Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Бургас ще подпомогне 10 млади лекари до края на тази година, съобщават от Община Бургас. Условието е да са завършили медицина, но да нямат придобита специалност. Помощта ще е еднократна и може да бъде използвана единствено за подпомагане участието на млади специализанти в обучителен курс по конкретната специалност, в която са записани. Това съобщи зам.-председателят на сдружението „Младите лекари“ – кардиологът д-р Диян Господинов.
„Приветстваме решението лекари да подпомагат други лекари в тяхното професионално израстване. Няма как да не сме доволни, че БЛС се обръща и към по-специфичните нужди на младите колеги. Публична тайна е, че специализацията е сериозна инвестиция в професионалното израстване на всеки лекар, една част от която поема държавата, а друга – семействата на лекарите. Една от целите на сдружението „Младите лекари“ е да потърсим и други решения в подкрепа на нашите колеги. Защото като лекари знаем, че доброто здравеопазване е възможно с непрекъснатото повишаване на квалификацията на всички колеги, което неминуемо ще е от полза за цялото общество“, каза д-р Диян Господинов.
Той съобщи, че сдружението „Младите лекари“ вече е регистрирано като юридическо лице с нестопанска цел. По този начин ще се търсят възможности не само да се подпомогне професионалното израстване на повече млади лекари, но и да се организират мащабни кампании за профилактика, превенция и промоция на здравето сред жителите на областта.
„Мисията ни е да бъдем близо до хората, да ги лекуваме и да ги съветваме как да подобрят здравето си. След успешната кампания сред учениците по случай Деня на влюбените, планираме и други акции сред различни групи от обществото. И се надяваме, че ще бъдем подкрепени в усилията си за повишаване на здравната култура и здравословното състояние на бургазлии от всички, които споделят нашата кауза. В същото време искам да подчертая, че ние сме част от БЛС. Нека няма никакво съмнение в това!“, добави д-р Господинов.
Инфарктът на миокардата се „подмладява“ и все по-млади хора страдат от заболяването. Въпреки това, възстановяването от него може е пълно, при следване на лекарските предписания. Причината за „подмладяването“ е основно начинът на живот, посочи в предаването „Без направление“ кардиологът от МБАЛ „Бургасмед“ Диян Господинов: “Има..
Живот след инфаркта. Темата поставяме в днешното издание на предаването „Без направление“. Как протича възстановяването, колко време трае? Какво можем да правим и какво не? Кой да ни консултира? На тези и други въпроси наш събеседник ще е кардиологът Диян Господинов. До 12 - с вас ще сме Алекс Пенев и аз, Мариян Иванов.
На 10 юни/събота/ ще се проведат безплатни профилактични прегледи на деца по Национална програма "Детско здраве". Детските лекари, които ще провеждат прегледите са екипи от "Пирогов". Специалностите са УНГБ, ортопедия и травматология, неврохирургия, урология, хирургия, кардиология, нервни болести, ендокринология и болести на обмяната, дерматология,..
Филиалът на спешната помощ в Приморско ще заработи реално едва когато бъдат осигурени пари в държавния бюджет за това. Към момента има пусната обява, че се търсят медицински специалисти и шофьори на линейки. Ние финализирахме административната част, посочи пред БНР-Бургас кметът на общината Димитър Германов: „Към настоящия момент има..
Безплатни прегледи и консултации с педиатри и специалисти по образна диагностика ще се проведат утре 2 юни в болница "Сърце и мозък" в Бургас. Поводът е Международния ден на детето, а прегледите ще бъдат във времето от 10 до 14 часа. Педиатрите д-р Ирина Константинова и д-р Милена Василева ще консултират малките пациенти, а специалистистът по..
Кметът Димитър Николов и председателят на Българската педиатрична асоциация д-р Жени Стоичкова подписаха споразумение за партньорство. Предвиждат се съвместни бъдещи дейности в посока профилактика и промоция на детското здраве. Електронно табло ще отброява родените в Бургас деца. Това е първата съвместна инициатива, която обявиха в Деня на детето Община..
Нова техника за лечение на разширени вени бе приложена за първи път в Бургас, съобщават от УМБАЛ Бургас. Технологията използва за залепване тъканно лепило. Материалът е съвсем нов и до момента не е използван в други болници в страната. Разликата с други подобни е в много по-бързото му действие. След процедурата пациентът си тръгва веднага и се връща..