Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Часът на Земята" – гасим лампите и осветяваме проблема за изчезващите животински видове

Снимка: ФБ /WWFBulgaria

На 25 март ще изгасим светлините за час, за да подкрепим планетата, но същевременно осветяваме проблема с ограничените местообитания на дивите животни в България. В рамките на световната кампания "Часът на Земята" природозащитната организация WWF в България започва инициатива за възстановяване на популациите на риса и дунавските есетри по нашите земи, наречена "Общ дом. Общо бъдеще".

Един от най-големите проблеми пред едрите хищници в България е нуждата им от големи територии и необходимостта от свързаност между техните местообитания, които не винаги са в границите само на една държава. За да се справят с този проблем природозащитниците предприемат инициативи за обявяване на нови територии с различна степен на защита, тъй като в момента природните паркове и резервати заемат едва 5% от територията на страната ни. По този начин те ще свържат фрагментираните местообитания и ще създадат условия за завръщането на отдавна изчезнали у нас видове.

Рисът е една легенда в горското ни царство

Някога рисът е бил ключов вид по нашите географски ширини, т.е. оказвал е голямо влияние върху екосистемата, контролирайки доминирането на други видове. Той се счита за изчезнал от България от 1941 година, когато е убит последният официално регистриран балкански рис в у нас.

"През 2008 година фотокапан регистрира млад мъжки рис в планината Осогово, което се смята за реално доказателство за присъствие на рис в България. Но дали ще създадем условия за развитието на популацията му, зависи само от нас", разказва Александър Дуцов, старши експерт в програма "Опазване на видове" във WWF .

Не по-малко тревожна е ситуацията с критично застрашените дунавски динозаври – есетрите

Долното течение на реката, на границата между България и Румъния, е дом на последните, размножаващи се в естествена среда, есетрови популации в Европейския съюз. Оцелели през последните 200 милиона години, сега те са изправени пред редица заплахи, които блокират миграционните им маршрути и унищожават местата за хвърляне на хайвер.

Затова тази пролет най-мащабната глобална инициатива, посветена на опазването на планетата – "Часът на Земята" – в България ще премине под знака на усилията на WWF за възстановяването на местообитания. По традиция в последната събота на март милиони хора в над 7000 града от 190 държави по света ще изгасят осветлението в домовете си между 20:30 и 21:30 ч., отправяйки призив за устойчиво и отговорно бъдеще.

Снимки: Facebook/WWFBulgaria



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Оранжев код за обилни валежи в областите Ямбол и Бургас за 10 май

Министерството на околната среда и водите чрез Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) издаде предупреждение за опасно време. За 10 май 2025 г. се очакват интензивни валежи от дъжд, като за областите Ямбол и Бургас е обявен оранжев код за потенциално опасни метеорологични условия. Актуалната информация може да се следи на..

публикувано на 09.05.25 в 19:25

Сливен почете 185-годишнина от рождението на войводата Хаджи Димитър

Сливен почете 185-годишнина от рождението на войводата Хаджи Димитър тази вечер. Пред паметникът му в центъра на града дойдоха да се поклонят пред делото и подвигът му представителите на общинската и държавна власт, партии, неправителствени организации и граждани.  Пред събралите граждани и гости на Сливен кметът Стефан Радев припомни..

публикувано на 09.05.25 в 18:30

Земеделските стопани могат да подават заявления за щети от градушки

Министерството на земеделието и храните напомня на земеделските производители, чиито насаждения са засегнати от падналите градушки, че могат да подават заявления за извършване на оглед и оценка на щетите в Общинските служби по земеделие по местонахождение на имотите. Срокът за подаване на заявленията е до 10 работни дни след настъпване на събитието...

публикувано на 09.05.25 в 18:00

Библиотекарите – на протест, искат минималната заплата 1800 лева

В навечерието на професионалния си празник - 11 май, библиотекарите, подкрепени от синдикатите, излязоха на протест пред Столичната библиотека с искане за по-високи заплати.  С последното Решение на Министерския съвет – работещите в областта на информационно-библиографските услуги ще получат увеличение на заплатите си с едва 5%.  Това е и поводът в..

публикувано на 09.05.25 в 17:30

Над 4000 противоградни ракети са изстреляни от началото на активния сезон

От началото на активния сезон по противоградна защита, който стартира на 15 април, до момента в страната от страна на Изпълнителна агенция борба с градушките (ИАБГ) са проведени 59 въздействия, обработени са 242 градоопасни облака и са изстреляни общо 4024 ракети. 2105 ракети са изстреляни в Южна България и 1919 в Северна България, съобщават от..

обновено на 09.05.25 в 16:56
снимки: община Болярово

Отбелязаха 185 години от рождението на Стефан Караджа

Родното село на революционера Стефан Караджа – Стефан Караджово, община Болярово, тържествено отбеляза 185-ата годишнина от рождението на своя велик син. Празненството се проведе пред паметника на героя, който е издигнат в близост до родната му къща, преобразувана в музей от община Болярово. Присъстваха множество граждани, гости и представители..

публикувано на 09.05.25 в 16:45

Обновяват Дома в Русокастро по Плана за възстановяване и устойчивост

Община Камено е с одобрен проект по Плана за възстановяване и устойчивост за обновяване на дома за хора с умствена изостаналост в Русокастро, съобщи на своята фейсбук страница кметът на общината Жельо Вардунски. Предвидено е изграждане и оборудване на 8 сгради за хора с увреждания, както и Център за специализирана подкрепа за лицата с увреждания..

публикувано на 09.05.25 в 16:39