Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дюни ли са дюните в Каваци

Или как близо 80% от тях вече не фигурират в специализираната карта

| обновено на 30.03.23 в 15:06
4
Пясъчни дюни - Каваци
Снимка: Тома Белев


Около 80% от площта на пясъчните дюни в Каваци е изключена и не присъства в най-новата специализирана карта в сравнение с предишни заснемания. Позицията е на природозащитника Тома Белев, според когото така се дава зелена светлина за застрояване в района

Междувременно от екоминистерството обявиха, че са изразили особено мнение и не са съгласували картата. Въпреки това тя е приета на заседание на комисия към Агенцията по кадастъра в Бургас.

Петото по поред заснемане на дюните, разположени извън плажове „Каваците – Север“ и „Каваците – Юг“ идентифицира три малки парченца с дюни. То е направено през октомври 2022 година, след възлагане от екоминистерството. Бившият заместник министър на екологията Тома Белев сравнява новата площ с тази от възложено по негово време половин година по-рано заснемане на същите тези дюни:

„Да речем, 80% от тях няма да попаднат в картата. Разбирам да се различават с 10-15%, но 80% - явно целта е друга. Картиране имаше също октомври 2021, преди това 2020, 2011, изобщо много картирания. Явно желанието е да се изключи голяма част от тези имоти там и да могат да се застрояват" 

Протокол от заснемане - октомври 2022 гПротокол от заснемане юни 2022 г.

Белев подчертава още, че последното картиране е извършено от петима експерта, сред които няма нито един фитоценолог /специалист по растителните съобщества/, както изисква наредбата. Не е спазено и подходящото време за заснемането. По думите му то не бива да се извършва през есента, когато видовете са изсъхнали.

Що е то пясъчна дюна? 

От министерството на околната среда и водите информираха, че техен представител не е съгласувал специализираната карта на заседание на комисия към агенция по кадастъра. От там се мотивират със същественото разминаване в определянето на границите на пясъчните дюни при неколкократните им заснемания.

Декларират още, че през последните две години те са извършени от учени и експерти, притежаващи необходимия опит и експертиза. Различните специфики на дюните създават предпоставки за различни интерпретации, посочват от министерството и добавят, че е необходимо прецизиране на концепцията и критериите за определяне на пясъчните дюни.   

Повече чуйте в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Министър Тахов: За първи път у нас започва от днес прием за подкрепа на нови земеделски стопани

Започва приемът от днес на заявления за подкрепа на нови земеделски стопани в рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, която се прилага за първи път у нас. Това заяви министърът на земеделието и храните по време на XII-ия Национален агро семинар “Следващата селскостопанска революция“. В рамките само на една година..

публикувано на 29.11.24 в 09:22

"Булгаргаз": Природният газ ще поскъпне с почти 11 процента през декември

Почти 11 процента ще е поскъпването на природния газ през декември до 76 лева за мегаватчас без такси и налози.  Това заявиха от "Булгаргаз" по време на общественото обсъждане на цените. Окончателно решение ще бъде взето на 1 декември.

публикувано на 28.11.24 в 10:45

От 30 ноември до 31 декември: Родителите може да подадат заявления за данъчни облекчения за деца

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си - е необходимо да заявят желанието си пред него, като подадат съответната декларация от 30 ноември до 31 декември 2024 година, припомнят от Националната агенция за приходите. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края..

публикувано на 28.11.24 в 10:24

КЕВР обсъжда цените на ВиК услугите за 2025 година

Новите цени на водата и ВиК услугите за следващата година, които предвиждат от поскъпване с 19 процента в Сливен до поевтиняване с 15 на сто в Добрич, ще бъдат обсъждани в Комисията за енергийно и водно регулиране. Регулаторът ще има и друго заседание днес, на което ще се разгледа предложението на Булгаргаз за близо 8-процентно увеличение на природния..

публикувано на 28.11.24 в 08:10

Актуализираха капиталовата програма на община Средец

Съветниците на Средец актуализираха днес капиталовата програма на общината за настоящата година.Това бе една от точките в дневния ред на 18-тото заседание.Почти протоколно и без дебати бяха гласувани повечето докладни. Част от тях бяха за п риемане на актуализиран план за интегрирано развитие,п ромяна на годишния план за ползване на дървесина..

публикувано на 27.11.24 в 17:04

Кметове, рибари и туристически бранш са против поддържан резерват "Маслен нос"

500 кв. км ще включва територията на морския резерват Маслен нос. Това стана ясно на среща, организирана от община Приморско, на която експерти от Грийнпийс представиха основните параметри на предложението им за обявяването на най-големия морски резерват в страната.  Обхватът му ще бъде от нос Агалина до Лозенец, като зона от 2 мили от брега на..

публикувано на 27.11.24 в 16:29

Среща в Приморско на кметове и рибари с Грийнпийс по искането за морски резерват

Среща в Приморско по внесеното от Грийнпийс България искане за обявяване на първия изцяло морски резерват в страната предстои от 14 часа в общината. Внесоха в МОСВ петиция за обявяване на първия изцяло морски резерват Домакин е кметът Иван Гайков като се очаква да се включат и кметовете на Созопол Тихомир Янакиев и на Царево..

публикувано на 27.11.24 в 12:51