Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Дарина Давидова: "Има лечение за неволното изпускане на урина"

Това състояние е неудобна тема за много жени. Според д-р Дарина Давидова, акушер-гинеколог в клиниката New Life в Бургас, жените са склонни да премълчават този проблем и да го неглижират. Тя пояснява:

"Състоянието се случва в резултат на загуба на колаген и съединителна тъкан в областта на вагиналните стени. Не само възрастни жени може да страдат от това състояние. Има и много млади, при които, вследствие на тежки раждания, може да възникне тази неразположеност."

По думите на д-р Давидова, лечението е няколко вида - оперативно, медикаментозно и лазерно:

"При оперативното се крият рискове, тъй като, все пак, става дума за операция, при която се слага платно за повдигане на пикочния мехур. Почти при 100% от жените този вариант е ефективен и те спират да се изпускат след като им е направена операция. Другият вариант е чрез медикаменти, които намаляват изпускането по малка нужда, но пък те си имат своите странични ефекти. Третият метод на лечение е модерен и иновативен. Става дума за лазерна операция с CO2 лазер."

Д-р Давидова уточнява, че се използва такъв вид лечение и в Бургас. Тя пояснява, че този метод не е опасен за здравето на хората и е безболезнен:

"На пациента не му е нужна анестезия или да излиза в болничен. Той може да продължи с ежедневието си без проблем. В началото се правят 3 процедури с лазер, а след това, при удовлетворяващ резултат, се правят поддържащи процедури на всеки 3 до 6 месеца."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И вторите проби на РЗИ показават, че водата в Несебър и Приморско е негодна за пиене

Излязоха и вторите проби на питейната вода на районите засегнати от наводнението миналата седмица. От регионалната здравна инспекция в Бургас  препоръчват водата от централното водоснабдяване в населените места на Община Несебър и Община Приморско, където са констатирани отклонения, да не се използва за пиене и приготвяне на храна.  След..

публикувано на 11.10.25 в 12:26
Д-р Илиян Комитов (ляво), полк. доц. д-р Васил Кьосев, генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски (дясно)

Д-р Илиян Комитов е новият носител на наградата „Милосърдие“ на Община Сливен

Бившият началник на Военна болница Сливен към ВМА София полковник д-р Илиян Комитов е тазгодишният носител на наградата „Милосърдие“ на Община Сливен. Наградата  се присъжда за активна обществено-полезна дейност и проявен професионализъм в областта на здравеопазването и социалната политика на Община Сливен.  Д-р Комитов е специалист по..

публикувано на 10.10.25 в 14:40

Педиатри отчитат увеличение на атипичните пневмонии сред децата в Бургас

Педиатрите от Второ детско отделение на УМБАЛ Бургас отчитат ръст на случаите на атипична пневмония сред деца в предучилищна и училищна възраст. За разлика от предходни години, през това лято и ранната есен броят на заболелите е значително по-висок. В повечето случаи децата първо се лекуват у дома, но без подобрение, което налага хоспитализация...

публикувано на 10.10.25 в 09:40

Безплатни прегледи за рак на гърдата организират в КОЦ-Бургас

Безплатни прегледи при специалист организира КОЦ – Бургас по повод месец октомври, свързан с рака на гърдата. Консултациите са насочени към жени между 35 и 50 години с фамилна анамнеза (баби, майки, лели по майчина линия с рак на гърдата).  Важно е преди посещение при лекар, жената да си създаде навик за ежемесечен самостоятелен преглед у..

обновено на 09.10.25 в 12:44

Рутинен е интересът към ковид ваксините в РЗИ Бургас

9 случая на ковид-19 за периода 29.09-5.10 отчитат от Регионалната здравна инспекция в Бургас. Там има специализиран кабинет, в който желаещите могат да се имунизират. Според д-р Мирослава Киселкова, директор дирекция "Надзор на заразните болести", интересът е рутинен. "Спрямо миналата година сега търсенето е по-слабо. до момента има..

публикувано на 09.10.25 в 10:20

РЗОК – Бургас организира срещи с граждани в Звездец и Граматиково

Регионалната здравноосигурителна каса в Бургас започва поредица от срещи с граждани в областта. Целта е хората да получат повече информация за правата си по линия на Националната здравноосигурителна каса, както и за начините, по които могат да ползват медицински, дентални и болнични услуги, помощни средства и лекарства. Инициативата е част от..

публикувано на 09.10.25 в 08:00

Бургаски лекари спасиха 67-годишен мъж с тежък вирусен енцефалит

67-годишният Димо Рачев от Бургас е изписан от Инфекциозното отделение на УМБАЛ Бургас след успешно лечение на вирусен енцефалит. Заболяването е рядко за тази възраст, но протича тежко и може да доведе до сериозни усложнения. Мъжът е приет в болницата след висока температура, обърканост и проблеми с равновесието. След извършени изследвания лекарите..

публикувано на 08.10.25 в 17:30