Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Часът на Земята" – гасим лампите и осветяваме проблема за изчезващите животински видове

Снимка: ФБ /WWFBulgaria

На 25 март ще изгасим светлините за час, за да подкрепим планетата, но същевременно осветяваме проблема с ограничените местообитания на дивите животни в България. В рамките на световната кампания "Часът на Земята" природозащитната организация WWF в България започва инициатива за възстановяване на популациите на риса и дунавските есетри по нашите земи, наречена "Общ дом. Общо бъдеще".

Един от най-големите проблеми пред едрите хищници в България е нуждата им от големи територии и необходимостта от свързаност между техните местообитания, които не винаги са в границите само на една държава. За да се справят с този проблем природозащитниците предприемат инициативи за обявяване на нови територии с различна степен на защита, тъй като в момента природните паркове и резервати заемат едва 5% от територията на страната ни. По този начин те ще свържат фрагментираните местообитания и ще създадат условия за завръщането на отдавна изчезнали у нас видове.

Рисът е една легенда в горското ни царство

Някога рисът е бил ключов вид по нашите географски ширини, т.е. оказвал е голямо влияние върху екосистемата, контролирайки доминирането на други видове. Той се счита за изчезнал от България от 1941 година, когато е убит последният официално регистриран балкански рис в у нас.

"През 2008 година фотокапан регистрира млад мъжки рис в планината Осогово, което се смята за реално доказателство за присъствие на рис в България. Но дали ще създадем условия за развитието на популацията му, зависи само от нас", разказва Александър Дуцов, старши експерт в програма "Опазване на видове" във WWF .

Не по-малко тревожна е ситуацията с критично застрашените дунавски динозаври – есетрите

Долното течение на реката, на границата между България и Румъния, е дом на последните, размножаващи се в естествена среда, есетрови популации в Европейския съюз. Оцелели през последните 200 милиона години, сега те са изправени пред редица заплахи, които блокират миграционните им маршрути и унищожават местата за хвърляне на хайвер.

Затова тази пролет най-мащабната глобална инициатива, посветена на опазването на планетата – "Часът на Земята" – в България ще премине под знака на усилията на WWF за възстановяването на местообитания. По традиция в последната събота на март милиони хора в над 7000 града от 190 държави по света ще изгасят осветлението в домовете си между 20:30 и 21:30 ч., отправяйки призив за устойчиво и отговорно бъдеще.

Снимки: Facebook/WWFBulgaria



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Градският транспорт в Бургас с променено разписание през празничните дни

Община Бургас публикува промени в разписанието на вътрешноградския транспорт, които ще са в сила през празничните дни. Промените касаят 24-и, 25-и и 26 декември, както и 1 януари. Ето какво предвижда разписанието: Последни курсове на  24 декември: №3   от Бургас   21:50 ч.  от кв. „Банево“   21:15 ч.; №6   от Бургас   21:00 ч.  от..

публикувано на 13.12.24 в 14:33
Габриела Руменова

Коледната украса може да бъде опасна за децата, ето как да ги предпазим

Коледната украса може бъде опасна за децата, предупреди Габриела Руменова от платформата „Ние, потребителите“ и даде съвети как родителите да ги предпазят. Децата трябва да бъдат държана на разстояние от сувенирите, които не са предназначени за тяхната възраст, каза Руменова пред Bulgaria ON AIR. Понякога например те имат например дребни..

публикувано на 13.12.24 в 14:20
Народно читалище

Пет читалища в Област Бургас ще обновят техниката си с финансиране от Министерството на културата

Министерството на културата е одобрило проектите на пет читалища в Област Бургас за финансиране по програма „Читалища“, съобщи БТА. Две от тях са в Бургас, а останалите – в Айтос, Малко Търново и Царево. Най-голямата сума ще получи Народно читалище "Георги Кондолов 1914" в Царево - близо 50 хил. лв.; бургаското „Паисий Хилендарски 1928" - малко..

публикувано на 13.12.24 в 13:25
архив

Дискутират веломрежата на Бургас и как да реагираме при природни бедствия

Как да реагираме при различни кризи свързани с климатичните изменения и рисковете, на които са изложени крайбрежните райони са теми на среща, която ще се проведе утре в експоцентър "Флора" в Бургас. Организатори са Българска фондация "Биоразнообразие" заедно с младежите от "Грийнбург".  Събитие, посветено на климатичните промени, ще се..

публикувано на 13.12.24 в 12:24
Снимката е илюстративна.

Община Сливен поиска повторно подаване на заявления за прием в детска градина

Родителите, които са подали документи за прием на децата си в детски заведения в Сливен през 2025 г., ще трябва да подадат заявления повторно, съобщи общината. От януари подадените заявления няма да са активни - допълват оттам. Актуализираната система за подаване на заявления ще бъде отворена на 6 януари. Родителите, чиито деца са родени през 2022..

публикувано на 13.12.24 в 11:41

Бургаски ротаракт клубове провеждат благотворителна кампания "Купи и Дари"

Членовете на „Ротаракт клуб Бургас – Пиргос“ и „Ротаракт клуб Бургас - Приморие" за поредна година ще проведат благотворителната си кампания „Купи и Дари“. Инициативата е традиционна и се случва по Коледа и Великден от години. Основната цел е набавянето на дълготрайни хранителни и санитарни продукти за хора в нужда. Събираме ги в..

публикувано на 13.12.24 в 08:40

За месец затварят част от бургаската улица „Ивайло“

Във връзка с ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекалната канализация по ул. „Ивайло“, временно се затваря за движение на превозни средства част от улицата. Забраната влиза в сила от 09:30 часа днес и ще продължи до 13 януари догодина, обхваща участъка от ул. „Пробуда“ до ул. „Македония“. Спазвайте временната организация, която ще бъде..

публикувано на 13.12.24 в 08:27