Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 13 май:

Изложба на праисторически божества, готвене по стари рецепти и калиграфия в Нощта на музеите в Бургас

В новооткрития обновен Етнографски музей ще има и ревю на народни носии

| обновено на 13.05.23 в 17:20

XVIII-та Нощ на музеите ще се проведе тази събота в редица градове на страната. Бургас е сред тях и с нея започва и активния летен сезон за местния Регионален исторически музей. Всяка от експозициите ще приема посетители приз вход свободен до полунощ и ще ги изненада с интересни изложби и събития.

Официалното откриване е на 13 май, 18:00 ч. в зала „Трезор“ в Археологическия музей (бул. „Богориди“ 21), където ще бъде открита изложбата „Праисторически божества от Западния Понт“. Тя е  инициатива на Бургаския музей, съвместно с музеите в Балчик, Добрич, Варна, Провадия, музей „Старинен Несебър“, Поморие, Национален исторически музей, ОКИ „Музеен център“ – Созопол и музейната сбирка на Народно читалище „Атанас Манчев 1920 г.“ в гр. Каблешково, съобщи директорът на бургаския музей

След 73 години във фонда на РИМ – Бургас, ще бъде изложен изключително красив и добре запазен римски железен сгъваем стол. Две апликации от медна сплав с формата на лъвска глава украсяват този интересен паметник. За да бъде представен в целия му блясък, столът бе почистен и консервиран от музейния реставратор Силвия Борисова. Тези столове обикновено достигат до нас след разкопаване на тракийски надгробни могили от римската епоха, от I–II в.

Програмата ще продължи в Историческия музей (ул. „Лермонтов“ 31), където в 18:30 часа ще има три основни събития. За първи път ще бъде показана царска икона на Свети Димитър от фонда на музея. Иконата е реставрирана с обществени дарения и за пръв път ще бъде представена пред широката публика.

Ще бъде експонирана и изложбата „Българите – светци“, изготвена от РИМ – Бургас с финансовата подкрепа на Министерството на културата. В нея ще намерите информация за всички българи, канонизирани за светци, от приемането на християнството от нашия народ до ХХ в.

За любителите на калиграфското изкуството пред „Стената на буквите“ в дворното пространство на Историческата експозиция сме подготвили демонстрация на калиграфска интерпретация на текст.

Пъстрият свят на българската шевица и богатството на националната ни носия ще се разгърнат пред посетителите в Етнографския музей (ул. „Славянска“ 69) – от 19:00 ч.

започва Ревю на традиционни носии от Бургаския край. На 13 май 13 автентични носии ще облекат ентусиасти от Бургаския музей, ОП „Туризъм“ – Бургас и танцьори от Фолклорен танцов ансамбъл „Никола Гинов“ при Младежки културен център – Бургас.

В Природонаучния музей (ул.„К. Фотинов“ 30) може да се разгледа постоянната експозиция, представяща гео-историческото развитие и съвременното природно разнообразие на Югоизточна България. Разполага с уникалните колекции ”Магичният свят на камъка”, ”Флора и фауна на планината Странджа”, ”Птичи ресурси на бургаските влажни зони”, „Светът в зрънце пясък“. Тук на втори 2 юни ще има детска нощ на музеите, която ще е пръвата подобна организирана в страната.  

повече може да чуете в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историк и водещ от BBC прави филм за съкровищата на Созопол

Професор Бетани Хюз посети Созопол, за да снима епизод от новия сезон на “Съкровища с Бетани Хюз”. Награждаваният историк, автор и телевизионен водещ ще разкаже в него за новите открития на разкопките на мястото, където ще се строи новата автогара в Созопол, за остров Свети Кирик и Юлита, както и за находките от подводната археология в района на..

публикувано на 10.05.24 в 11:58

6 дни, 400 км. и една жена: Силвия, която ще пробяга Черноморието ни

Отвесни скали, пясъчни плажове, природни феномени, исторически забележителности, курорти, антични градчета и още, и още. Всичко това очаква Силвия Кьосева - собственик и генерален мениджър на хотел в Слънчев бряг, която на 11 май започва предизвикателството си да пробяга българското Черноморско крайбрежие.  Замисълът е цялото предизвикателство, което..

публикувано на 10.05.24 в 11:37

Електронна игра разказва за митовете на Странджа планина

Електронна игра разказва за митовете на Странджа планина. Идеята е децата играейки да научават интересни факти свързани с историята на планината, каза създателя й Велин Дацов.  "Действието започва когато тракийският воин Катус разбира, че годеницата му е отвлечена. В стремежа си да я открие той се допитва до горска нимфа, която обитава една..

публикувано на 10.05.24 в 10:53
Маршрутът на инициативата

Община Царево се включва в инициативата 1 SEA

Община Царево ще се включи в инициативата на хотелиера Силвия Кьосева  да пробяга за пет дни цялото черноморско крайбрежие - 1 SEA.  Маршрутът е от Дуранкулак д о най-югоизточната точка на Европейския съюз в континентална Европа – село Резово /община Царево/ - 400 км.

публикувано на 10.05.24 в 08:47

Карнавал, велопоход и познавателен тур в програмата на Зеления уикенд в Бургас

Община Бургас ще предложи тематичен бургаски уикенд, посветен на природата и нейното опазване. Заедно с Българска фондация „Биоразнообразие“ и РИОСВ-Бургас ще се проведе Карнавал на биоразнообразието на тема „Бургас на три езера“. Цветната феерия събира желаещите в петък, 17 май,  в 17.00 ч. на площад „Атанас Сиреков“. Единственото по рода си дефиле с..

публикувано на 08.05.24 в 12:04

Реджеп от „Хелс Китчън“ ще готви за бургаски ученици

Бургаски деца ще учат важни неща за разделното събиране на отпадъци и опазването на природата, докато гледат майсторските умения в кухня на открито на победителя в третия сезон на кулинарното предаване „Хелс Китчън“ – Реджеп Бадев. Инициативата е на Община Бургас и е част от информационната кампания за правилното изхвърляне на отпадъците от..

публикувано на 07.05.24 в 14:50

7 май - Ден на радиото и телевизията

Днес е Международният ден на радиото и телевизията и е професионален празник на работещите в тези две сфери. На 7 май 1895 г. инж. Александър Попов представя своето откритие - радиоприемникът. Осъществено е първото безжичното предаване на съобщение на разстояние.  Изобретеният от Попов апарат давал възможност да се приемат радиосигнали, носещи..

публикувано на 07.05.24 в 09:42