Над 30 наименования за сарми съществуват в България, посочи езиковедът проф. Ана Кочева, ръководител на проекта „Интерактивна кулинарна карта на българската езикова територия“ на Българската академия на науките.
„Много интересни са тези наименования, които имат анималистичен елемент. В Троянския край на сармите казват фтички от птички. На някои места казват гушки, защото са се сгушили. На други места казват котенца дори. И пръжките имат над 20 названия по цялата езикова територия – това са джумерки, джуберини и т.н. Ето защо тази кулинарна лексика трябва да бъде описана, за да се види чисто етимологично кое е българското наименование, кое е чуждото и по какъв начин то е развило своите значения тук“, допълни проф. Кочева. Думата „катък“ е чужда заемка, но на различните места в страната означава различни неща. В района на Казанлък е десерт, а в Съчанлийско – Гюмюрджийско дори означава втвърдена лой.
Около 30 са и различните видове баници по цялата българска езикова територия. „Най-изненадани бяхме в Горно Драглище. Това е едно село около Разлог, където събирахме материал на много хубав автентичен диалект, където правят т.нар. ялова баница. Тя е била много популярна в гладните години по време на войната и след нея, когато не е имало достатъчно много продукти, особено сирене и яйца. Те са я правили само от брашно, мая, вода и сол. Българката е била много изобретателна и е успявала въпреки всичко да нахрани децата си с това любимо печиво, което когато е топло, дори и без нищо, предизвиква празнични усещания“, разказа проф. Ана Кочева.
Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е "Шенген", сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. За нея са гласували 37 на сто от участниците в анкетата. Следват "дубайски шоколад" с 26 на сто и "санитарен кордон" с 24% от гласовете. Това се прави за четвърта поредна..
Областната червенокръстка организация в Бургас е оказала хуманитарна помощ на над 47 хиляди души през изминалата 2024 година. Областната структура включва 143 дружества с над 5 хиляди членове и 110 доброволци. Девизът на червенокръстците е „Помагаме заедно с любов, вяра и доброта в името на човечността“. С дейността си те работят..
Карнавали, музика, футбол …културата на португалоезичните държави ще бъдат пренесени в Бургас това лято. Интензивен курс по португалски език ще се проведе за учениците на морския град в края на юни. Летни курсове по португалски език ще се проведат в Бургас Но нека се отправим на виртуално пътешествие до Португалия и далечните брегове на..
Атанасовското езеро празнува имения си ден на 18 януари. Традицията е вече 12-годишна. Организаторите от Зелена Странджа и Българска фондация Биоразнообразие са подготвили различни прояви. От Зелена Странджа организират дълга разходка до кв. "Сарафово" покрай южната част на Атанасовското езеро. По традиция от сдружението отбелязват Атанасовден със..
Календарът на Държавна агенция „Архиви“ за 2025 година разказва истории чрез снимки и рецепти от края на XIX и началото на XX в. Той е на тема „Вкусове и аромати на времето“. Всеки месец е представен с интересна снимка и рецепта от стари времена. Има описания за приготвяне на изтънчени ястия, но има и такива за по – обикновени, които често са..
Датата, която се очертава като хит тази година, е 25.05.2025 г. 12 са вече заявките заради съвпадението на еднакви числа. Денят е и неделя. Управителят на Общинското предприятие „Обредни ритуали“ Магдалена Карастоянова поясни: "Преди обяд ще има бракове на "Вардар", а в следобедните часове в Морското казино. Има заявки и за няколко изнесени..
В най-романтичния месец на любовта, виното и мечтите Етно кафене и музей ще изненада жители и гости на града с едно различно събитие, съобщават от Община Бургас. На 1 февруари от 14:00 часа всеки желаещ може да се присъедини към специална творческа работилница, която е насочена към визуално представяне на целите и мечтите за 2025 година. Организатор..