Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Забраната за стопански риболов до 1 миля застрашава ли бранша?

Снимката е илюстративна.



Заповед на Министерството на земеделието застрашава бъдещето на рибарите. За това сигнализират от бранша. Заповедта е издадена през февруари миналата година. Според нея се забранява „стопанският риболов в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия“. 

Според Димитър Янчев от рибарското селище Ченгене скеле, заповедта нарушава няколко принципа. Не е проведено обществено обсъждане и не е ясно защо е въведена тази забрана, посочи той.  „Никой не уведоми рибарските общности за тази забрана. Това аз го считам като пряк удар върху риболова в Бургаския залив. Тази миля обаче, която е почти 2 км. опира в традиционно забранените навигационни пътища, т.нар. фарватер. Ние си знаем традиционните забрани – по фарватера, където минават корабите, не се пускат мрежи, защото може да се стигне до непредвидими последици –сблъсък, засядане и т.н.“, коментира Янчев.

По-добре да съберем мрежите си и да ги изгорим, посочи рибарят Жельо Попов. „Нямам къде да пускам мрежи. Попченската мрежа се пуска до 1 км. от брега. От там нататък вече е пясък. Къде да отида аз да пусна моите мрежи? Имам попченски мрежи, в които съм вложим много пари“, допълни той.

Забраната не е нова, коментира Димитрина Чакърова, експерт в Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури.  Новите моменти в нея са свързани с реките и язовирите. Причината за въвеждането й е заради необходимостта да се осигури устойчиво развитие на рибните ресурси и опазване на биологичното разнообразие, допълва експертът. Другата цел е да се създадат оптимални условия за естествено възпроизводство на популациите. Чакърова посочи, че е проведено и обществено обсъждане, но становища не са постъпвали.

„От гледна точка на риболовния бранш нямаме внесено такъв тип предложение и възражение. В тази си част заповедта не е изменяна от 2012 г. Тя е направена с цел обезопасяване и на самите рибари, и на самите плавателни съдове. Тук се касае само за 1 миля от бреговата линия. От акваторията на самото пристанище. Винаги те могат да предвиждат своя плавателен съд встрани от акваторията, от пътя на корабоплаването и да  поставят своите мрежи. Плавателните средства до 10 метра, извършващи риболов не са ограничени по никакъв начин от наложената забрана“, обясни тя.

До този момент няма санкционирани нарушители на забраната посочи експертът и допълни, че сега се работи и по други изменения, свързани със заповедта. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Черноморец отключиха морето на летния Никулден

В Черноморец днес отключиха морето. Това се прави по традиция в деня на летния Никулден. Денят започна с литургия в храма "Св. Никола". На нея присъстваха кметът на Черноморец Росен Деспов, зам.-кметът на община Созопол Андрей Николов, председателят на общински съвет Созопол Станимир Андонов, общински съветници, началникът на Военноморска база Бургас..

публикувано на 09.05.24 в 12:23

Започва процедура по разширяване на граничния пункт „Малко Търново"

Започва процедура по изготвяне на проект по разширяване на гранично контролно-пропускателен пункт „Малко Търново“. За това се договориха отговорните за целта институции на среща при премиера Димитър Главчев. На нея присъстваха министърът на вътрешните работи Калин Стоянов, министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета..

публикувано на 09.05.24 в 11:33

Започва изплащането на помощите за фермерите заради войната в Украйна

Седмица по-рано от обещаното от служебното правителството започва днес изплащане на помощите на земеделските производители, които търпят щети заради войната на Русия срещу Украйна. На компенсации имат право над 51 хил. фермери, между които ще бъдат разпределени 295 млн. лева.  166 млн. лв. от тях са за градинари, животновъди, пчелари, производители на..

публикувано на 09.05.24 в 08:32

През април: Повече работни места за търговия и туризъм

С 5% са се увеличили работните места през април според анализ на най-голямата платформа за предлагане на работа и подбор на персонал. Пазарът на труда отчита усилено търсене на работна сила в търговията и туризма. Търговията, хотелиерството и ресторантьорството търсят най-много служители и работници. Само в тези сектори предложенията са 2200 повече,..

публикувано на 08.05.24 в 14:23

В Китен посрещат лятото със завършена пешеходна алея край морето

Китен ще посрещне лятото със завършена пешеходна алея край морето. Това е дълго чакан проект , каза за БНР Бургас кметът Николай Марков. По думите му това ще позволи на жителите и гостите на града, той да бъде цялостно обходен край морето. Идеята за облагородяването на тази зона е от 30 години. Началото на проекта започна през 2020-та, а 2..

публикувано на 08.05.24 в 11:53

Ива Иванова е новият директор на Държавен фонд "Земеделие"

Държавен фонд "Земеделие" има нов директор - Ива Иванова. Тя беше избрана днес от Управителния съвет за изпълнителен директор на разплащателната агенция, съобщи Министерството на земеделието и храните.  Кандидатурата е предложил служебният министър д-р Георги Тахов след съгласувателна процедура с премиера Димитър Главчев. Ива Иванова е магистър по..

публикувано на 07.05.24 в 18:03

Защо след ковид българите преоткриха къмпингите, кемперите и караваните?

На палатка, с кемпер или каравана, почивката сред природа става все по-предпочитана от българите. Затова и в Бургас преди дни се проведе първото фестивално изложение „Explore the world“, на който се събраха любителите на този вид почивка.  Фестивал разкрива кемпера и къмпингуването като начин на живот Николай Филипов е от една от..

публикувано на 07.05.24 в 16:58