Тя се казва Мария Ронер. Израства в Монтана, но когато е на 20 емигрира в Швейцария. След 27 години в чужбина, кариера и висок стандарт на живот решава да замени Цюрих със странджанското село Бръшлян.
Купува къща, а от няколко дни вече има и работа в община М. Търново, насочвайки местните към различни социални услуги. Въпреки че израства в северна България, избира Странджа.
„Дойдох като турист. Просто се влюбих в това място и реших, че ако България може да ме върне, то ще е в Странджа. Много бързо намерих къщата в с. Бръшлян и реших да се заселя“
В Швейцария има добра професионална реализация - работи в бизнес авиацията и в сферата на фармацията. Признава, че усеща и друга мотивация за завръщането си в родината:
„Имах чувството, че България има нужда от българите в чужбина да се завърнат и да подпомогнат с наученото там. Искам това, което съм научила в Швейцария целият този опит да мога да го приложа тук и да спомогна с каквото мога“
Гласувала е в неделя. Оптимист е за по-стабилна и просперираща България, но има съвет към родните политици.
„Моралът към работата трябва да се промени малко. И повече да се наблегне на фокуса към народа. Защото без народ няма държава, няма нация“, казва Мария Ронер.
Повече чуйте в звуковия файл:Реми Хогард спечели два медала на Американското първенство по пясъчни скулптури като представител на България. Нейната скулптура Purrfect Love получи наградата на публиката в категория Master solo. Спечелен е и медал на състезанието по бърза скулптура Quicksand, в което художниците имат 10 минути, за да издълбаят скулптура по тема, избрана от..
Регионален исторически музей – Бургас ще представи колоритната изложба „Медникарството – древно и вечно“. Тя е дело на етнографите от РЕМ – Пловдив и ще бъде открита днес от 16:30 часа в залата за временни изложби на Етнографската експозиция в морския град на ул. „Славянска“ 69. Още през ХVІІІ век много от произведенията на българските медникари се..
Клип в социалната мрежа показва странно огнено кълбо, придружено от силен тътен в небето над Синеморец. Местните - очевидци на явлението в неделя вечер, го заснели, но според кмета Костадин Диков се касае или за ракета, или реактивен самолет. "Това което знам от хората, тъй като аз не съм видял нищо, е имало много силен тътен, който се е чул..
Жителите на Долно Ябълково искат да поставят скулптура на ябълка в населеното си място, затова стартират дарителска кампания за събирането на средства за реализирането на идеята. „ Скъпи приятели, съселяни и родолюбиви българи, имаме една мечта – нашето любимо село Долно Ябълково да се сдобие със своя истински символ! Стартираме инициатива за..
Един от най-големите волейболни шампиони на България – Владо Николов, ще се срещне с бургаската публика днес, 23 ноември, от 13:00 часа, в Културен дом НХК – Бургас. Той ще сподели своя път към успеха – за победите и загубите, за дисциплината и вдъхновението, за това как се възпитават истински шампиони. Специално за бургаската публика Владо ще..
Бургаската ученичка Арина Шило е полуфиналист в „България търси талант“. Тя е възпитаник на Музикалното училище "Проф. Панчо Владигеров" в града. Във фейсбук страницата си от учебното заведение споделят, че участието в предаването е изключително важно з а Арина. "Т я вложи много труд, отдаденост и сърце в своя нов номер, който..
Осем „златни“ двойки, които навършват 50 години съвместен живот, подновиха брачните си клетви в Камено в Деня на християнското семейство, който се отбелязва днес. Общинската администрация организира за втори път честване на „златни сватби“. Инициативата е дело на кмета Жельо Вардунски, с цел да вдъхнови младите хора и да подчертае значението на..
Реми Хогард спечели два медала на Американското първенство по пясъчни скулптури като представител на България. Нейната скулптура Purrfect Love получи..