Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Докладната записка за Равнец изостри тона в комисия към Общинския съвет


Предложението за промяна на Подробния устройствен план в района бившата авиобаза в Равнец предизвика напрежение в Комисията по устройство на територията към Общински съвет в Бургас. Дебатът обаче не беше между общинските съветници. На комисията присъстваше бившият общински съветник Константин Бачийски, който влезе в спор с местната администрация.

След липсата на въпроси от страна на общинските съветници по докладната записка, председателят на комисията позволи на Константин Бачайски да се изкаже по предложението. Той посочи, че все още няма решение на съда по обжалваното от областната администрация решение на Общинския съвет от април миналата година.  

„Имаме решение на Общинския съвет, с което одобряваме конкретен ПУП и даваме предварително съгласие съответно за продажбата на тази част. Това дело все още е с неизвестен край. Ако случайно Общината го спечели, би трябвало да изпълни най-вероятно решението на Общинския съвет. Двата ПУП-а като гледам си противоречат един с друг. Не знам дали не е редно първо да изчакаме висящия случай в съда. За мен е неподходящо в района на Равнец, на територията от 3650 дка, да развиваме фотоволтаици, тъй като фотоволтаици можем да развием навсякъде. Дори на земеделска земя над седма категория. Община Бургас разполага на 2-3 км. от там с три парцела, които са над 2000 кв.м.“, посочи той.

Бачийски предложи Подробният устройствен план да бъде гласуван с условието на този терен да не бъдат поставяни фотоволтаици на земята. Председателят на комисията архитект Петър Статев обясни, че в докладната записка в момента се предлага само разделяне на територията. „ПУП разделя самата площ на тази, която може да се ползва за летище и останала, която ще може да се ползва за индустриални цели. Тази, която е за индустриални цели е 30 % от цялото летище, така че няма как там да бъдат поставяни фотоволтаици. Дали ще бъдат поставяни фотоволтаици са последващи инвестиционни намерения. И няма как да знаем, освен това предложение, което е налице, няма как да знаем другите инвеститори, които ще дойдат какво ще предложат“, коментира той.

В дебата се намесиха и други общински съветници. Красимира Маркович посика дискусията да се придържа към самата докладна записка, която е за промяна на ПУП – план за регулация, а не по темата за развитието на Индустриален парк – Равнец и какво може да бъде застроено там. Общинският съветник Георги Маринчев допълни, че от партията на Бачийски има председател на комисията по Икономика и инвестиоционни политики, който при разглеждането на докладната записка вчера, не е взел отношение по проблемите, които сега се поставят. „Да не стане така, че да върнем имота на държавата. Това ще бъде провал за целия Общински съвет и най-вече за председателя на Икономическата комисия“, допълни той.

Впоследствие напрежението ескалира и тонът се повиши между Бачийски, местната администрация и общинските съветници. Беше посочено, че в рамките на последните 5 години, той не е предприел действия за развитието на терена, а в момента прави предизборна кампания.

„Докладната записка е за план за регулация и не е свързана нито с фотоволтаици, нито с нещо, което се намира в главата на г-н Бачийски. Тя има за цел да запази предназначението на имотите без да променя застрояването такова, каквото е било то при одобрения вече план. Единственото, което се прави е да се обедини територията и да се раздели на две части“, посочи зам.-кметът Чанка Коралска  и призова да не се слушат политиците, а да се чете докладната записка.

Ивелина Стратева от Община Бургас допълни, че всеки инвеститор, който пита за Равнец е с убеждение, че цялата територия е обременена  от запазване на функционалното предназначение на летателните полета. „Това обаче не е така. Много е трудно да дойде инвеститор и въобще да започне да разглежда тази територия“, посочи тя.

Относно висящото съдебно производство, юристът на Общината Златина Георгиева коментира, гласуването на докладната записка не е свързано с делото. „Не е пречка да се вземе това решение. Делото е пречка да идват инвеститори, защото наистина когато съществуват спорове и то такива безсмислени спорове, инвеститорите биват отблъсквани.

Чанка Коралска посочи, че в докладната записка е важно какво е записано в решението на документа. Предложението ще бъде гласувана в края на месеца.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Показателите за бедност в България се влошават

Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 %  от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия за намаляване на бедността. Заради негативната ситуация са набелязани действия, с които да се намали..

публикувано на 20.07.25 в 17:15
Снимката е илюстративна

Рибари: Искаме достъп до морски територии, изолирани сме от собствения си занаят

В отворено писмо рибарите в Несебър алармираха, че поминъкът им е застрашен от министерска заповед и поискаха достъп до територии, които  по право би трябвало да са достъпни за всички крайбрежни рибари. Заповедта им забранява стопанския риболов  в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия.  "Тази забрана..

публикувано на 19.07.25 в 17:35

Константина Петрова: Българското Черноморие не е мръсно, а нарочено

Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на брифинг в парламента. Повод за изявлението ѝ е декларация на Ивелин Михайлов от партия „Величие“, в която той отправя критики към състоянието на Черноморието. Според Петрова това е недопустимо в разгара..

публикувано на 18.07.25 в 16:00

Близо 100 000 нарушения на трудовото законодателство

Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на годината са..

публикувано на 16.07.25 в 17:30

24,3 млн. лева приходи от нощувки през май в Бургаско

333 800 са реализираните през месец май нощувки в хотели и къщи за гости  в Бургаска област, съобщават от Териториалното статистическо бюро „Югоизток“ на НСИ. Нощувките от български граждани са малко над 94 000 и се увеличават с 16%, а тези на чуждите граждани са 239 600, но намаляват с 2.3% спрямо май 2024 година. Близо 85 на сто..

публикувано на 16.07.25 в 11:48

Допълнителни автобуси пътуват до Южното Черноморие

12 допълнителни автобуси за летния сезон пътуват към Южното Черноморие от София, за Северното Черноморие не са осигурени допълнителни курсове. От БДЖ информираха, че 32 влака пътуват в двете посоки към Варна и Бургас. Най-голям към момента е интересът на хората да пътуват към морските курорти по южното Черноморие, казва изпълнителният директор на..

публикувано на 16.07.25 в 09:45

Бургас с рекламна кампания за привличане на туристи от Турция

Бургас и още три черноморски общини – Несебър, Поморие и Приморско – реализират съвместна рекламна кампания за популяризиране на Южното Черноморие сред турските туристи. Инициативата е насочена към утвърждаване на региона като достъпна и атрактивна туристическа дестинация. Кампанията е част от продължаващата стратегия на Министерството на туризма за..

публикувано на 15.07.25 в 15:00