Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Факелно шествие в памет на Васил Левски проведоха в Сливен

Факелно шествие по повод 150 години от гибелта на Васил Левски премина по улиците на Сливен тази вечер. Шествието започна от храма св. Димитър и приключи до паметника на Апостола центъра на града. С едноминутно мълчание и поднасяне на цветя гражданите почетоха паметта му. 

Отбелязването на годишнината от смъртта на Васил Левски започна с панахида отслужена в църквата „Св. Димитър“. Веднага след това факлоносците предвождани от военния духов оркестър преминаха по главната улица. В шествието се включиха ученици, патриотични организации и граждани. Пред паметника на Апостола отново прозвуча стихотворението на Христо Ботев – „Обесването на Васил Левски“.  


Представители на Национално дружество „Традиция“ застанаха на почетен караул пред паметника на Апостола. Те дадоха залп в чест на националния герой.  

Днес от 09.00 часа ще започне общоградската церемония и ритуал по полагане на венци и цветя пред паметника на Левски. От 11.00 часа в град Кермен ще се проведе церемония по откриване на бюст-паметник на Дякона. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Напусна ни музиковедът Юлия Манукян

Напусна ни музиковедът Юлия Манукян.  Тя е завършила Българска държавна консерватория – София (понастоящем НМА). Дългогодишен преподавател по история на музиката и музикална теория в Музикалното училище в Бургас. Член на секция „Музиколози“ към Съюза на българските композитори – София. Юлия е автор на изследвания в областта на история на музиката,..

публикувано на 19.11.25 в 15:15

Разширен експертен съвет прие предварителния проект на ОУП на община Поморие

Предварителният проект на Общия устройствен план на община Поморие е приет днес на разширен експертен съвет.  Това дава зелена светлина за внасяне на окончателния  проект за одобрение от Националния екологичен експертен съвет към Министерството на околната среда и водите, уточняват от общината.Това е и последната стъпка преди окончателното приемане на..

публикувано на 19.11.25 в 14:30

31 декември и 2 януари - неработни заради въвеждането на еврото

Финансовият министър Теменужка Петкова обяви правителствено решение от днес, с което 31 декември (сряда) и 2 януари (петък), са обявени еднократно за неработни дни: "Това всъщност се налага във връзка с необходимостта от технологични промени, които трябва да бъдат направени в рамките на финансовия и нефинансовия сектор, свързани с въвеждане на еврото в..

обновено на 19.11.25 в 13:37

Започна ремонт на тротоарите около училище „Елисавета Багряна“ в Сливен

Община Сливен стартира ремонт на тротоарите около Основно училище „Елисавета Багряна“, съобщават от администрацията.  До края на годината в района ще бъдат подменени настилки с площ 1 600 квадратни метра.  Дейностите са част от програмата за обновяване на тротоарите в града. Планираните участъци се изпълняват поетапно.  Приоритетни са..

публикувано на 19.11.25 в 11:30

УМБАЛ Бургас: И на 61 години не е късно да станеш кръводарител

Кампания по кръводаряване тече в Бургаско. От УМБАЛ Бургас напомнят, че к ръводарител може да бъде всеки здрав човек на възраст от 18 до 65 г.  От здравното заведение споделят историята на 61-годишната Жулиета Малчева, която  се е включила в акция по кръводаряване, организирана от Отделението по трансфузионна хематология на УМБАЛ Бургас и Община..

публикувано на 19.11.25 в 10:00

Подменят уличното осветление в Айтос

Подменят уличното осветление на град Айтос и още 16 населени места в общината. Проектът бе представен на пресконференция.  Общата стойност е над 1,6 млн. лева с условие до 5 години след приключването му, общината да възстанови половината от средствата във Фонда за декарбонизация.  Очакваният резултат е модернизиране на системите за външно..

публикувано на 19.11.25 в 09:30
Снимката е илюстративна

Затварят участъка от "Балиевски път" до село Бродилово заради ремонт

За изпълнение на строителните дейности от следващия етап от рехабилитацията на пътя за с. Бродилово се налагат временни затваряния на пътя и пълно ограничаване на преминаването на моторни превозни средства в частта от разклона за т.нар. "Балиевски път" до с. Бродилово.  Затварянето ще започне днес, като до приключване на работите, движението ще..

публикувано на 19.11.25 в 08:30