Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вървим „По стъпките на Апостола“ с учениците от ОУ „Васил Левски“ в град Българово

| обновено на 20.02.23 в 12:48

С две състезания – за най-добър рецитал на стихотворение за Апостола на свободата и за най-дълъг лъвски скок учениците ОУ „Васил Левски“ в град Българово отбелязаха патронния си празник и годишнината от гибелта му.  Представяме ви училището в рамките на кампанията ни „По стъпките на Апостола“, посветена на 150 години от смъртта на един от символите на българската свобода – Васил Левски.

Убедихме се лично колко много знаят за биографията и революционната дейност на националния ни герой четвъртокласниците от школото.



А училището почти изцяло е с портрети и рисунки на Апостола, който ни гледа от всеки етаж и коридор. За годишнината от гибелта му още във фоайето ще ви посрещне експозиция с картички и рисунки на революционера, изработени от възпитаници на училището. На втория етаж пък е обособен цял кът, посветен на Левски, отново дело на децата


В момента в училището учат 77 ученици от първи до седми клас. С умиление учители си спомнят годините, когато там са се обучавали по 450 деца. Въпреки това преподавателският състав е доволен от своите настоящи ученици. „Имаме много добри деца, които всеки ден ни показват своето старание. Независимо, че са ни малко децата, те са възпитани и ученолюбиви“, казва директорът Сребрин Сребрев.  


Учебното заведение разполага със СТЕМ кабинет, създаден по национална програма. „Децата с голям интерес посещават нашите занятия, понеже там се случват много интересни неща. Там те създават проекти от лего роботи, отделно има роботчета, които управляват, роботизирана ръка“, разказва още директорът.

Големите ученици работят там по проект „Дигитални създатели“ - правят проекти от дигиталното да създават реалното, което се случва чрез 3D принтера.

Училището в Българово, носещо името на Левски е създадено през 1905 г., разказа Сребрин Сребрев. Обучение тогава започват 38 ученици, постъпили в първо отделение. Това се случва в къщата на Крум Боев - преселник от Айтос. А първата учителка идва от Пловдив. Интересен момент е, че училището започва своето съществуване под друго име – тогава то е носело името на княз Борис Търновски.


По-късно по повод освещаването на местната църква земеделецът Янаки Иванчев подарява на училището свое дворно място в центъра на селището за построяване на сграда на сегашното училище. Започва издигането на първи етаж. През 1935 година школото получава статут на основно прогимназиално училище. С датата 14 август 1943 г. е свързано преименуването му, започвайки да носи името на Васил Левски. Развитието му продължава с вдигането на втори етаж през 1962 година. Малко по-късно се разширява още дворът му чрез дарение на тази част, където сега се намира площадка за спортни дейности.


Убеден съм, че децата, младото поколение спазва заветите на Левски. Мисля, че личността му ги вълнува и вдъхновява, защото както той е казал „По делата им ще ги познаете“, а нашите ученици наистина много се стараят и всеки ден ни показват знанията и уменията си“, смята директорът Сребрин Сребрев.


Този проект се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

Повече чуйте в звуковите файлове: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

400 деца посещават неделното училище в бургаския храм „Св. Николай Чудотворец“

Около 400 са децата, които посещават неделното училище в бургаския храм „Св. Николай Чудотворец“ в ж.к. „Меден рудник“ . Това посочи отец Емилиан, свещеник в църковния комплекс, който е единственият по рода си в страната. Защо на децата е нужна подготовка по „Вероизповедание“? По какъв начин става тяхното обучение? „Към всеки..

публикувано на 18.04.25 в 08:10

Учениците в Поморие ще почиват от 1 до 6 май включително

2 и 5 май са обявени за неучебни дни в училищата на територията на град Поморие със заповед на кмета Иван Алексиев.  Така с официалните празници около Гергьовден почивните дни за учениците ще бъдат шест – от 1 до 6 май включително. В учебните заведения в града – ОУ „Христо Ботев“, СУ „Иван Вазов“ и ПГТ „Алеко Константинов“ – занятията ще бъдат подновени..

публикувано на 17.04.25 в 12:00

Бургас е домакин на финала на театрално състезание на немски език

Бургас ще посрещне финалния етап на националното училищно състезание по театър на немски език „Завесата се вдига за немски език“, което ще се проведе на 25 април от 10:00 до 18:00 ч. в голямата зала на Военния клуб. Събитието е с вход свободен и ще събере осем финалисти от цялата страна, които ще представят оригинални постановки по темата „Абсурдите на..

публикувано на 16.04.25 в 18:00

Ученици от Бургас обсъждаха онлайн рисковете със служители на МВР

Опасностите във виртуалното пространство и отражението им в реалния живот бяха във фокуса на среща между ученици от ОУ „Константин Петканов“ и инспектора по превенция Цветелина Рандева.  Младите участници научиха за рискове като заразяване с компютърни вируси, дистанционно управление на устройства, кражба на лични данни и онлайн изнудване с провокативни..

публикувано на 16.04.25 в 12:20
Снимката е илюстративна

В 8 часа стартира приемът в бургаските ясли и детски градини

В 08.00 часа електронната система за прием в ясла, детска градина и полудневни подготвителни групи към училища в Бургас / https://www.dzburgas.org/   ще бъде активирана в режим за кандидатстване , съобщават от общината. Най-много точки при кандидатстване носи адресната регистрация на детето . Ако детето е живяло повече от 2 години на декларирания..

публикувано на 16.04.25 в 07:40

Бургас приема първото издание на образователния „Буки Фест“ на 26 април

Бургас ще бъде домакин на първия „Буки Фест: На вълната на знанието“ – образователен фестивал, посветен на технологиите и иновациите в обучението.  Фестивалът се организира от „Училищна Телерик Академия“ и платформата Буки с подкрепата на Община Бургас. В него ще участват над 70 ученически екипа от цялата страна, които ще демонстрират проекти,..

публикувано на 15.04.25 в 16:00

В Бургас обсъждаха образованието, климатичните промени, ролята на родителите и AI

Изкуственият интелект и технологиите могат да бъдат използвани за насърчаване на социална ангажираност и отговорност в сферата на образованието. Това беше една от темите по време на панелната дискусия от двудневния образователен форум, който се провежда в Конгресния център в Бургас. Друг акцент беше поставен върху ролята на родители и учители за..

публикувано на 15.04.25 в 15:42