На 24 март отбелязваме Световния ден за борба с туберкулозата, като тази година мотото на инициативата е: „Да! Ние можем да спрем туберкулозата!“. От днес (20 март) ще се извършват безплатни прегледи за туберкулоза в лечебни заведения за диагностика и лечение на туберкулозата в областните градове на страната.
Общият брой на регистрираните с туберкулоза лица през 2022 г. е 775 (по предварителни данни). В сравнение през 2012 г. техният брой е бил 2280. Запазва се тенденцията броят на мъжете да е два пъти по-голям от този на жените. Най-засегнати са възрастовите групи, както следва: от 45-54 г. (23%), над 65 г. (22%) от 55-64 г. (20%), от 35-44 г. (16%), от 25-34 г. (9%). През 2022 г. са регистрирани 49 случая на туберкулоза във възрастовата група от 0-17 г., което е 6.3% от всички случаи в страната.
През 2022 г. (по предварителни данни) са регистрирани 1619 контактни на болни от туберкулоза лица, като 1570 от тях са обхванати с химиопрофилактика.
Независимо от намаляването на заболяемостта в България, все още има региони, в които тя е над средната за страната. Такива са иобластите Ямбол - 25.3 и Сливен - 22.1.
В България диагностиката, лечението и профилактиката на туберкулозата са безплатни, независимо от здравноосигурителния статус на гражданите. Ежегодно Министерството на здравеопазването осигурява както финансов ресурс за противотуберкулозни лекарства от първи ред, лекарства за химиопрофилактика, ваксини, диагностикуми и консумативи за лабораториите, така и финансиране на болниците за лечение на туберкулоза.
Туберкулозата е лечима и предотвратима, стига да бъде открита навреме и да бъде проведено качествено лечение.
За област Бургас това е „СБАЛПФЗ Бургас“ ЕООД, ул. „Ген. Гурко“ № 64. Прегледите ще се провеждат в периода от 20 - 24.03.2023 г., за времето от 13.00 до 18.00 часа.
Инфарктът на миокардата се „подмладява“ и все по-млади хора страдат от заболяването. Въпреки това, възстановяването от него може е пълно, при следване на лекарските предписания. Причината за „подмладяването“ е основно начинът на живот, посочи в предаването „Без направление“ кардиологът от МБАЛ „Бургасмед“ Диян Господинов: “Има..
Живот след инфаркта. Темата поставяме в днешното издание на предаването „Без направление“. Как протича възстановяването, колко време трае? Какво можем да правим и какво не? Кой да ни консултира? На тези и други въпроси наш събеседник ще е кардиологът Диян Господинов. До 12 - с вас ще сме Алекс Пенев и аз, Мариян Иванов.
На 10 юни/събота/ ще се проведат безплатни профилактични прегледи на деца по Национална програма "Детско здраве". Детските лекари, които ще провеждат прегледите са екипи от "Пирогов". Специалностите са УНГБ, ортопедия и травматология, неврохирургия, урология, хирургия, кардиология, нервни болести, ендокринология и болести на обмяната, дерматология,..
Филиалът на спешната помощ в Приморско ще заработи реално едва когато бъдат осигурени пари в държавния бюджет за това. Към момента има пусната обява, че се търсят медицински специалисти и шофьори на линейки. Ние финализирахме административната част, посочи пред БНР-Бургас кметът на общината Димитър Германов: „Към настоящия момент има..
Безплатни прегледи и консултации с педиатри и специалисти по образна диагностика ще се проведат утре 2 юни в болница "Сърце и мозък" в Бургас. Поводът е Международния ден на детето, а прегледите ще бъдат във времето от 10 до 14 часа. Педиатрите д-р Ирина Константинова и д-р Милена Василева ще консултират малките пациенти, а специалистистът по..
Кметът Димитър Николов и председателят на Българската педиатрична асоциация д-р Жени Стоичкова подписаха споразумение за партньорство. Предвиждат се съвместни бъдещи дейности в посока профилактика и промоция на детското здраве. Електронно табло ще отброява родените в Бургас деца. Това е първата съвместна инициатива, която обявиха в Деня на детето Община..
Нова техника за лечение на разширени вени бе приложена за първи път в Бургас, съобщават от УМБАЛ Бургас. Технологията използва за залепване тъканно лепило. Материалът е съвсем нов и до момента не е използван в други болници в страната. Разликата с други подобни е в много по-бързото му действие. След процедурата пациентът си тръгва веднага и се връща..