Масирани проверки по бреговете и във водите на езеро Вая и язовир „Мандра“ извършиха служители на ИАРА Бургас. Във "Вая" те са открили 9 броя мрежи с обща дължина 450 метра. В тях е имало 18 кг. улов на риба от вида шаран, таранка и платика, информират от институцията. Рибата е освободена и върната обратно в езерото.
В язовир „Мандра“ са установени поставени в работно положение 28 броя мрежи с обща дължина 1400 м. Уловената в тях риба е 200 кг. от вида шаран. В мрежите е имало и три броя костенурки, както и трофеен екземпляр от 30-килограмов сом. Те са освободени и върнати незабавно във водата.
Рибата от вида сребриста каракуда и платика е дарена на „Зоопарк Бургас“ за храна на рибоядните животни. По време на акцията е спасен и пеликан, оплетен в мрежите.
Съставени са и актове за нерегламентирано извършване на любителски риболов.
На 2 ноември от 10:00 ч. стартира Супер Рали Созопол 2025. Трасето е отсечката от сградата на Община Созопол до разклона за с. Равадиново с дължина 6 км. Участниците преминават индивидуално по еднакъв маршрут, като времето за преодоляване на дистанцията се измерва. Ралито не е състезателно и се провежда в съответствие със Закона за физическото..
"Будител" – българската дума, която е трудно да бъде преведена. Свързваме я с "Народните будители" – просветители, книжовници и революционери, които през различните епохи са допринесли за духовния и културен възход на народа, съхранявайки националната ни идентичност. Но какво означава будител днес? Какво е будителство? Кой и защо има нужда от..
Село Веселие се намира в община Приморско и в него живеят около 500 човека. Разположено е в долина, близо до река Ропотамо, в Странджа планина и е на 30 километра от областния си център Бургас. За съществуването на живот от дълбока древност около селото свидетелстват останките на няколко калета. Недалеч от селото се намира местността "Куманският юрть",..
На Архангелова (мъжка) задушница Сливен се поклони пред паметта на героите от славния сливенски Седми конен полк, останали завинаги на бойните полета. Венец на признателност поднесе областният управител Чавдар Божурски. Венци в знак на почит бяха поднесени и от името на кмета Стефан Радев, както и от председателя на Общински съвет-Сливен Димитър..
Българите сме сред малкото народи, които имат свой празник на духовността — Денят на народните будители. Отбелязваме го всяка година на 1 ноември, за да отдадем почит, но не на владетели или военни герои, а на хората на духа – онези българи, които са пробуждали нацията за свобода, знание и достойнство в мрачните години на подтисничество. Днес, във..
Регионалният исторически музей – Бургас и Институтът за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките представят триезичната постерна изложба "Египетските култове край Черно море / Cultes égyptiens en Mer Noire / Egyptian Cults around the Black Sea". Експозицията е част от научния проект "Тракия и Египет в..
Днес е Архангелова (мъжка) задушница – ден на почит към паметта на починалите, както и ден на признателност към загиналите за България воини. Това е една от трите най-големи Задушници в църковния календар. Община Бургас организира няколко ритуала, от 7.30 е въведена и реорганизация на движението в района. Информира Стефка Бакърджиева..
В Регионалната екоинспекция в Бургас е започнала проверка от инспектората към МОСВ. Това заяви в Созопол министър Манол Генов. Поводът е противоречиви..
По цялото Черноморие са направени заснемане и кадастрална проверка за непочистени и застроени дерета и корита на реки. Това заяви в Созопол министърът на..
Село Веселие се намира в община Приморско и в него живеят около 500 човека. Разположено е в долина, близо до река Ропотамо, в Странджа планина и е на 30..