Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образователни тенденции във "Влез в час":

Белгия измества Нидерландия като дестинация за обучение в чужбина

Красимира Димитрова и Венета Карапеева очертаха тенденциите и новостите при образованието в чужбина


Белгия измества Нидерландия като дестинация за обучение в чужбина. Това стана ясно след форума “Образование за успешна кариера”, който се проведе в Бургас. 

Сърцето на Европа и център на евроинституциите Белгия е все по-предпочитан избор за придобиване на висше образование, посочи в предаването на БНР-Бургас „Влез в час“ Венета Карапеева - консултант програми на английски език в Европа и Япония в бургаския офис на „Едланта- образование в чужбина“:

„По нидерландски и по немски пример висшите учебни заведения също се делят на три вида-класически университети, университетите по приложни науки и академии, т.е. в тази страна кандидат-студентите имат опции в много насоки. Те могат да изучават желаната от тях специалност на няколко езика-официалните езици там са фламандски, френски, немски, но всеки говори английски език, така че това е една много добра алтернатива за хора, които биха желали да получат образование на много високо ниво при доста изгодни такси за обучение. Затова и тя изведнъж стана толкова търсена и модерна. Освен това белгийското правителство въвежда програми и специалности, само когато има нужда от такива.“

 Германия и Австрия остават сред предпочитаните страни за продължаване на висшето образование като новата тенденция е, че все повече бкалавърски програми в двете държави са на английски език.  Предпочитаните специалности обобщава Красимира Димитрова - старши консултант програми в Австрия и Германия:

„Интересът към медицина, психология, инженерни науки и информатика се запазва, но се наблюдава засилен интерес към т.нар. специалности на бъдещето като дигитален маркетинг, киберсигурност. Харесва ни това, че децата не се страхуват да експериментират, да се насочат към трудни, предизвикателни специалности и ги подкрепяме във всеки един момент. Подчертавам отново, че е хубаво на по-ранен етап да бъде проучен процесът на кандидатстване, тъй като има държави, където наистина имат високи академични изисквания към кандидат-студентите. Математиката трябва да бъде на много високо ниво и няма как всичко това да се случи в последния момент.“

В Швеция, Финландия и Дания висшето образование е безплатно, но критериите за прием са високи. Кипър също се явява алтернативна дестинация за българските студенти с програми като медицина и психология на английски език.

Популярност набира Япония, където стипендиите за отличен успех може да достигнат до 100% финансиране на таксите за обучение. Японското правителство има приоритетна цел все повече студенти да посетят страната и да получат образованието си тук, затова и доста висши учебни заведения все повече предлагат програми на английски език, посочват консултантите.  

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търси се началник на РУО-Бургас

Конкурс за длъжността „началник на регионално управление на образованието” в Бургас е обявен със заповед на министъра на образованието Красимир Вълчев.  Крайната дата за подаването на документи е 4 август.  След напускането на Петя Петрова институцията се управлява временно от експерта Валентина Камалиева. Конкурси още са обявени за..

публикувано на 27.07.25 в 17:30

Ванеса Калинкова от ППМГ “Акад. Никола Обрешков” е световен шампион по лингвистика

Ванеса Калинкова от ППМГ “Акад. Никола Обрешков” Бургас стана първа в света, абсолютна шампионка на най-престижната Международна олимпиада по лингвистика. Това съобщи кметът Димитър Николов в профила си във фейсбук. Тя безапелационно спечели златен медал от олимпиадата в Китайско Тайпе с рекорден брой състезатели от над 40 държави. Новината..

публикувано на 27.07.25 в 11:30

Изявени ученици ще могат да учат безплатно в български университети

Изявени  ученици и първокурсници, които са се проявили в международни олимпиади, ще могат да учат безплатно във висши училища и да получават стипендии, съобщиха от МОН. За целта министерството е представило за обществено обсъждане нова  програма, озаглавена „Избирам да следвам в България". Подкрепа ще получат лауреати от международни олимпиади,..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Община Бургас ще съфинансира асансьор за деца със специални потребности в СУ "Йордан Йовков"

Община Бургас ще съфинансира изграждането на асансьор и ремонт на прилежащата инфраструктура в училище „Йордан Йовков“. Целта е да се осигури достъпна архитектурна среда за ученици със специални потребности, като училището кандидатства по Националната програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“. Сградата на..

публикувано на 24.07.25 в 17:00

НС обсъжда намаляване на таксите на студентите платено обучение

Народните представители обсъждат окончателно дали да бъдат намалени таксите на студентите платена форма във висшите учебни заведения. В доклада на комисията, който обсъждат в Народното събрание, е предвидено таксата на заварените студенти да не може да нараства повече от 20% годишно, а платената форма на обучение да е минимум 60 на сто..

публикувано на 24.07.25 в 12:30

НС приема промени в Закона за висшето образование, студенти на протест

Народното събрание ще приеме окончателно промени в Закона за висшето образование, с които се намаляват таксите за платено обучение.  Въпреки намерението таксите да бъдат намалени с 40% студенти от Софийския университет и други висши училища излизат на протест пред Народното събрание с искане за конкретни и справедливи решения за заплащането и..

публикувано на 24.07.25 в 10:05

Промени в НВО-тата след 7 и 10 клас от догодина. И нови ваканции

От следващата учебна година изпитите по математика от Националното външно оценяване след 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи. За решаването на този вид задачи, учениците ще използват базовите си знания и умения по природни науки.  Целта е задачите да станат по-практични без да се заучават закони, съобщи пред журналисти министърът на..

публикувано на 23.07.25 в 15:15