Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Каблешково и околните села искат нова канализация и безопасни пътища

Старата канализация, честите аварии със спиране на водата в Каблешково и околните села са най-големият проблем в града. Етернитовите водопроводни връзки трябва да бъдат подменени.

Кога селата около Каблешково ще имат нормално водоснабдяване без чести аварии по ВиК мрежата и кога ще бъде решен този проблем с канализацията, това бяха най-честите въпроси съм местната власт по време на обща среща, която вече е традиционна за администрацията преди да се разгледа проектобюджета на общината. Тя се проведе в читалището на Каблешково, а отговорът е на Ивайло Иванов – кмет на града:


„Безумие ще бъде да копаем за мръсна канализация и след това отново да се копае за захранващия тръбопровод. Това се казва воден цикъл, затова го чакаме. Тръбите в момента са стари, знаем как ВиК отстранява аварии непрекъснато,“

За Каблешково това е болна тема, която се обсъжда постоянно през последните няколко години, каза Иван Алексиев, кмет на Община Поморие:




„Можете да чуете всякакви обещания, че който кмет дойде след нас ще оправи ВиК мрежата. Не, няма да я оправи. Причината е, че след 2015 година условията за кандидатстване по оперативните програми се промениха на 180 градуса. ВиК дружествата, които са оператори на съоръженията, а това е важно да го знаете, защото е сбъркана политиката в това отношение, а докато е такава малките населени места ще бъдат без вода и без канализация. Причината е, че подземните съоръжения - канализация, водопровод, канално помпените станции, тласкатели и пречиствателни станции са публична общинска собственост, т.е. наша собственост. По Закон ние сме длъжни в момента, в който ние ги пуснем в експлоатация да ги предоставим на ВиК дружествата за експлоатация. Така се оказва, че разходите са за нас, а приходите са за тях. Те имат други интереси, не се интересуват от малките населени места, защото ги интересуват довеждащите водопроводи, където търпяли големите загуби. Всички ВиК дружества в страната са на загуба, само това в Бургас е на печалба благодарение на големия сграден фонд от хотели, от Обзор до Царево, т.е. благодарение на нас ВиК Бургас е на печалба. 
От ЕК решиха бенефициенти, с право да кандидатстват в новия програмен период са не общините, а ВиК дружествата. 
Така прединвестиционните проучвания и проекти, които са платени от Община Поморие за Каблешково и Ахелой стоят в МОСВ“, посочи Алексиев.

Проблемът с паркирането не подминава и град Каблешково, където инфраструктурата също се нуждае от ремонт. Зелени площи, които заемат голяма част от тротоарите може да се превърнат в удобни джобове за паркиране на автомобили, е една възможност, която жителите могат да обсъдят преди тези ремонти, каза кметът на Община Поморие Иван Алексиев при среща с обществеността. Проблем се оказва и скоростта на камионите, които преминават през Каблешково, затова ще има изградени неравности:

„Около местата където има търговски обекти е нужна да има такива места за паркиране, защото се спира върху тротоарите“, посочи Алексиев

На въпрос от хората, присъствали на срещата, за дупките, които на места са като кратери, може ли общината да закупи от студената асфалтове смес за да бъдат запълнени, кметът на Каблешково Ивайло Иванов отговори:


„Когато приключат кърпежите в Поморие и Ахелой, ако е преди 15 май може да стане и тук. Има улици, които се нуждаят спешно от ремонт - части от ул.„Захари Стоянов“, „Кирил и Методий“, „Пейо Яворов“, кръстовищата на ул.„Георги Бенковски“ и „Патриарх Евтимий“, кръстовището на „Васил Левски“ с ул.„Стара планина“. 

Чуйте повече в звуковите файлове. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължава борбата с огъня в селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница

Все още не е овладян пожарът, пламнал вчера между боляровските села Стефан Караджово, Камен връх и Денница. Заради опасност от навлизане на огъня в село Камен връх областният управител  Николай Костадинов задейства системата за ранно предупреждение BG-ALERT. В борбата в огъня са включени и два военни хеликоптера. Подробности от кореспондента ни Даниела..

публикувано на 23.07.25 в 16:48

Здравният министър разпореди проверка за смъртта на 11-месечното бебе от Поморие

Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди незабавна проверка по случая със смъртта на 11-месечното бебе от Поморие. Момченцето е прието по спешност в реанимацията на Областната болница в Бургас на 19-и юли. По непотвърдена информация то е било с повишена температура и тежка отпадналост. 3 дни лекарите са се борили за живота му. От..

публикувано на 23.07.25 в 16:16

Правителството отпуска средства на общините за поддържане на военни паметници

Правителството одобри  допълнителни трансфери по бюджетите на общини за тази година. Сред тях са Созопол, Сливен и Ямбол. Средствата са за финансово подпомагане  на дейности по ремонт, опазване и поддържането на военни паметници.  Съгласно Закона за военните паметници (ЗВП) военните паметници са публична общинска собственост с изключение на паметниците,..

публикувано на 23.07.25 в 15:46

Етикети с цени в лева и в евро заблуждават потребителите заради оформлението им

Потребителите се заблуждават от начина на представяне на цените в лева и в евро и на условията за продажбата на стоките в магазини, които вече въведоха доброволно двойното обозначаване, коментира основателят на „Ние, потребителите“ Габриела Руменова . „Хората не могат да се ориентират дали цената е в лева или в евро, особено,  когато..

публикувано на 23.07.25 в 13:30

Отмениха решението за изграждане на фотоволтаичен парк край Дюлево

Общинският съвет в Средец отмени решение на съветниците в общината от 2023-та година за изграждането на огромен фотоволтаичен парк на площ от 6 хил. дка край село Дюлево. Проектът предвижда соларните панели да бъдат поставени върху общински земеделски земи и пасища в непосредствена близост до къщите в селото. На 16-и юни жителите на селото..

публикувано на 23.07.25 в 13:01

Поставят фотоволтаични панели на 26 сгради на социални услуги в Бургас

Фотоволтаични панели ще бъдат поставени на 26 сгради на социални услуги в Бургас. Очаква се м ярката да намали разходите на ток с минимум 30%.  Това ще стане по проект, с който общината ще  кандидатства за повишаване на енергийната ефективност с финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост. Фотоволтаичните системи ще са с мощност..

публикувано на 23.07.25 в 11:35

МС одобрява създаването на "Магазин за хората"

Правителството ще заседава днес и ще одобри разпореждането, с което се създава държавното търговско дружество "Магазин за хората" ЕАД , натоварено със задачата да осъществява социално ориентирана търговия. "Магазин за хората" ще е под шапката на земеделското министерство, а в търговските обекти стоките и продуктите от първа необходимост, произведени в..

публикувано на 23.07.25 в 09:00