Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Световния ден на здравето:

Опашки за болницата на открито в Бургас (ГАЛЕРИЯ)

Кардиолог, пулмолог и очен лекар са най-търсените специалисти

| обновено на 07.04.23 в 13:07

Опашки за профилактични прегледи се извиха в центъра на Бургас. Здравното градче до Часовника е по повод Деня на здравето. Инициативата е на Сдружението "Младите лекари", Община Бургас и Медицинския факултет на университет „Проф. д-р Асен Златаров“.

До 17 часа бургазлии могат да използват възможността за безплатен преглед в 7 пункта. Консултациите на здравния статус правят лекари от различни медицински специалности – кардиология, ендокринология, пулмология, неврология, ортопедия, очни и УНГ болести. 


Сред тези, които се възползват от инициативата е Чана Фучеджиева:

"Хубава е инициативата! Пенсионер не съм, не мога да възползвам много от специалисти. Измерих си кръвната захар, която е добре. Кръвното обаче беше 150/100. Предложиха ми кардиограма да направят. Може би трябва да сменя хапчетата, щом се вдига кръвното."

Кардиологът д-р Диян Господинов, заместник-председател на Сдружение "Младите лекари" посочи:

"Много хора се възползват от импровизираната ни болница на открито. За съжаление, това, което установяваме е, че заболяванията, които нашите съграждани имат, са зле контролирани. Те са приели това и не полагат усилия за адекватно лечение. Всеки втори или трети е със стресово заболяване. Това е и причината за тази кампания-да направим един базов скрининг за социално-значимите заболявания. Нашето сърце е създадено да работи с една стойност под 140 кръвно налягане, след това нашето сърце се затормозява. Подобен е и случаят с много ниското кръвно."


В здравните пунктове се измерва артериално налягане, кръвна захар, прави се електрокардиография, неврологични прегледи, скрининг за катаракта, за глаукома и зрителна острота. Бургазлии могат да се възползват и от беседа с диетолог. 

Много са желаещите да се консултират и с пулмолог. Пандемията отмина, но не и последиците, посочва д-р Иван Власов: "Една част от пациентите, прекарали ковид инфекция, развиват бронхиална астма, което е проблем, защото влошава качеството на живот и се започва едно ходене по лекари защо човекът се задъхва. Споделят за стягане в гърдите, симптоми, на които не са обърнали внимание. Тази инициатива дава възможност да бъдат насочени към правилния специалист."


Профилактиката е на първо място, категоричен е неврологът д-р Стелиян Веселинов:

"Всякакви хора идват, най-често с болки в кръста, с хронични световъртежи и главоболия. Имаше и пациентка, която е прекарала мозъчен инсулт и търси съвети. Като цяло идеята е да направим такава профилактика на социално-значимото заболяване, затова и мерим кръвното налягане и кръвната, които са рисковите фактори. Трябва да се следи за изтръпване на крайник, завалване на говора. Мъчим се да обясним на пациентите, че е много важно мозъчния инсулт да се лекува с т.нар. интравенозна тромболиза, която трябва да стане до четири часа и половина след започването на симптомите."


В една от шатрите студенти по медицина и членове на Асоциацията на студентите-медици в България - Бургас дават информация и правят демонстрация за оказване на първа медицинска помощ, като сърдечен масаж и обдишване. Общопрактикуващият лекар д-р Вержиния Георгиева разяснява как трябва да се действа, когато видим човек в безпомощно състояние:

"Много е важно тялото да не се мести, вдига или влачи. Трябва да се провери дали човекът е в съзнание или не, което изисква докосване или ощипване по болезнените точки. Сърдечната дейност и дишането също трябва да се проследят с поставянето на ръка или ухо до главата. След това, ако се налага да се направи сърдечен масаж и обдишване."



Председателят на Сдружението "Младите лекари" д-р Стамен Пишев обобщава: "Покриха се очакванията ни към кампанията. Интересът е доста голям. Прави впечатление, че много хора има пред кардиологичния пункт и ендокринологичния, също и пред шатрата, където се провежда скрининг за очни заболявания. Това е и идеята-да се възползват повече хора и да съответно да ги насочим за последващи изследвания или лечение, ако се налага."

Кампанията ще продължи с посещение на всички пенсионерски клубове в Бургас от мобилни лекарски екипи, които ще правят базов скрининг, профилактика и здравна беседа.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Световния ден за борба хипертонията, в Бургас мерят кръвното налягане

Бургас става част от кампанията Май – месец за мерене“, която се организира по повод Световния ден за борба хипертонията. На 17 май, на ул. „Александровска“ пред сградата на Община Бургас, ще бъде разположен медицински пункт, където всеки ще има възможност да измери кръвното си налягане. Инициативата е на Българската лига по хипертония с подкрепата..

обновено на 17.05.24 в 08:52

РЗИ-Бургас се включва в национална АНТИСПИН кампания

Националната АНТИСПИН кампания  „Помним! Приемаме! Подкрепяме!“ ще се проведе на 19 май. Тя се провежда всяка година в третата неделя от този месец.  Кампанията има за цел да почете паметта на жертвите на ХИВ/СПИН и да насочи вниманието към този обществен проблем, като  повиши обществената информираност за ХИВ и да отбележи, че..

публикувано на 16.05.24 в 13:16
Магистър-фармацевт Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

Рецепта, видима само в една аптека, лишава пациента от терапия

Насочването на пациент с рецепта, видима само в една аптека, го лишава от достъп до терапия. Това заяви в интервю за БНР – Бургас председателят на Българския фармацевтичен съюз магистър-фармацевт Димитър Маринов. Той коментира случая, при който бургаската болница „Сърце и мозък“ изписа пациент с електронна рецепта, която може да бъде видяна и,..

обновено на 14.05.24 в 11:11

Консултират безплатно пациенти с проблемни рамене и лакти в Бургас

Хора с хронични проблеми и ограничени движения след травма на раменната и лакътната става, могат да се консултират безплатно в Клиниката по ортопедия на УМБАЛ Бургас. Кампанията е част от научно проучване, фокусирано върху пациенти с травми и нарушена функция на ръцете и раменете и обхваща  възрастова група над 50 г. Проблемът е често срещан, но..

публикувано на 13.05.24 в 11:50

Безплатни прегледи за разширени вени ще се проведат в Бургас

Клиниката по съдова хирургия в УМБАЛ Бургас ще проведе профилактични прегледи за разширени вени. Кампанията е част от цялостната програма на Клиниката за превенция на съдовото здраве. Целта е да се предотвратят венозни заболявания и произтичащите от тях усложнения. Прегледите започват на 13 май и ще се провеждат до края на месеца с предварително..

обновено на 13.05.24 в 07:18

Деца в Сливен са със стомашни болки и повръщане след консумация на сандвич в детска градина

48 деца от детска градина „Елица“ в Сливен са с хранително отравяне. Едно от тях е в Инфекциозно отделение, правят му се вливки, но е в стабилно състояние, съобщи директорът на детската градина Надя Стоянова. Децата са консумирали печени сандвичи с яйце и сирене на 8 май. Първите малчугани  съм симптоми са били в групите при 5-6годишните,..

обновено на 10.05.24 в 18:03

Бургаската „Сърце и мозък“ предписа рецепта, видима само в собствената ѝ аптека

Бургаската болница „Сърце и мозък“ е издала рецепта за лекарства на пациент, видима единствено в електронната система на собствената ѝ аптека, но не и за останалите. За това сигнализира пред БНР – Бургас Петя Танева – дъщеря на пациента. „Това изключително много ме възмути, защото като потребител на мен ми се ограничава изборът аз да..

публикувано на 10.05.24 в 15:14