Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предимствата на Саарландския метод

Снимката е илюстративна.
Снимка: Архив


Държавното горско стопанство в странджанското село Кости прилага от 2009 г. т.нар. Саарландски метод. Една от причините е, че територията се намира в защитени зони. Този иновативен метод е щадящ за горите и е част от проекта за опазване на малкия креслив орел и неговите местообитания. По този начин се цели производство на висококачествена дървесина с минимални средства и при опазване на природата.

„Избират се най-напред подходящи насаждения, те могат да бъдат в различни фази. След като сме определили насаждения се определят т.нар. „дървета на бъдещето“ на всички налични дървесни видове. Първото предимство на метода е неговата екологична насоченост. Друго е, че нямаме изсичане на дървостоя по цялата площ на насаждението, а само точкови. Премахваме конкурентите около т.нар. „дървета на бъдещето“, които сме избрали и искаме да отгледаме“, обясни директорът на ДГС - Кости инж. Цветомир Генов. Гората, отгледана по този метод, е по-устойчива и на абиотични фактори като силни ветрове и тежки, мокри ветрове.

Прилагането на този метод обаче изисква той да бъде извършван от висококвалифицирани специалисти, които познават добре биологията на дървесните видове. Още при обработката на дърветата в първите им две фази се работи с щадящи ръчни инструменти. „Работи се тихо, без шум, без вибрации, няма вредни газове, така че това да не пречи на имащи в близост гнезда на птици“, обясни инж. Генов. Заради това, че не се работи върху цялата площ, не се нарушават местообитанията на дивите животни, а те се запазват. „Този метод е много добър и за самата гора, за нейната устойчивост. Работейки върху дървото на бъдещето, ние формираме едно дърво с жизнена корона, съответно и с добра коренова система. По този начин се запазва гората и от абиотичните фактори“, поясни инж. Генов.

За първи път Саарландският метод е приложен във Франция и Германия, откъдето идва и неговото име. Дърветата, които се отглеждат по този начин произвеждат дървесина без чепове, с равномерни годишни пръстени и без гнили места.

Средната възраст на дърветата в района на село Кости е около 84 години. Широколистната дървесна растителност там заема около 92 % от територията.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обмислят премахване на част от подземните контейнери в Созопол

Сметосъбирането и паркирането бяха водещите теми по време на традиционната среща с туристическия бранш в Созопол. Сред предложенията на хората бяха ограничаването на по-високите тежкотоварни автомобили в стария град, както и обособяването на градска тоалетна.  Друго предложение беше да се следи повече и да се налагат глоби на нарушителите, които не..

публикувано на 15.05.24 в 21:46

Зърнената реколта в Ямболско ще е значително по-слаба от миналогодишната

Въпреки падналите през последните седмици валежи зърнената реколта в Ямболска област се очаква да е значително по- слаба от тази през миналата година. Състоянието на пролетниците към момента е добро. Продължилото няколко месеца засушаване е попречило за развитието на пшеницата и ечемика, посочи председателят на ямболската сруктура на асоциация на..

публикувано на 15.05.24 в 16:31

Община Сливен отлага изграждането на фотоволтаици

Община Сливен временно отлага инвестиционните си намерения за изграждане на фотоволтаици. Това е решено на среща между кмета Стефан Радев и общински съветници, съобщават общината. Идеята за изграждането им стартира миналата година,  като намеренията бяха те да доставят електричество за собствена консумация на общината, с което да се намалят сметките за..

публикувано на 15.05.24 в 15:28

Изплащането на "украинската помощ" ще приключи до края на май

Продължава изплащането на така наречената украинска помощ на земеделските производители. Очаква се до края на май средставата да стигнат до всички стопани, съобщи зам.- министърът на земеделието Иван Капитанов в Ямбол.  Изплащането на помощта е в ход от 9 май и към момента чрез държавен фонд "Земеделие" средствата се предоставят на производителите,..

публикувано на 15.05.24 в 15:22

Кметът на Царево ще е представител в Комитета по наблюдение на Програмата за морско дело

Кметът на Община Царево беше избран за представител в Комитета по наблюдение на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури. Марин Киров е и член на Регионалния съвет.  В Бургас се проведе заседание на Регионалниясъвет за развитие към МРРБ за Югоизточен район. Кметът на Община Бургас Димитър Николов беше избран за председател на съвета...

публикувано на 15.05.24 в 14:58

От днес влиза забрана за строителството в Царево, Ахтопол и Созопол

Забрана за извършването на строителни и монтажни дейности ще бъде въведена от днес (15 май) в Царево и Ахтопол. Заповедта е подписана от кмета Марин Киров с оглед нормалното протичане на туристическия сезон.  След 1 юни няма да могат да се извършват строителни дейности и в землищата на Лозенец, Варвара, Синеморец и Резово. Изключение се допуска..

обновено на 15.05.24 в 12:28

Обновиха още една знакова сграда в центъра на Бургас

Завърши ремонта с фасадна реставрация на стара частна сграда на бургаската ул. „Александровска“. Това става възможно  с административното съдействие на Общината и чрез осигуреното финансиране на Министерството на културата. През 2022 г. стартира серия от процедури за спасяване на старите къщи в централната част на Бургас, информират от Общината...

публикувано на 15.05.24 в 11:46