По Закона за културното наследство, всички кметове, в чиято община има подобни обекти, трябва да изготвят стратегия, с която да покажат как ще се управлява и как ще се развива тази сфера на тяхната територия. Това коментира инж. Георги Шишманидов, председател на сдружение "Месемврия 2020" и организатор на срещата. При изготвянето на Стратегията на Община Несебър не са включени местните общности, посочи той. "Проблемът е, че когато се изготвят такива стратегически документи, не е важно общественото обсъждане след като е изготвен документът, защото такива диспути и обсъждания и среща с местните общности трябва да са в процеса на изработка", допълни той.
По време на обсъждането, Кръстьо Пеев от "Обществен съвет – Несебър“ коментира, че документът, който съдържа над 220 страници, е по-скоро пожелателен и не решава конкретни проблеми. "Без да се започне да се правят работни групи и да започнат да се разглеждат и разнищват проблемите такива, каквито са - улична търговия, незаконно строителство, бреговата ивица. Най-големият проблем на ЮНЕСКО стои не в сергиите с гащи, а това, че някои хора построиха обекти около града,които не се вписват в цялостната визия на този град. ЮНЕСКО изказва това на първо ямсто като проблем. Искат реални решения", допълни той.
Според хората в Стратегията няма яснота, включени са и обекти, за които е спорно дали имат статут на културно наследство. Друг пореблем, според тях е, че документът е изготвен от външни експерти и няма допитване и участие от страна на местните общности.
В края на срещата хората очертаха три стъпки на следващи действия: създаване на Обществен съвет по култура, организиране на подписка против Стратегията и присъствие на сесията, на която ше се гласува документът.
Предложения и препоръки за настоящата стратегия може да се изпращат до Община Несебър до 24 април. След това докуметът ще бъде гласуван от Общинския съвет.
Изложба, посветена на 145 години българска статистика, ще бъде открита на 1 август, петък, от 11.00 часа пред Културен център „Морско казино“. Националният статистически институт е организатор на експозицията, със съдействието на Община Бургас. Изложбата представя най-важните моменти и постижения от историята на статистическата институция у нас чрез..
От Национална федерация "Земеделие и горско стопанство" към КТ "Подкрепа" предупреждават, че има криза в горския сектор и расте напрежението сред горските служители. Основното искане е държавата да предприеме спешни мерки за увеличение на работните заплати и за финансово стабилизиране на държавните горски и ловни стопанства. Служителите изразяват..
Православната църква е отредила този ден да бъде посветен на светите мъченици - седем братя Макавеи. От този ден започва и Богородичният пост. Той е утвърден от църковната традиция в чест на Успение на Пресвета Богородица. Свързан е с почитта, любовта и надеждата на православните към Пресветата Майка. Освен за Успение Богородично (15..
Забранява се ползването на питейна вода за напояване, поливане на зелени площи, миене на улици, плочници, моторни превозни средства и други, поради силно намален дебит на водоизточниците на територията на община Сливен. Това става ясно от заповед на кмета на общината, свързана с мерките за ограничаване на водоползването, по искане на ВиК - Сливен...
Федерация Транспортни работници към двата синдиката КТ "Подкрепа" и КНСБ искат среща с ръководството на оператора на двете морски летища в Бургас и Варна. В писмо до ръководството, синдикатите посочват, че трябва да се обсъдят проблеми свързани с рамката за увеличение възнагражденията на работниците и служителите в дружеството за 2026 г., което..
Въвеждането на интелигентен подход в регулирането на движението на кръстовището на бул. „Стефан Караджа“ и ул. „Георги Икономов“, до „ДКЦ 2 – Сливен“, планира Община Сливен. Това обяви пред журналисти днес заместник-кметът по финанси и инфраструктура Румен Иванов. В момента движението в района на кръстовището се регулира от светофар. Иванов обясни, че..
За втори път тази година жителите на село Дюлево се събраха, за да заявят категоричното си несъгласие с намерението за изграждане на фотоволтаичен парк в землището на селото. На провелото се в сряда обществено обсъждане по нов проект на площ от 260 дка, местната общност остана единна в позицията си и се обяви против инвестиционното намерение...
Майка на деца от Сливен, които са били настанени Социално-педагогически интернат в село Варненци, настоява домът да бъде затворен, тъй като условията в..
През Дюлинския проход ще минава трасето на АМ "Черно море". Това е дългоочакван проект, който трябва да бъде реализиран през идните години, тъй като този..
За втори път тази година жителите на село Дюлево се събраха, за да заявят категоричното си несъгласие с намерението за изграждане на фотоволтаичен..