Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

WWF с амбиция да върне риса обратно в българската гора

Природозащитната организация WWF посвещава тази година своята инициатива „Часът на земята“ на опазването на местообитанията на дивите животни в България. Организацията стартира втората фаза на кампанията „Общ дом. Общо бъдеще“, насочена към създаването на условия за завръщането на отдавна изчезнали у нас видове, сред които е балканският рис.

„Рисът е ключов вид и по нашите географски ширини. Ключовите видове оказват голямо влияние върху екосистемата, като контролират доминирането на други видове или променят структурата на местообитанията. Присъствието на риса означава още и че екосистемата, която ни осигурява вода, чист въздух, храна, суровини за лекарства и енергия – също е здрава. Затова ние във WWF работим за създаване на нови защитени територии, както и за свързаност на съществуващата мрежа от защитени територии и зони, в които рисът да може да се завърне без да е заплашен от безпокойство и да има обилие от храна.“, коментира Нада Тошева, ръководител на програма „Опазване на видове“ във WWF.

Последният официално регистриран балкански рис в България е убит през 1941 г. Оттогава видът се с счита за изчезнал от страната.

„През последните 15 години започнаха да се появяват все повече, макар и неофициални, сигнали за забелязани или незаконно убити рисове в България. През есента на 2008 г. фотокапан, поставен в Осогово за наблюдение на язовци, регистрира млад мъжки рис. Това се смята за първото реално доказателство за присъствие на рис в страната. Но дали ще създадем условия за развитието на популацията му зависи само от нас“, разказва Александър Дуцов, старши експерт в програма „Опазване на видове“ във WWF.

Популациите на диви животни – бозайници, птици, земноводни, влечуги и риби – са отбелязали катастрофален спад в числеността си, намалявайки средно с 69% от 1970 г. насам, сочи докладът на WWF „Жива планета“. Данните показват, че основните двигатели за намаляването на популациите на диви животни по света са: загубата на местообитания, свръхексплоатацията на земята, нелегалният дърводобив, въвеждането на инвазивни видове, замърсяването, изменението на климата и болестите. Тези фактори влияят и на природата у нас.

Според специалистите от WWF един от най-големите проблеми пред едрите хищници в България е нуждата им от големи територии и необходимостта от свързаност между техните местообитания, които не винаги са в границите само на една държава. Справянето с този проблем се нарежда сред водещите цели на природозащитната организация – а именно, да се постигне обявяването на нови територии с различна степен на защита, които да свържат фрагментираните местообитания и да създадат условия за завръщането на отдавна изчезнали у нас видове.

Точно затова тази година най-мащабната глобална инициатива, посветена на опазването на планетата – Часът на Земята – в България ще премине под знака на усилията за възстановяването на местообитания. Тази пролет тя ще стане факт за 16-а поредна година и ще бъде отбелязана в над 7000 града от 190 държави. По традиция в последната събота на март милиони хора от цял свят ще изгасят осветлението в домовете си между 20:30 и 21:30 ч., отправяйки призив за устойчиво и отговорно бъдеще.

Всеки може да стане част от каузата на WWF да опази дома на дивите животни в България, като се включи в кампанията „Общ дом. Общо бъдеще“. Вижте как на wwf.bg/zakrilnik.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ден на отворените врати се проведе днес в авиобаза Безмер

Ден на отворените врати се проведе днес в авиобаза Безмер по случай Международния ден на авиацията и космонавтиката  12 април. В базата можеха да бъдат разгледани щурмови самолети СУ-25, стрелково въоръжение и оборудване. Със седем щурмови самолета СУ- 25  разполага авиобазата в момента, те бяха модернизирани през 2021 година. Максималната скорост,..

публикувано на 11.04.25 в 19:30

Рунчев: Законопроектите предвиждат мерки за спасяване на животи

Нови законопроекти за пътна безопасност, включващи мерки за делегиране на права на общините за контрол чрез камери, намаляване на скоростта по автомагистралите и въвеждане на контрол върху средната скорост, бяха представени от народния представител от ГЕРБ-СДС от Бургаски регион и председател на временната комисия, Андрей Рунчев. Законопроектите бяха..

публикувано на 11.04.25 в 19:00

Сливенският митрополит Арсений ще служи през Страстната седмица в Бургас

Сливенският митрополит Арсений ще води богослуженията в катедралния храм "Св. св. Кирил и Методий" в Бургас през Страстната седмица. Празничните служби започват на 13-ти април с Вход Господен в Йерусалим (Цветница). Програма на митрополит Арсений: 13-ти април, неделя, 17.30 ч. – Последование на жениха (Цветница) 14-ти април,..

публикувано на 11.04.25 в 18:40

Започва ремонт на Дома за стари хора в село Воден (СНИМКИ)

Малко над два милиона и 300 хиляди лева от Националния план за възстановяване и устойчивост ще бъдат вложени за реформиране на съществуващия Дома за възрастни хора в боляровското село Воден. Днес бе дадено началото на строителните дейности, които трябва да приключат през декември месец.  Почти е запълнен капацитетът на Дома за стари хора в..

публикувано на 11.04.25 в 17:00

В събота се открива Мотосезон 2025 в Бургас

Бургас ще бъде огласен в събота от мощен рев на мотори, защото около обяд с традиционна обиколка по булевардите на града ще стартира новият мотосезон. До момента участие са заявили стотици, от всички мото клубове в страната. На Морската гара, където е обичайното сборно място ще има и тази година много атракции, които ще започват в 11:30 със стънт..

публикувано на 11.04.25 в 13:00

Мирослав Боршош откри XVI издание на световния конкурс за Совиньон блан в Бургас

16-ото издание на международното състезание на вината от сорта Совиньон блан бе открито от министъра на туризма Мирослав Боршош. Конкурсът тази година се провежда в Бургас в рамките на три дни. В тазгодишното издание се включват рекорден брой държави – 26.  Над 1000 вина ще се борят за медали, като 56 от мострите са български. Ще ги..

публикувано на 11.04.25 в 12:30

Община Бургас стартира иновативна платформа за доброволчество ihelp.bg

Община Бургас започна нов проект за доброволческа активност, създавайки модерна онлайн платформа за връзка между доброволци и организатори на събития и обществени каузи. Платформата ihelp.bg цели да улесни и подобри организацията на доброволческите инициативи в региона, като предлага лесен достъп и прозрачност както за доброволците, така и за..

публикувано на 11.04.25 в 11:30