Реставрацията на най-старата сграда в морския град, Бракаловата къща, където се намира Етнографския музей, продължи повече от 2 години. Тя е построена през 1872 г. от бившия кмет Димитър Бракалов, помогнал много за утвърждаването на Бургас като център на Югоизточна България след Освобождението.
Сградата на Етнографския музей е една от най - емблематичните в Бургас и единствената запазена в така наречения Цариградски стил. В миналото тя е била хотел, използвана е и за детска градина. Етнографската експозиция е представена тук от 1980 година.
„Сбъдна се една наша мечта! Сега имаме ремонтирана сграда на музея, обновена експозиция, но и осъществихме и една концепция за изграждане на кафе – аператив, ново фонодхранилище, две реставрационни ателиета, сцена в двора и паркинг. Изпълнен беше плана максимум който си поставихме!“, каза директорът на РИМ – Бургас Милен Николов.
повече може да чуете в звуковия файл:
Той разказа, че началото е поставено през 2017 година, когато музеят възлага проектирането на ремонта. Извършено е и съгласуване в НИНКН, което продължава 2 години, защото къщата е и паметник на културата. Община Бургас подкрепя идеята и печели европейско финансиране за осъществяване на проекта за реставрация и още по-голяма социализация на имота. Реализираните дейности са за близо 1 млн. лева.
„Обновената експозиция представя възстановка на странджанска одая, има мутимедийна зала и детски кабинет, фоайето е оформено като експозиционна зала за изложби. На втория етаж сме представили красотата на местното облекло на различните етнографски групи, представяме и нови, непоказвани до сега носии. Показана е и богата колекция от накити и са представени и местните обичаи характерни за региона“, посочи още Николов.
Благоустроено е и дворното пространство. Изграден е нов плочник, монтирана е нова ограда. Има малка сцена за пресъздаване на обреди, камерни концерти и пърформанси, обновено е и любимото на много бургазлии етнографско кафене, което предвижда да предлага в менюто си любими специалитети на българина от края на 19-и век.
„Ние сме единствения музей в България с нови фондохранилища, единственият музей, който е направил две реставрационни ателиета! По проекта е закупена и пещ за печене на керамика, това ни дава възможност да правим и продаваме наши сувенири, да организираме творчески ателиета, обмисляме и целогодишно предлагане на обучения за млади занаятчии, да организираме интересни събития на живо. Целта ни е да привлечем повече посетители на всякаква възраст, който не само да разглеждат музейната експозиция, но и да се включват в организираните от нас интересни събития и обучения“, каза още Милен Николов.
Откриването на обновения Етнографски музей ще е на 12 май, петък от 11 часа.
На събитието ще присъстват Кметът на Община Бургас г-н Димитър Николов, Министърът на културата, Областният управител, депутати от парламентарно представените партии, директори и колеги от музеите от страната, бивши и настоящи колеги.
След тържествения водосвет и прерязването на лентата гостите ще разгледат обновената експозиция на музея, реновираното дворно пространство, новопостроените фондохранилища, откритата сцена, Етно кухнята, Етно кафене и двете реставрационни ателиета – за метал и керамика.
За всички гости ще пее и танцува Ансамбъл „Странджа“.
Директорът на музея Милен Николов и кмета на Желязово Меджит Мехмед ще демонстрират приготвяне на традиционни ястия в Етнокухнята.
повече може да чуете в звуковия файл:
През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на Миоцена. Тя се намира в района на Созопол и засега на науката не е известен друг подобен природен феномен. Геоложките слоеве доказват възраст от 20 милиона години , разказа пред БНР доц...
От 25 до 27 юли Бургас отново ще бъде домакин на Wine & Spirits Fest 2025. Международният конгресен център на Морска гара ще събере почитатели на виното, спиртните напитки и автентичната фермерска храна в три дни, посветени на вкуса и вдъхновението. Тринадесетото издание на фестивала ще предложи над 400 вида вина и напитки за дегустация и..
Бургас ще се превърне в столица на кукления театър между 10 и 15 август, когато за 12-а поредна година на откритата сцена „Охлюва“ ще се проведе Международният куклен фестивал „Дни на куклите“. Събитието ще събере трупи от България, Германия, Турция, Чехия и Бразилия и ще предложи на публиката шест вечери, изпълнени с куклени спектакли, музика,..
На 26 юли Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин на античния фестивал „Деултум – малкият Рим в Тракия“. Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България. Фестивалът ще събере групи за исторически възстановки от цялата..
Вечер, посветена на морето, предстои в Поморие от 19.00 ч. в двора на Посетителския център по рибарство и морско дело. Пред местни и туристи ще бъдат представени книгите: „Морето и Анхиало. Древност и съвремие” с автор Любка Николова и „Рибарски рецепти. Морски спомен от Поморие” със съставител и художник Анелия Григорова. Григорова,..
Началото на Мотосъбор „Кипилово 25“ ще бъде дадено тази вечер от 21 часа в местността „Сайганица.“ Събитието, организирано от Мотоклуб „Лястовица 33“ и Община Котел, се е утвърдило като традиция и символ на свободния дух. Мотосъборът ще продължи до неделя, 20 юли. По време на събора гостите ще могат да се включат в мотошествие до град Котел, да..
Традиционният базар на открито с Coworking Family Burgas ще посрещне всички жители и гости на морския град на 27 юли в КТК „Ченгене скеле“. Той ще бъде организиран от 18:30 до 21:30 ч. при вход свободен. Събитието е социално устойчиво и цели да се намали прекалената употреба на вещи и да засили преизползването и рециклирането. Желаещите могат да се..
Бургас ще се превърне в столица на кукления театър между 10 и 15 август, когато за 12-а поредна година на откритата сцена „Охлюва“ ще се проведе..
От 25 до 27 юли Бургас отново ще бъде домакин на Wine & Spirits Fest 2025. Международният конгресен център на Морска гара ще събере почитатели..
През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на..