„Рисът е ключов вид и по нашите географски ширини. Ключовите видове оказват голямо влияние върху екосистемата, като контролират доминирането на други видове или променят структурата на местообитанията. Присъствието на риса означава още и че екосистемата, която ни осигурява вода, чист въздух, храна, суровини за лекарства и енергия – също е здрава. Затова ние във WWF работим за създаване на нови защитени територии, както и за свързаност на съществуващата мрежа от защитени територии и зони, в които рисът да може да се завърне без да е заплашен от безпокойство и да има обилие от храна.“, коментира Нада Тошева, ръководител на програма „Опазване на видове“ във WWF.
Последният официално регистриран балкански рис в България е убит през 1941 г. Оттогава видът се с счита за изчезнал от страната.
„През последните 15 години започнаха да се появяват все повече, макар и неофициални, сигнали за забелязани или незаконно убити рисове в България. През есента на 2008 г. фотокапан, поставен в Осогово за наблюдение на язовци, регистрира млад мъжки рис. Това се смята за първото реално доказателство за присъствие на рис в страната. Но дали ще създадем условия за развитието на популацията му зависи само от нас“, разказва Александър Дуцов, старши експерт в програма „Опазване на видове“ във WWF.
Популациите на диви животни – бозайници, птици, земноводни, влечуги и риби – са отбелязали катастрофален спад в числеността си, намалявайки средно с 69% от 1970 г. насам, сочи докладът на WWF „Жива планета“. Данните показват, че основните двигатели за намаляването на популациите на диви животни по света са: загубата на местообитания, свръхексплоатацията на земята, нелегалният дърводобив, въвеждането на инвазивни видове, замърсяването, изменението на климата и болестите. Тези фактори влияят и на природата у нас.
Според специалистите от WWF един от най-големите проблеми пред едрите хищници в България е нуждата им от големи територии и необходимостта от свързаност между техните местообитания, които не винаги са в границите само на една държава. Справянето с този проблем се нарежда сред водещите цели на природозащитната организация – а именно, да се постигне обявяването на нови територии с различна степен на защита, които да свържат фрагментираните местообитания и да създадат условия за завръщането на отдавна изчезнали у нас видове.
Точно затова тази година най-мащабната глобална инициатива, посветена на опазването на планетата – Часът на Земята – в България ще премине под знака на усилията за възстановяването на местообитания. Тази пролет тя ще стане факт за 16-а поредна година и ще бъде отбелязана в над 7000 града от 190 държави. По традиция в последната събота на март милиони хора от цял свят ще изгасят осветлението в домовете си между 20:30 и 21:30 ч., отправяйки призив за устойчиво и отговорно бъдеще.
Всеки може да стане част от каузата на WWF да опази дома на дивите животни в България, като се включи в кампанията „Общ дом. Общо бъдеще“. Вижте как на wwf.bg/zakrilnik.
Ден на отворените врати се проведе днес в авиобаза Безмер по случай Международния ден на авиацията и космонавтиката 12 април. В базата можеха да бъдат разгледани щурмови самолети СУ-25, стрелково въоръжение и оборудване. Със седем щурмови самолета СУ- 25 разполага авиобазата в момента, те бяха модернизирани през 2021 година. Максималната скорост,..
Нови законопроекти за пътна безопасност, включващи мерки за делегиране на права на общините за контрол чрез камери, намаляване на скоростта по автомагистралите и въвеждане на контрол върху средната скорост, бяха представени от народния представител от ГЕРБ-СДС от Бургаски регион и председател на временната комисия, Андрей Рунчев. Законопроектите бяха..
Сливенският митрополит Арсений ще води богослуженията в катедралния храм "Св. св. Кирил и Методий" в Бургас през Страстната седмица. Празничните служби започват на 13-ти април с Вход Господен в Йерусалим (Цветница). Програма на митрополит Арсений: 13-ти април, неделя, 17.30 ч. – Последование на жениха (Цветница) 14-ти април,..
Малко над два милиона и 300 хиляди лева от Националния план за възстановяване и устойчивост ще бъдат вложени за реформиране на съществуващия Дома за възрастни хора в боляровското село Воден. Днес бе дадено началото на строителните дейности, които трябва да приключат през декември месец. Почти е запълнен капацитетът на Дома за стари хора в..
Бургас ще бъде огласен в събота от мощен рев на мотори, защото около обяд с традиционна обиколка по булевардите на града ще стартира новият мотосезон. До момента участие са заявили стотици, от всички мото клубове в страната. На Морската гара, където е обичайното сборно място ще има и тази година много атракции, които ще започват в 11:30 със стънт..
16-ото издание на международното състезание на вината от сорта Совиньон блан бе открито от министъра на туризма Мирослав Боршош. Конкурсът тази година се провежда в Бургас в рамките на три дни. В тазгодишното издание се включват рекорден брой държави – 26. Над 1000 вина ще се борят за медали, като 56 от мострите са български. Ще ги..
Община Бургас започна нов проект за доброволческа активност, създавайки модерна онлайн платформа за връзка между доброволци и организатори на събития и обществени каузи. Платформата ihelp.bg цели да улесни и подобри организацията на доброволческите инициативи в региона, като предлага лесен достъп и прозрачност както за доброволците, така и за..
Жители на Каблешково с представители на община Поморие и полицията ще решават за обособяване на допълнителни паркоместа и еднопосочни улици в града..
Една потопена лодка и 4 пострадали е равносметката след снощната ураганна буря в Поморие. Върху плавателните съдове на Рибарското пристанище падна..
Фондация „Движение на българските майки“ - звено Бургас и този Великден организира Благотворителен базар. Той ще се проведе в рамките на три дни, от..