Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята на египетския лешояд Джени

Снимка: БГНЕС


Оказва се, че понякога животът и съдбата на птиците са близки до тези на човека. Истории разказват за тяхната моногамност и това, че се обричат на един партньор. Понякога обаче заради непредвидени обстоятелства това се променя и се случва да се … разведат.

Благодарение на технологиите орнитолозите вече могат да следят не само миграциите на птиците, но и личния им живот. През 2015 г. те поставят предавател на египетския лешояд Джени, чрез който да следят нейната ежегодна миграция в Централна Африка, близо до столицата на Чад - Нджамена.

„Една женска лешоядка, на която през размножителния период маркирахме сателитен предавател и нарекохме Джени. Тя отглеждаше малките си в едно гнездо заедно с партньора си на брега на язовир Студен кладенец. Зимува в Африка и на следващата зима се забави. Връщайки се, вероятно пустинна буря я забави и нейният партньор си намери друга женска. Джени остана самотна. Даже колегите на шега я нарекоха парясницата. Понеже цяло лято беше без партньор и обикаля сама в един голям радиус от 30 км. -40 км. от Кърджали, до гръцката граница, до Хасково. Чак в края на лятото си намери нов партньор. Един млад лешояд също с предавател“, разказа Стойчо Стойчев от Българското дружество за защита на птиците.

За зла беда обаче, младият партньор на Джени, на следващата зима загива в Африка и тя отново се връща самотна в страната ни. „Обаче на следващата година вече й се усмихна щастието. Намери си зрял мъжки, с който заеха съвсем нова територия на около 30 км. от старото гнездо. Първата година като млада двойка, както е при хората, трябва да се напаснат. И при други грабливи птици го виждаме, когато двойката е първа година заедно, обикновено не успяват да отгледат малки. Така Джени с новия партньор първата година нямаха малки. Чак на втората година успя да има малки“, допълни Стойчев.

Дълголетието на птиците също се оказва мит. Средната продължителност на живот на този вид птици варира между 30 и 40 години. Някои от тях загиват и заради отравяне. Каквито данни има и за съдбата на Джени, когато през 2020 г. е намерена мъртва в Африка. Потомството й обаче остава и до днес.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Бакалова

Мария Бакалова на фестивала в Кан с рокля, рисувана от българка

Актрисата Мария Бакалова предизвика възхищение при появата си на тазгодишния Международен филмов фестивал в Кан. Българката присъства лично на премиерата на най-новия филм с нейно участие "Стажантът", определен от западните медии като едно от най-очакваните събития на фестивала и включен в състезателната програма на форума. Бакалова..

публикувано на 22.05.24 в 10:57

Кино фестивал в Бургас дава шанс на младежите да бъдат жури

За девета поредна година Международен филмов фестивал Бургас /   Burgas  Internationa l Film Festival  ще даде уникалната възможност на младежите, изкушени от седмото изкуство, не само да се насладят на селектираната програма, а реално да участват в оценяването на филмовите продукции, като част от Младежко жури...

публикувано на 21.05.24 в 13:02

В Созопол идва комисия от МК след находките на терена за новата автогара

Приключва първият етап от разкопките на мястото, където ще бъде построена новата автогара в Созопол. Археолозите слязоха на повече от 6 метра дълбочина и ровът трябва да се укрепи, преди да продължат надолу. Директорът на археологическия музей в Созопол и един от ръководителите на разкопките Димитър Недев обобщи откритото до момента. Разкрит е..

публикувано на 20.05.24 в 15:38

Центърът по подводна археология продължава с проучванията на пристанището на Созопол

Център за подводна археология започна новият археологически сезон в акваторията на о. Св. Св. Кирик и Юлита, Созопол. Проучванията там се провеждат за трета година, защото  пристанището там е многослоен археологически обект с материали от историческите периоди и залети от морето праисторически селища от ранна бронзова и късно халколитна епохи. Мястото..

публикувано на 20.05.24 в 13:19

Неда Загорска изработва фолклорни носии, четнически униформи и текстилни изделия

ДОБРОТО е около нас и може да предизвика добро! Това го доказа фейсбук групата "Купи подарък от майка на дете с увреждане". В нея майки на деца с увреждания показват снимки на ръчно направени от тях сувенири, подаръци, ръкоделия, плетива, а който желае може да си закупи. Участват и социални предприятия и хора с увреждания. В подкрепа на групата..

публикувано на 19.05.24 в 17:30
Веселин и автобусът, който ще се превърне в сърф кемп

Веселин Деспотов превръща стар автобус в сърф кемпер и ще обикаля по Черноморието

Веселин Деспотов е от София. Той е собственик на специализиран парк в Царево, насочен към екстремните спортове, отдиха и почивката. Веселин е сърфист, затова и е решил да трансформира автобус в сърф кемп , с който да обикаля както по Черноморието, така и из Европа, но специфичното е, че ще организира и secret parties /“тайни партита“/. Той..

обновено на 19.05.24 в 15:48

Бижута с куркума, спирулина и кафе? Защо не!

Бижута с подправки? Защо не! Десислава Петрова забърква куркума, черен пипер, спирулина и морска сол във вълшебни обици, които освен, че са елегантни и еко, носят и свой аромат. За предаването „Ева в неделя“ тя сподели, че от малка е запленена от изкуството   и въпреки, че работи като графичен дизайнер все я тегли да създава красота с ръцете си:..

публикувано на 19.05.24 в 14:00