В истински фолклорен празник се превърна традиционният регионален събор, който се провежда днес в град Кермен в община Сливен.
Два са конкурсите - за надсвирване за наградата на името на Досьо Милков и за надиграване за наградата на името на Динко Орсов.
Официалното начало даде зам.-кметът по хуманитарните дейности Пепа Чиликова:
„За мен е удоволствие днес да съм тук сред вас! Да ви поздравя, че съхранявате българските традиции и дух и вече толкова години ги възраждате и поднасяте с такова почитание и уважение! Благодарение на тези инициативи, които превръщате в празник, младите поколения имат възможност да се докоснат до красотата и необятността на българския фолклор, да го опознаят и да го заобичат до живот. От мое и от името на кмета на община Сливен господин Стефан Радев, ви пожелавам здраве, късмет, ползотворна работа на журито и много невероятни и незабравими емоции за всички през днешния ден! На добър час!“, заяви Пепа Чиликова.
Приветствие към всички отправи и кметът Живко Жечев:
„Нашият фестивал се разви и вече толкова години продължава да утвърждава имената на видните ни съграждани Динко Орсов и Досьо Милков. Тръгнали от този площад и разнесли керменския фолклор извън пределите на Майка България. Тук са се провеждали първите кастинги, а от целия регион, великият Филип Кутев, е грабил с пълни шепи. На добър час, нека най-добрият победи и продължавайте да разпространявате нашия прекрасен фолклор“, заяви още Жечев.
Сред гостите на откриването бяха председателят на Общински съвет-Сливен Димитър Митев, народните представители Мария Белова и Татяна Султанова, общински съветници, кметове на населени места и кметски наместници.
Тази година 12 са съставите за автентичен фолклор от региона, индивидуални инструменталисти, танцьори и певчески групи участват в двата конкурса. Те са разпределени в две възрастови групи - до 16 и над 16 години.
Професионално жури с председател - доц. д-р Владимир Демирев, етнолог и фолклорист и членове - Иван Стоянов, музикант и хореографът Станка Иванова, ще оценява техните изпълнения. Всички участвали състави ще получат диплом и сувенир, а за победителите в конкурсите, са определени парични награди.
Съборът се провежда през година и цели да поддържа жива фолклорната традиция, да утвърждава приемствеността между поколенията в усвояване и възпроизвеждане на богатото фолклорно наследство в наше време. Да провокира интереса и обучението на младите хора в тези традиции.
Организатори са Община Сливен, Кметството на Кермен и местното НЧ „Пробуда – 1906“.
Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..
Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..
По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..
Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..
Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата. В момента той живее на палатка. И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..
Копие на прочутото Панагюрско златно съкровище е изложено в Общинския исторически музей в Царево. То пристига от Националния исторически музей и ще остане в града до края на месец август. Съкровището ще се съхранява в трезор под постоянна охрана. Посетителите ще могат да го разгледат всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Панагюрското съкровище е..
Крайбрежна алея ще свърже Приморско със залива Маслен нос и тракийското светилище Бегликташ. Идеята е част от усилията за развитие на района като предпочитана туристическа дестинация, съобщи кметът на общината Иван Гайков. По думите му вече е завършен и проектът за укрепване на брега в северната част на Китен. Районът е оформен като живописно място..
С празнична литургия и курбан бургаското село Маринка отбелязва своя празник. За повода от кметството са подготвили двудневна празнична програма,..
Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата. В..
Кръстовището на бургаските улици „Георги Шагунов“ и „Емил Де Лавеле“ се затваря за автомобили от 9:00 ч. днес до 17:00 ч. на 25 юли заради ремонт на ВиК..