С две състезания – за най-добър рецитал на стихотворение за Апостола на свободата и за най-дълъг лъвски скок учениците ОУ „Васил Левски“ в град Българово отбелязаха патронния си празник и годишнината от гибелта му. Представяме ви училището в рамките на кампанията ни „По стъпките на Апостола“, посветена на 150 години от смъртта на един от символите на българската свобода – Васил Левски.
Убедихме се лично колко много знаят за биографията и революционната дейност на националния ни герой четвъртокласниците от школото.
А училището почти изцяло е с портрети и рисунки на Апостола, който ни гледа от всеки етаж и коридор. За годишнината от гибелта му още във фоайето ще ви посрещне експозиция с картички и рисунки на революционера, изработени от възпитаници на училището. На втория етаж пък е обособен цял кът, посветен на Левски, отново дело на децата.
В момента в училището учат 77 ученици от първи до седми клас. С умиление учители си спомнят годините, когато там са се обучавали по 450 деца. Въпреки това преподавателският състав е доволен от своите настоящи ученици. „Имаме много добри деца, които всеки ден ни показват своето старание. Независимо, че са ни малко децата, те са възпитани и ученолюбиви“, казва директорът Сребрин Сребрев.
Учебното заведение разполага със СТЕМ кабинет, създаден по национална програма. „Децата с голям интерес посещават нашите занятия, понеже там се случват много интересни неща. Там те създават проекти от лего роботи, отделно има роботчета, които управляват, роботизирана ръка“, разказва още директорът.
Големите ученици работят там по проект „Дигитални създатели“ - правят проекти от дигиталното да създават реалното, което се случва чрез 3D принтера.
Училището в Българово, носещо името на Левски е създадено през 1905 г., разказа Сребрин Сребрев. Обучение тогава започват 38 ученици, постъпили в първо отделение. Това се случва в къщата на Крум Боев - преселник от Айтос. А първата учителка идва от Пловдив. Интересен момент е, че училището започва своето съществуване под друго име – тогава то е носело името на княз Борис Търновски.
По-късно по повод освещаването на местната църква земеделецът Янаки Иванчев подарява на училището свое дворно място в центъра на селището за построяване на сграда на сегашното училище. Започва издигането на първи етаж. През 1935 година школото получава статут на основно прогимназиално училище. С датата 14 август 1943 г. е свързано преименуването му, започвайки да носи името на Васил Левски. Развитието му продължава с вдигането на втори етаж през 1962 година. Малко по-късно се разширява още дворът му чрез дарение на тази част, където сега се намира площадка за спортни дейности.
„Убеден съм, че децата, младото поколение спазва заветите на Левски. Мисля, че личността му ги вълнува и вдъхновява, защото както той е казал „По делата им ще ги познаете“, а нашите ученици наистина много се стараят и всеки ден ни показват знанията и уменията си“, смята директорът Сребрин Сребрев.
Този проект се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Повече чуйте в звуковите файлове:
По повод Деня на младежкото самоуправление ученици от Сливен за поредна година поеха управлението на Общината и местния парламент за един ден. Инициативата, организирана от Младежки дом – Сливен, предоставя възможност на младежите да се запознаят с работата на местната изпълнителна и законодателна власт. По време на срещата в Общината, кметът..
Заради множество интерпретации на думите на министър Красимир Вълчев пред медии в Луковит, от МОН категорично подчертават, че към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в 8. клас. Предстои да предложим на максимално широко обсъждане въпроса за образователната структура – кой етап до..
Две нови специалности ще има от тази година в Бургаския държавен университет „Проф.д-р Асен Златаров“. Те са „Криминалистична химия“ и „Медицинска и козметична химия“. От днес там се провежда и второто издание на Фестивала на химията. Поводът е Денят на химика, който се отбелязва на 10 май. Събитието продължава и утре във висшето учебно заведение...
Кариерният форум на Стопанския факултет и Филиал Бургас на Софийски университет ще се проведе за трета година в морския град, съобщават от общината. От 12 до 14 май, територията на бургаския филиал – базата в Морската градина и Културен дом НХК, ще се превърне в сцена на срещи, идеи и дискусии. Форумът е жива платформа, в която работодатели..
РИМ – Бургас кани всички училища и образователни институции да се включат във вдъхновяващи срещи с историята, природата, археологията и етнографията. Тематичните беседи са подходящи за ученици от различни възрасти и предлагат увлекателно съдържание, представено в автентична музейна среда. Темите са съобразени с текущите празници, исторически дати и..
Областно състезание на ученическите екипи по първа помощ към бургаските училища в организацията на Младежкия Български червен кръст с проведе днес в Морската градина на Бургас. Надпреварата е за деца от 12 до 14- годишна възраст. Общо 47 ученици от 9 бургаски училища и едно училище от Айтос премериха сили в областта на първата долекарска..
От 19 май в Сливен започва подаването на заявления за прием в 1 клас за учебната 2025/2026 година, съобщават от общината. Със заповед на кмета Стефан Радев, е утвърден графикът на дейностите по приема. Родителите могат да се запознаят с него от специализирания сайт за прием. До края на месец юни ще се извършат три класирания. Свободните места..
Кабинетът предлага създаването на факултет по фармация в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това бе решено на правителствено заседание..
Две нови специалности ще има от тази година в Бургаския държавен университет „Проф.д-р Асен Златаров“. Те са „Криминалистична химия“ и „Медицинска и..
От 19 май в Сливен започва подаването на заявления за прием в 1 клас за учебната 2025/2026 година, съобщават от общината. Със заповед на кмета Стефан..