Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предимствата на Саарландския метод

Снимката е илюстративна.
Снимка: Архив


Държавното горско стопанство в странджанското село Кости прилага от 2009 г. т.нар. Саарландски метод. Една от причините е, че територията се намира в защитени зони. Този иновативен метод е щадящ за горите и е част от проекта за опазване на малкия креслив орел и неговите местообитания. По този начин се цели производство на висококачествена дървесина с минимални средства и при опазване на природата.

„Избират се най-напред подходящи насаждения, те могат да бъдат в различни фази. След като сме определили насаждения се определят т.нар. „дървета на бъдещето“ на всички налични дървесни видове. Първото предимство на метода е неговата екологична насоченост. Друго е, че нямаме изсичане на дървостоя по цялата площ на насаждението, а само точкови. Премахваме конкурентите около т.нар. „дървета на бъдещето“, които сме избрали и искаме да отгледаме“, обясни директорът на ДГС - Кости инж. Цветомир Генов. Гората, отгледана по този метод, е по-устойчива и на абиотични фактори като силни ветрове и тежки, мокри ветрове.

Прилагането на този метод обаче изисква той да бъде извършван от висококвалифицирани специалисти, които познават добре биологията на дървесните видове. Още при обработката на дърветата в първите им две фази се работи с щадящи ръчни инструменти. „Работи се тихо, без шум, без вибрации, няма вредни газове, така че това да не пречи на имащи в близост гнезда на птици“, обясни инж. Генов. Заради това, че не се работи върху цялата площ, не се нарушават местообитанията на дивите животни, а те се запазват. „Този метод е много добър и за самата гора, за нейната устойчивост. Работейки върху дървото на бъдещето, ние формираме едно дърво с жизнена корона, съответно и с добра коренова система. По този начин се запазва гората и от абиотичните фактори“, поясни инж. Генов.

За първи път Саарландският метод е приложен във Франция и Германия, откъдето идва и неговото име. Дърветата, които се отглеждат по този начин произвеждат дървесина без чепове, с равномерни годишни пръстени и без гнили места.

Средната възраст на дърветата в района на село Кости е около 84 години. Широколистната дървесна растителност там заема около 92 % от територията.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

28 тона текстилни отпадъци са събрани на територията на Община Несебър

Над 28 тона е количеството на текстилните отпадъци, събрани на територията на Община Несебър към настоящия момент. То безвъзмездно е предадено на „М-ТЕКС РЕЦИКЛИРАНЕ НА ТЕКСТИЛ” ООД, съгласно сключен договор, съобщиха от местната администрация. За намаляването потока на смесените битови отпадъци на територията на общината повече от година функционира..

публикувано на 24.01.25 в 16:26

В Сливен се проведе тренировка за готовността на институциите при авария в предприятие

В Сливен беше направена тренировка за реакцията институциите при авария в предприятие с висок рисков потенциал – Петролната база, която е близост до града. Целта й беше да се провери готовността на Общината за защита здравето и живота на населението, опазване целостта на инфраструктурата и  на околната среда. Друга задача на проиграването беше да се..

публикувано на 24.01.25 в 16:10

Хора с двигателни проблеми отново може да кандидатстват за рампи и асансьори

Министерството на труда и социалната политика отваря процедурата за набиране на проекти по Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност. Община Бургас е отново единствената в страната, която ще поеме изготвянето на инвестиционните проекти на желаещите да кандидатстват за помощни средства, които да улеснят достъпа до домовете им...

публикувано на 24.01.25 в 15:51

Корабите „Бургус“ и „Анастасия“ „акостираха“ в Сарафово

 От днес в квартал „Сарафово“ жители и гости на населеното място имат  на нова арт инсталация с модели на лодки. Те са разработени като концепция и осъществени от Общинско предприятие – Туризъм към Община Бургас. Преди да се случи това, на проведено събрание на местните жители бе представен и художественият проект. Корабите „Бургус“ и „Анастасия“..

публикувано на 24.01.25 в 14:40

30 години от създаването на парк "Странджа"

Под надслов ,,При нас всичко е най‘‘ днес в Малко Търново се отбеляза 30 години от създаването на  Природен парк ,,Странджа‘‘. Кметът на Община Царево Марин Киров поздрави ръководството и екипа и подари на директора инж. Румяна Цвяткова  ръчно изработена картина от вълна, олицетворяваща символите на парка. Събитието е част от поредица от прояви, с..

публикувано на 24.01.25 в 13:40

Burgas Game Jam започва днес

Най-голямото събитие за създаване на игри в Бургас започва днес в Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ и ще продължи до 26 януари   . 48-часовият хакатон е част от глобалната мрежа Global Game Jam и предоставя  възможност на хора от различни възрасти и професии да се съберат и да създават игри, вдъхновени от обща глобална тема. Организатор е..

публикувано на 24.01.25 в 11:25

Малко Търново с изложба за 30-годишнината на природен парк "Странджа"

В Малко Търново с изложба, презентации и връчването на плакети започват събитията по честването на 30-годишнината от основаването на най-големия български природен парк – "Странджа". Събитието ще се проведе в читалище "Георги Попаянов", като в него ще участват всички експерти, еколози и политици, работили активно за създаването на парка.  На..

обновено на 24.01.25 в 10:31