лева чрез Великденския си базар

Движението на българските майки в Бургас успя да събере  5123,25 лева от продажбата на сувенири на Великденския си благотворителен базар. Той традиционно се  провежда на пл. Тройката три дни преди Цветница.  387,45 лева от тази сума са от кутията за дарения. "Движение на българските майки" - Бургас провежда традиционния си благотворителен..

публикувано на 20.04.25 в 16:00

Изградиха нов път към храма в квартал „Василико“ в Царево

Доброволци, с помощта на отец Стоян Кралев изградиха за Великден нов път към храма в квартал „Василико“ в Царево. Новата алея осигурява и достъп за хора с увреждания. Обновен, озеленен, зареден с духовна сила, храм „Свето Успение Богородично“ широко отвори врати за среща със Създателя.  „Има ли път към храма, трябва да го намерим“, каза отец Кралев...

публикувано на 20.04.25 в 12:50

Сливен посрещна Възкресение Христово, празненствата започват

С празничен камбанен звън и възгласи „Христос Воскресе“ в митрополитския храм „Св. Димитър“ в Сливен бе посрещнат Великден.  Десетки граждани и гости на Сливен дойдоха в църквата, за да си вземат от благодатния огън и да занесат в домовете си пламъка на Христовата любов и да отпразнуват победата му над смъртта, и спасението на човечеството...

публикувано на 20.04.25 в 11:51

Специални песнопения звучат в църквата на Великден

На Великден се изпълняват специални песнопения. За празничната атмосфера в най-големия бургаски храм „Св.Св. Кирил и Методий“  допринасят хористите в църквата . Повече от 20 години хорът води Лина Пеева, помощник режисьор и изпълнител в бургаската опера.   Любовта към акапелното пеене при нея идва от времето, когато е част от хор „Родна..

обновено на 20.04.25 в 08:56

Христос воскресе! Християнският свят посрещна Великден

Християнският свят посрещна Празника на празниците - Възкресение Христово, символизиращ победата на живота над смъртта и надеждата за вечен живот. Днес преди обед в храмове и манастири във всички епархии на Българската православна църква ще бъде отслужено Пасхалното последование, наречено Второ Възкресение. По време на богослужението евангелските..

публикувано на 20.04.25 в 07:56

Патриархът: Да размислим за това, което Господ е дошъл да ни даде

Велика събота от Страстната седмица е днес. Последният ден от нея е посветен на скръбта за починалия на кръста Спасител Христос, но и на очакването на Неговото Възкресение. Патриарх Даниил отслужи Василиева света литургия в митрополитския катедрален храм "Света Неделя" и призова: "Нека днес, в днешния ден и ние замълчим, нищо земно да не помислим. Да..

публикувано на 19.04.25 в 17:00