Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историкът проф. Пламен Митев: 150 години след гибелта на Апостола се оказва, че все още не сме осъществили идеите му


Непознати досега документални материали от Османския архив в Истанбул, дават нова информация свързана с живота и дейността на Васил Левски. Това съобщи на среща – разговор в Бургас проф. Пламен Митев. Той е специалист по българското Възраждане. Изследовател е на личността и живота на Апостола на свободата. Заместник – председател е на Общобългарски комитет „Васил Левски“. 

Преди 5 години започват да откриват нови документи неизвестни на българските историци свързани с Васил Левски в Османския архив в Истанбул. Това не е било възможно, защото на запитвания от българска страна, отговорът винаги е бил, че няма нищо ново, разказа проф. Митев  Промяната се е случила благодарение на последователната политика на турските архив да дигитализира богатото документално наследство на Османската империя. Това дава възможност дистанционно, българските историци лесно да потърсят и намерят информация. Сега повече от 100 нови документа свързани с Левски вече са включени в научно обръщение, съобщи историкът:   

"Вече се знае, че Васил Левски не е роден през 1837 години, а през 1840 година. В един данъчен регистър за мъжкото население в Карлово е посочено, че през 1844 години той е бил на 4 години. До тук ние не разполагаме с нито един автентичен документ за неговото раждане – няма акт за раждане, кръщелно, запис в тефтерите на карловската църква  и това е едната посока  по линия на която османските документи ни изправят преди призвикателството да решим кога е роден Левски. Новата му година на раждане показва, че той загива на Христовата възраст и това в някаква степен подкрепя една широко популярна теза, че ние си имаме своя Христос. Левски увисва на бесилото на 33 години." 

Има и документи, които ни  дават основание за преосмисляне на досегашната хронология за началото на интереса на турските власти към личността на Апостола и към осъществяваната от него конспиративна дейност. Не обирът при Арабаконак, не издайничеството на Димитър Общи и арестуваните преди него комитетски дейци са подтикнали властите да започнат издирването на Васил Левски, каза проф. д-р Пламен Митев:

"Той е търсен още от пролетта на 1872 г., целенасочено, системно във всички провинции на Османската  империя. Турската полиция е разполагала с подробна информация - кой е Левски, каква е неговата роля, какви са неговите задачи и мащабите на това което прави!" 

Тези нови документи показват и мащабите на делото на Апостола на свободата, добави проф. Пламен Митев.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трифон Зарезан ще бъде отбелязан с празнична програма в Елхово

Денят на лозарите и винарите Трифон Зарезан ще бъде отбелязан с празнична програма в община Елхово. Ще бъдат наградени победителите в конкурса за най-добро бяло и червено вино.  Празникът ще започне с традиционния ритуал по зарязване на лозите и поливането им с червено вино, за да е плодородна годината и богата тазгодишната реколта. В центъра на..

публикувано на 01.02.25 в 09:20

Местните власти в Сливен обсъдиха безводието в региона

Доставката, пречистването на води и мерките за преодоляване на загуби на питейна вода обсъдиха местните власти на среща в Сливен.  Кметът на Болярово Христо Христов взе участие в кръглата маса, на която той отчете свършеното до този момент в селата в крайграничната община и изпълнението на други проекти: "Държавата трябва да се включва по-активно в този..

публикувано на 01.02.25 в 08:18

Почитаме свети Трифон

На 1 февруари Православната църква почита св. великомъченик Трифон. Той е светец-лечител, който заради вярата си в Христа бил подложен на жестоки мъчения и посeчен с меч през 248 г. Християнският празник е посветен на лозите, тъй като св. Трифон се смята за покровител на лозарството и винарството. Чества се на 1 февруари по нов стил (новоюлианския..

публикувано на 01.02.25 в 07:32

Части от ул. "Одрин" ще бъдат затворени в петък и събота заради асфалтиране

Временна организация на движението се въвежда по ул. "Одрин" в Бургас в участъка от кръгово кръстовище „Трапезица“ до ул. „Марица“. Движението се преустановява от страната на „Черноморка“ от 07:00 часа до 19:00 часа в петък.  Ограничението няма да важи за превозни средства, които обслужват прилежащите сгради и извършват дейности в тях от двете..

обновено на 01.02.25 в 06:57

12 милиона лева ще струва сепариращата инсталация на Созопол, трябва да е готова до лятото

Между 9 и 12 милиона лева ще струва изграждането на сепарираща и компостираща инсталация, която да спаси Созопол след изчерпването на депото за отпадъци. Това стана ясно днес по време на заседание на Общинския съвет, който трябваше да даде разрешение на кмета Тихомир Янакиев да участва в извънредно Общо събрание на „Антеа сортинг“ ООД. Точката..

обновено на 31.01.25 в 19:46

НС реши: Само БПЦ може да използва "православна" в името си

Българската православна църква е единственият представител на традиционното за страната източно православие. Това решиха депутатите с приемането на окончателните промените в Закона за вероизповеданията. Патриарх Даниил: Според правилата на Църквата на едно място, на една канонична територия не може да има две православни църкви Само Българската..

публикувано на 31.01.25 в 16:34
снимката е илюстративна

НАП напомня на инфлуенсъри да декларират доходите си от тази дейност

В разгара на Данъчната кампания 2025, която стартира на 10 януари, НАП напомня на инфлуенсъри, блогъри, влогъри и други създатели на онлайн съдържание, както и на търгуващите в социалните мрежи, че са задължени да декларират доходите си от тази дейност. Съобразно вида на получените суми, е необходимо те да бъдат обявени в Приложение №2 – за доходи от..

публикувано на 31.01.25 в 16:00