Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Световния ден на здравето:

Опашки за болницата на открито в Бургас (ГАЛЕРИЯ)

Кардиолог, пулмолог и очен лекар са най-търсените специалисти

| обновено на 07.04.23 в 13:07

Опашки за профилактични прегледи се извиха в центъра на Бургас. Здравното градче до Часовника е по повод Деня на здравето. Инициативата е на Сдружението "Младите лекари", Община Бургас и Медицинския факултет на университет „Проф. д-р Асен Златаров“.

До 17 часа бургазлии могат да използват възможността за безплатен преглед в 7 пункта. Консултациите на здравния статус правят лекари от различни медицински специалности – кардиология, ендокринология, пулмология, неврология, ортопедия, очни и УНГ болести. 


Сред тези, които се възползват от инициативата е Чана Фучеджиева:

"Хубава е инициативата! Пенсионер не съм, не мога да възползвам много от специалисти. Измерих си кръвната захар, която е добре. Кръвното обаче беше 150/100. Предложиха ми кардиограма да направят. Може би трябва да сменя хапчетата, щом се вдига кръвното."

Кардиологът д-р Диян Господинов, заместник-председател на Сдружение "Младите лекари" посочи:

"Много хора се възползват от импровизираната ни болница на открито. За съжаление, това, което установяваме е, че заболяванията, които нашите съграждани имат, са зле контролирани. Те са приели това и не полагат усилия за адекватно лечение. Всеки втори или трети е със стресово заболяване. Това е и причината за тази кампания-да направим един базов скрининг за социално-значимите заболявания. Нашето сърце е създадено да работи с една стойност под 140 кръвно налягане, след това нашето сърце се затормозява. Подобен е и случаят с много ниското кръвно."


В здравните пунктове се измерва артериално налягане, кръвна захар, прави се електрокардиография, неврологични прегледи, скрининг за катаракта, за глаукома и зрителна острота. Бургазлии могат да се възползват и от беседа с диетолог. 

Много са желаещите да се консултират и с пулмолог. Пандемията отмина, но не и последиците, посочва д-р Иван Власов: "Една част от пациентите, прекарали ковид инфекция, развиват бронхиална астма, което е проблем, защото влошава качеството на живот и се започва едно ходене по лекари защо човекът се задъхва. Споделят за стягане в гърдите, симптоми, на които не са обърнали внимание. Тази инициатива дава възможност да бъдат насочени към правилния специалист."


Профилактиката е на първо място, категоричен е неврологът д-р Стелиян Веселинов:

"Всякакви хора идват, най-често с болки в кръста, с хронични световъртежи и главоболия. Имаше и пациентка, която е прекарала мозъчен инсулт и търси съвети. Като цяло идеята е да направим такава профилактика на социално-значимото заболяване, затова и мерим кръвното налягане и кръвната, които са рисковите фактори. Трябва да се следи за изтръпване на крайник, завалване на говора. Мъчим се да обясним на пациентите, че е много важно мозъчния инсулт да се лекува с т.нар. интравенозна тромболиза, която трябва да стане до четири часа и половина след започването на симптомите."


В една от шатрите студенти по медицина и членове на Асоциацията на студентите-медици в България - Бургас дават информация и правят демонстрация за оказване на първа медицинска помощ, като сърдечен масаж и обдишване. Общопрактикуващият лекар д-р Вержиния Георгиева разяснява как трябва да се действа, когато видим човек в безпомощно състояние:

"Много е важно тялото да не се мести, вдига или влачи. Трябва да се провери дали човекът е в съзнание или не, което изисква докосване или ощипване по болезнените точки. Сърдечната дейност и дишането също трябва да се проследят с поставянето на ръка или ухо до главата. След това, ако се налага да се направи сърдечен масаж и обдишване."



Председателят на Сдружението "Младите лекари" д-р Стамен Пишев обобщава: "Покриха се очакванията ни към кампанията. Интересът е доста голям. Прави впечатление, че много хора има пред кардиологичния пункт и ендокринологичния, също и пред шатрата, където се провежда скрининг за очни заболявания. Това е и идеята-да се възползват повече хора и да съответно да ги насочим за последващи изследвания или лечение, ако се налага."

Кампанията ще продължи с посещение на всички пенсионерски клубове в Бургас от мобилни лекарски екипи, които ще правят базов скрининг, профилактика и здравна беседа.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проектобюджетът на НЗОК: 65 млн. лева по-малко за разходи

С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков".  Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..

публикувано на 19.02.25 в 10:00

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..

публикувано на 18.02.25 в 09:40

Осветяват моста в златно в знак на съпричастност с децата, болни от рак

Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари.  В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства.  Всяка година в България..

обновено на 15.02.25 в 17:27
Сградата на прокуратурата в Сливен

Според прокуратурата танцуващите акушерки не са извършили престъпление

По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая.  Д-р Таня Праматарова:..

публикувано на 14.02.25 в 16:37

Откровено за полово предаваните болести: Млади лекари в Бургас се срещат с ученици

Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..

публикувано на 14.02.25 в 08:10

Физиотерапията помага, но при какви състояния

Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..

публикувано на 13.02.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Областният управител застава зад исканията на семейните лекари за превенция на детското здраве

Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..

публикувано на 12.02.25 в 16:19