Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

STEM образованието учи децата да бъдат креативни

65% от професиите на бъдещето все още не съществуват

4
Снимка: Pixabay

STEM образованието не е спирало да се развива. Напротив, академичният свят дори определя като невъзможно ежедневието ни без новите технологии и дори хуманоидните роботи. Те пък са с все по-голямо присъствие в обучението на ученици и  студенти у нас, които учат програмиране. Важно е да бъдем в крак с иновациите, каза за БНР Бургас началникът на Регионалното управление на образованието Петя Петрова:

„Технологиите със сигурност са от полза на процеса, по-скоро малко по-забавено и догонващо е познанието за това как максимално и ефективно да бъде използвано в образователния процес, за да обслужи поставени цели в съответните учебни програми. Имаме още какво методически да работим, за да може ефективността  от употребата на технологиите в образованието да бъде максимално. 

Ученето трябва да продължи през целия ни живот, така или иначе ние го правим дори и без да го осъзнаваме. 
Фокусът в образованието отдавна беше изместен от учителя като централна фигура, като поставя ученика в този център. Функцията на технологиите е такава по презумпция. Вярвам, че целият образователен процес ще създаде нагласа към правилната употреба на технологиите. Нашата задача е точно това, да работим за осъзнатост на нагласата за това как да употребим правилно това средства за развитие на нашия интелект.“, посочи Петя Петрова. 


Технологиите се развиват много по-бързо отколкото нашето мислене. Това, което трябва да осъзнаем като хора е, че ние следваме технологиите, трябва да се адаптираме към тях и да се научим да ги използваме правилно. Така коментира иновациите по време на образователен форум в Бургас заместник-ректорът на университет „Проф.д-р Асен Златаров“ проф. Сотир Сотиров. 
Скоростта на информацията е също толкова бърза, колкото се развиват и новите технологии. Някои от нас дори не си представят вече ежедневието ни без чатбот, каза специалистът по изкуствен интелект у нас:


„Аз наистина се занимавам с изкуствен интелект и съм един от малкото професори по изкуствен интелект в България. Нещо, което трябва да си кажем веднага е, че трябва да научим нашите деца, ученици и студенти бързо да могат да възприемат и осмислят информацията. Възприятието им не трябва да е еднопосочно, без да разбират информацията. С развитието на технологиите нуждата от хора, които могат да проектират и поддържат сложни системи ще продължава да нараства.
Разработките по чатбот започнаха още от времето когато бях студент, не е нещо ново. Основната цел е как еднотипните и монотонни неща да се премахнат от нашата дейност. Ако искате да творите, да развивате и да създавате, то изкуственият интелект в никакъв случай няма да Ви спре. Напротив, той може само да Ви помогне. Идеите, които имате да можете да ти претворите в нещо реално. 
Поднесената информация от чатбота има за цел да отговори на въпросите, които му се задават. Но изкуственият интелект не създава, а обобщава“, допълни проф. Сотиров. 


65% от професиите на бъдещето все още не съществуват. Единственото решение сега в настоящето е да се инвестира в образованието, да бъде адаптирано към нуждите и реализацията на деца. Учениците трябва не само да отговарят на въпросите на своите преподаватели, но и да задават много въпроси. STEM образованието ги учи да бъдат креативни. Това обясни Петър Шарков от Училищна „Телериг“ академия:

„Развитието на технологиите е изключително важно, то се случва постоянно. Всъщност технологиите са основният катализатор на промени, на професии, те диктуват промените и в уменията, които искаме да изграждаме сред учениците. В тази връзка ние като хора би трябвало да работим рамо до рамо с технологиите. Трябва да се възползваме от всички предимства, които ни предоставят. Трябва да имаме повече време за важните неща, към тези неща, които изискват повече творчество и повече мисъл, която е все още преимущество на човека пред технологиите, това е нашата преднина. Да се възползваме от технологиите за подобряване начина на живот, на работния процес, по този начин ще имаме повече време за близките ни и за семействата ни. 

Изкуственият интелект няма как „да ни изяде хляба“, напротив. Всичко около нас е плод на креативността и въображението на хората. В следващите години това ще става още по-важно, защото това е умението, което движи човечеството напред. Колкото повече креативност и свобода даваме на децата, толкова по-успешни ще бъдат те. 

Технологиите са в джоба ни от много години. Ние имаме един страхотен процесор, който е на разположение за нас всеки ден. С него можем да вършим много неща, въпросът е да гледаме на технологиите като нещо, което използваме за да се развиваме и създаваме“, допълни Петър Шарков


Според експертите се оказва, че в среда, в която се работи предимно с технологии и изкуствен интелект ще се търсят все повече умения като алгоритмично и критично мислене, работа в екип по решаване на проблеми или това са уменията на 21 век. 

Чуйте още интересна информация в трите звукови файла.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца ще учат немски език с творческо ателие в Етно кафенето и музей в Бургас

Деца ще учат немски език с творческо ателие в Етно кафенето и музей в Бургас. Събитието се  подготвя съвместно с дамите от Coworking Family Burgas. Днес от 11.00 ч. до 14.00, часа организаторите очакват всички любознателни деца, които искат да научат повече за немския език и култура. „Децата ще могат да срещнат нови приятели, да научат нови думи и да..

обновено на 24.11.24 в 08:11

Преобразяват с 2,5 млн лева единственото средно училище в община Болярово

С близо 2,5 млн. лева ще бъде преобразено единственото средно училище на община Болярово. Вече е поставена топлоизолация на покривното пространство, подменени са част от стъклопакетите, изградена е климатична инсталация за отопление и охлаждане.   „По проекта ще се подмени и оборудването в училище  "Д-р  Петър Берон" . Включително ще се..

публикувано на 22.11.24 в 11:08

Конференция за електронно здравеопазване се проведе в Университет „Проф. д-р Асен Златаров”

В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” се проведе вторият ден на конференцията „Полското & българското електронно здравеопазване – възможности и перспективи. Полска телемедицинска мисия в България”. Събитието събра водещи български и полски експерти, институции и компании, които обсъдиха иновациите и перспективите за развитие на електронното..

публикувано на 21.11.24 в 08:54

Награди за учениците от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас

Ученици от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас се завърнаха с награди от изложението "Младежко техническо творчество 2024", съобщават от Общината.  "Участието в изложението ни предостави уникална възможност да покажем какво сме научили в училище и да обменим опит с млади таланти от цялата страна. Горди сме с постигнатите резултати и..

публикувано на 18.11.24 в 14:41

140 години чества ОУ „Св. Климент Охридски“ в Бургас (СНИМКИ)

Основното училище „Свети Климент Охридски“ в Бургас чества 140 години от своето основаване . Няколко години след Освобождението на България в тогавашното село Атанасово, сега жилищен комплекс „Изгрев“, един предприемчив човек решава да събере няколко любознателни деца, които да обучава. По този начин се дава началото на хронология от..

публикувано на 18.11.24 в 08:30

Проф Вяра Гюрова даде начало на магистратурата „Образователен мениджмънт“ във Филиала на СУ в Бургас

Проф. д.н. Вяра Гюрова даде начало на обучението в магистърска програма „Образователен мениджмънт“ във Филиала на СУ в Бургас. Тя е преподавател, автор и съавтор на над 100 публикации (книги, студии, статии).  Да се обучават в бургаския филиал са избрали студенти от Бургас, Варна, Добрич, Сливен, Ямбол, Кърджали. Магистърската програма "Образователен..

публикувано на 12.11.24 в 15:09

Връчват отличия на най-добрите бургаски математици

На официална церемония  днес, в Експозиционен център Флора ще бъдат отличени най-добрите математици в Бургас и региона. Инициативата е финалният етап от първото състезание по математика на Ротари клуб Бургас, което събра над 400 младежи, разпределени в пет възрастови групи.  Целта е да се насърчат учениците към логическото мислене и към интерес за..

публикувано на 09.11.24 в 10:44